TYP: a1

Zespół ENERGA Sailing w oczekiwaniu na wyścig przez Atlantyk

środa, 30 października 2013
Informacja prasowa
Żeglarze przebywają już we francuskim Hawrze, skąd 3 listopada wyruszą w kierunku wybrzeży Brazylii, rywalizując z innymi ekipami w klasie IMOCA Open 60.

Do przystani regatowej położonej w północnej Normandii dotarły już wszystkie jednostki, które od początku tygodnia przechodzą szczegółowe inspekcje. Jak zapewnił "Gutek", kontrolerzy nie zgłosili żadnych uwag co do stanu technicznego jachtu ENERGA. Tego typu inspekcje techniczne są powszechną praktyką przed każdymi oceanicznymi regatami. Sprawdzane są m.in. elementy wyposażenia, od których bezpośrednio zależy bezpieczeństwo załogi. Przede wszystkim jest to wyposażenie ratownicze i jego atesty oraz certyfikaty, łącznie z kombinezonami i pirotechniką. Kontroli podlegają też telefony - Iridium, Broadband, anteny satelitarne, UKF, AIS, radar - powiedział Zbigniew Gutkowski, skiper jachtu ENERGA.

Jubileusz 20-lecia zmagań w ramach Transat Jacques Vabre ekscytuje nie tylko sympatyków żeglarstwa, ale także licznych turystów, którzy tłumnie odwiedzają okolicznościowe miasteczko regatowe, tętniące życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Organizatorzy muszą jednak stawić czoło zmiennym warunkom pogodowym, które ostatnio dają się we znaki mieszkańcom tej części Europy Zachodniej. Sztorm, który przeszedł nad Hawrem w nocy z niedzieli na poniedziałek, zmusił organizatorów do zamknięcia miasteczka regatowego na dwa dni oraz umieszczenia autobusów i cystern pomiędzy namiotami.

Przedwczoraj (w poniedziałek 28 października - przyp. red.) mieliśmy do czynienia z najsilniejszymi porywami wiatru u wybrzeży Hawru od blisko ćwierćwiecza. Na szczęście, poznaliśmy prognozy z dużym wyprzedzeniem i mogliśmy odpowiednio zabezpieczyć jacht, który jest zacumowany w marinie. Można powiedzieć, że była to namiastka tego, co może nas czekać na Atlantyku - stwierdził Maciej Marczewski, drugi skiper jachtu ENERGA.

Załoga ENERGA Sailing rozpocznie rywalizację w kategorii IMOCA Open 60 w najbliższą niedzielę (3 listopada) o godz. 13:02. Będzie to debiutancki start polskich żeglarzy w transatlantyckich zmaganiach o 20-letniej tradycji.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982