TYP: a1

Staffan Lindberg wygrywa Szczecin Match Race

wtorek, 13 sierpnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Robert Hajduk
Zakończyły się 3 dniowe regaty Szczecin Match Race zaliczane do punktacji Pucharu Świata w match racingu. Były to czwarte regaty cyklu Polish Match Tour w 2013 roku, rozgrywanego na różnych akwenach Pomorza Zachodniego. Bazą regat była Marina Club w Szczecinie, a akwenem jezioro Dąbie. Regaty Szczecin Match Race miały bardzo wysoki współczynnik punktowy (grade 2), ponieważ na liście startowej znalazło się 10 załóg z Danii, Finlandii, Chorwacji i Polski, wszystkie sklasyfikowane w czołowej 100 rankingu Pucharu Świata, a aż 7 z nich w czołowej 50.

Przez pierwsze dwa dni mimo bardzo słabego i zmiennego wiatru udało się rozegrać eliminacje w systemie każdy z każdym, w sumie 45 wyścigów. Wyścigi były bardzo wyrównane i żaden z uczestników nie został niepokonany. Najlepiej radził sobie doświadczony Tomislav Basić z Chorwacji, który kontynuuje imponującą passę wygranych ostatnich czterech regat meczowych, a na co dzień startuje w prestiżowej klasie morskiej TP52 i RC44. Po eliminacjach zajmował pierwsze miejsce premiowane od razu awansem do półfinału.

Tuż za nim z identycznym wynikiem 7 wygranych sklasyfikowany został Staffan Lindberg z Finlandii – były mistrz Europy, który wraz z kolejno sklasyfikowanymi Rafałem Sawickim, Joachimem Aschenbrennerem, Markiem Stańczykiem, Antti Luhtą i Lucasem Lierem awansowali do ćwierćfinałów. Największą sensacją regat było odpadnięcie już w fazie eliminacji Przemka Tarnackiego, jednego z głównych faworytów regat, zwycięzcę regat o Mistrzostwo Polski sprzed 2 tygodni. Tarnacki wygrał tylko 2 wyścigi i po raz pierwszy w tym sezonie nie awansował do kolejnej rundy.

Ćwierćfinały rozegrano ostatniego dnia, przy stabilnym zachodnim wietrze. Lindberg gładko pokonał 2-0 młodego Liera, Sawicki mimo wygranej w pierwszym wyścigu z Luhtą potem przegrał kolejne dwa i odpadł z rywalizacji. Najbardziej zacięty pojedynek stoczyli Stańczyk i Aschenbrenner z którego zwycięsko wyszedł Polak wygrywając 2-1.

W półfinale Basic wybrał za przeciwnika Anttiego Luhtę i choć Finowie stawili mocny opór Chorwatom, Basic wygrywa dość pewnie 2-0. W drugim półfinale Stańczyk stanął przed trudnym zadaniem pokonania bardzo doświadczonego Lindberga. I mimo objęcia przez Marka prowadzenia w obu wyścigach, Fin lepiej wykorzystywał zmiany kierunku wiatru i ostatecznie wygrał 2-0.

Finał to wielkie emocje i walka dwóch bardzo utytułowanych zawodników przez wszystkie wyścigi. Pierwszy wygrywa zdecydowanie Basic, ale już w drugim przywilej prawej strony wykorzystuje Lindberg i prowadzi od startu do mety. W trzecim lepiej startuje Basic i dodatkowo nakłada karę na Lindberga, po czym na ostatnim boku trasy na wiatr popełnia błąd, zostaje wyprzedzony przez Lindberga i przegrywa wyścig. Lindberg prowadzi 2-1 i w czwartym wyścigu on startuje z lepszej strony. Mimo tego lepiej zaczyna Basic i znowu prowadzi przez 1,5 okrążenia aby tuż przed ostatnią górną boją oddać prowadzenie atakującemu Lindbergowi. Fin wygrywa 3-1 i zostaje zwycięzcą regat Szczecin Match Race.

Klasyfikacja końcowa:
  1. Staffan Lindberg – FIN
  2. Tomislav Basic – CRO
  3. Marek Stańczyk – POL
  4. Antti Luhta – FIN
  5. Rafał Sawicki – POL
  6. Joachim Aschenbrenner – DEN
  7. Lucas Lier- DEN
  8. Patryk Zbroja – POL
  9. Szymon Szymik – POL
  10. Przemysław Tarnacki - POL

Zawody odbywały się na sześciu jachtach TOM28 dostarczonych przez Polish Match Tour. Przebieg regat i wyniki na żywo można było śledzić na stronie www.polishmatch.pl. Regaty organizowane były przez Polish Match Tour i Klub Żeglarski Maszoperia przy wsparciu Miasta Szczecin.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 May

W Gdyni odbywa się chrzest "MK Cafe Posti".
sobota, 25 maja 2002
Zakończenie samotnego rejsu dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez". Trasa rejsu prowadziła z Newport przez Atlantyk do Cape Town, dalej przez Ocean Indyjski do Hobart na Tasmanii, potem przez Pacyfik do Port Stanley na Falklandach i prze
piątek, 25 maja 1973