TYP: a1

Mistrzostwa Polski w Match Racingu - zapowiedź

wtorek, 2 września 2014
Informacja prasowa | Rafał Sawicki
Już w najbliższy piątek czołowe polskie ekipy żeglarskie rozpoczną zmagania o tytuł najlepszej załogi naszego kraju w match racingu. Mistrzostwa Polski odbędą się w dniach 5-7 września 2014 i będzie to pierwsza impreza match racingowa tej rangi zorganizowana w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

Match racing

Match racing to najbardziej widowiskowa żeglarska formuła regatowa, kilkadziesiąt krótkich wyścigów rozgrywanych jest bardzo blisko brzegu. Załogi będą rywalizowały na sześciu identycznych jachtach klasy TOM28 specjalnie przygotowanych do regat meczowych, czyli żeglarskich pojedynków jeden na jednego. Załogi na przygotowanych przez organizatorów jachtach „Szczecin 2050”, „Pomorze Zachodnie”, „Polskie LNG”, „Subaru”, „D.A.D” oraz „Marina Club” będzie można obserwować już w czwartek, 4 września podczas sesji treningowej. Natomiast pierwsze starty rozpoczną się w piątek o godzinie 10.00, a zakończą w niedzielę wczesnym popołudniem.

- Na starcie zobaczymy najlepszych, krajowych zawodników regatowych, którzy sklasyfikowani są również na wysokich pozycjach światowego rankingu sterników ISAF. Tytułu broni sopocka załoga Przemysława Tarnackiego, którego pojedynki z kolejnym czołowym polskim sternikiem Markiem Stańczykiem są już ‘klasykami’ i zawsze elektryzują fanów żeglarstwa dominując w agresywne i dynamiczne sytuacje. Stańczyk również ma na swoim koncie tytuł mistrza Polski, ale ostatnie lata należały właśnie do Tarnackiego. Myślę że do walki dołączą się również Rafał Sawicki, ale przede wszystkim lokalny bohater Patryk Zbroja, który na ostatnich regatach w Kamieniu Pomorskim pokazał doskonałą formę i będzie bardzo groźnym konkurentem. Dodatkowo na jego korzyść przemawia znajomość lokalnego akwenu - przewiduje Maciej Cylupa z Polish Match Tour, organizator zawodów.

LISTA STARTOWA MISTRZOSTW POLSKI – SZCZECIN 2014

IMIĘ I NAZWISKO / KRAJ

  1. Przemysław Tarnacki (POL)
  2. Marek Stańczyk (POL)
  3. Patryk Zbroja (POL)
  4. Rafał Sawicki (POL)
  5. Szymon Szymik (POL)
  6. Tymon Sadowski (POL)
  7. Paweł Górski (POL)
  8. Krzysztof Małecki (POL)
  9. David Chapman (AUS)
  10. Mans Holmberg (SWE)

Stawkę zawodów uzupełniają dwie załogi zagraniczne. Pierwszą z nich poprowadzi zaprzyjaźniony i startujący w Polish Match Tour od 2008 roku Australijczyk David Chapman, a drugą Mans Holmberg, syn słynnego szwedzkiego olimpijczyka w klasach 470 i Soling oraz jednego z najlepszych żeglarzy w historii światowego match racingu. Organizatorzy dla uatrakcyjnienia rywalizacji postanowili dopuścić te dwie, zaprzyjaźnione załogi do rywalizacji w regatach w klasyfikacji Open, jednak o tytuł będą walczyły tylko polskie załogi.

Regaty zostaną rozegrane na jeziorze Małe Dąbie w pobliżu Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Dobra infrastruktura tej przystani z wieloma pomostami wchodzącymi w głąb jeziora pozwoli na łatwą obserwację rywalizacji, która jest bardzo widowiskowa i czytelna dla widzów. Bazą regat będzie biuro Polish Match Tour i Yacht Klubu Polski Szczecin w Marina Club przy ulicy Przestrzennej 11. Wstęp na regaty jest bezpłatny, zapraszamy do kibicowania.
Organizatorami regat są Yacht Klub Polski Szczecin i MT Partners przy wsparciu Urzędu Miasta w Szczecinie.

Dla kibiców, którzy nie będą mogli oglądać z bliska wyścigów w Szczecinie prowadzona będzie relacja live na portalach społecznościowych:

www.facebook.com/PolishMatchTour
www.twitter.com/PolishMatchTour
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932