TYP: a1

Słynny Polonez ponownie na największych imprezach w Europie

wtorek, 5 maja 2015
Informacja prasowa
Drugi rok z rzędu słynny polski jacht Polonez wypłynie na morskie szlaki by wziąć udział w największych i najbardziej prestiżowych imprezach żeglarskich tego lata. Pierwsze rejsy poprowadzą wzdłuż polskiego wybrzeża do Trójmiasta, skąd Polonez obierze kurs na Kłajpedę - bazę zlotu i regat Baltic Tall Ships Regatta.Trasa wyścigu poprowadzi przez Bałtyk do Świnoujścia (meta), a potem na Szczecińskie Wały Chrobrego, gdzie odbędzie się finał imprezy. Szczecin jest portem macierzystym Poloneza i miejscem jego budowy. Jacht został tu zwodowany w 1971 roku dla kpt. Krzysztofa Baranowskiego, który wystartował nim w Transatlantyckich Regatach Samotników OSTAR '72. Po ukończeniu wyścigu, wyruszył Polonezem w dziewięciomiesięczną podróż dookoła świata, trudniejszą trasą przez południowe sztormy i obszar wysokiego zafalowania w okolicach Antraktydy. Jest drugim Polakiem, któremu się to udało i pierwszym, który samotnie opłynął słynny przylądek Horn. W 1973 roku powrócił do kraju jako bohater narodowy witany przez około sto dwadzieścia tysięcy rodaków zgromadzonych na Wałach Chrobrego.

Podobnych tłumów można się spodziewać w Szczecinie w tym roku, jako że finał Bałtyckich Tall Shipów połączono z X Zlotem Oldtimerów. Jednostki takie jak Dar Młodzieży, Generał Zaruski, Bryza H czy Kapitan Borchardt będą cieszyć oczy żeglarzy i zebranych widzów. Następnie Polonez przeniesie się z przeszłości w przyszłość, gdy popłynie do Goteborga na finał regat Volvo Ocean Race. Załoga odwiedzi wioskę żeglarską oraz przywita na mecie jachty kończące okołoziemskie zmagania. Jednostki ścigające się w VOR to topowe konstrukcje wyposażone w najnowocześniejsze technologie, a ich załogi wyselekcjonowano spośród najlepszych żeglarzy na świecie.

Ze Szwecji jacht skieruje się w stronę Belfastu, gdzie na początku lipca rozpoczyna się zlot i regaty The Tall Ships Races 2015. Droga do stolicy Irlandii Północnej będzie wiodła przez norweskie fiordy i przecinający Szkocję Kanał Kaledoński. Polonez weźmie udział we wszystkich trzech etapach imprezy (dwa wyścigi i rejs towarzyski Cruise in Company) wiodących przez morze północne, norweskie wybrzeże, Skagerrak i Kattegat. Finał Tall Ships Races odbędzie się na początku sierpnia w duńskim Aalborgu. Po zakończeniu imprezy Polonez skieruje się w drogę powrotną do kraju.

W 2014 roku po 40 latach przerwy jacht zawitał na Bałtyckich Regatach Samotników o Puchar Poloneza, które zainicjowano w 1973 roku by uczcić okołoziemski rejs kpt. Baranowskiego. Wzorem zeszłego roku jednostka przypłynie do Świnoujścia, gdzie komendę przejmie jego pierwszy kapitan. Krzysztof Baranowski jest ambasadorem imprezy i w ubiegłej edycji na pokładzie Poloneza wystartował flotę samotników ścigających się w regatach. Następnie Polonez wróci do Szczecina, by przygotować się przed rejsem na południe Europy.

Rejsy Polonezem odbywają się w ramach akcji "Polonez na Wodzie" (http://poloneznawodzie.pl), która powstała by przywrócić ten słynny jacht na morskie szlaki oraz wskrzesić jego misję służenia polskiej młodzieży jako jednostka szkoleniowa. Burzliwa historia nie pozwoliła przez ponad 20 lat wykorzystywać Poloneza zgodnie z jego przeznaczeniem. Dzięki kilku pasjonatom żeglarstwa, którym los Poloneza nie jest obojętny, przebudowany i wyremontowany jacht ponownie wypłynął na szerokie wody i gości na pokładzie załogi. Organizatorzy akcji zapraszają na pokład nie tylko tych młodych ciałem, ale także każdego, kto młody duchem i chętny przeżyć morską przygodę.

Harmonogram rejsów Polonezem:
23-30.05.2015 - Szczecin - Gdynia
03-14.06.2015 - Gdynia - Kłajpeda - Szczecin (Baltic Tall Ships Regatta)
14-23.06.2015 - Szczecin - Goteborg - Stavanger (BTSR i finał Volvo Ocean Race)
23.06-03.07.2015 - Stavanger - Kan. Kaledoński - Belfast (początek The Tall Ships Races)
03-15.07.2015 - Belfast - Alesund (The Tall Ships Races - Race 1)
15-26.07.2015 - Alesund - Kristiansand (The Tall Ships Races - Cruise in Company)
26.07-02.08.2015 - Kristiansand - Aalborg (The Tall Ships Races - Race 2)
02-10.08.2015 - Aalborg - Świnoujście (finał TTSR i początek Baltic Polonez Cup)
10-15.08.2015 - Świnoujście - Świnoujście (Baltic Polonez Cup)

Szczegóły:
http://poloneznawodzie.pl
https://www.facebook.com/poloneznawodzieTagi: polonez, polski, jacht,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 April

Kapitan Ludomir Mączka otrzymuje w Krakowie Nagrodę Superkolosa za całokształt dokonań w żeglarstwie.
niedziela, 21 kwietnia 2002