TYP: a1

Polonez na Wodzie 2015

środa, 29 kwietnia 2015
Informacja prasowa
Ruszyła kolejna odsłona akcji Polonez na Wodzie. Zeszłoroczna edycja spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony środowiska żeglarskiego.Na ten sezon organizatorzy akcji przygotowali jeszcze ciekawsze rejsy, w tym udział w większości wspaniałych imprez żeglarskich (Baltic Tall Ships Regatta - Kłajpeda-Szczecin, finał Volvo Ocean Race - Goteborg, Tall Ships Races 2015 - Belfast-Alesund-Kristiansand-Aalborg, Baltic Polonez Cup-Świnoujście).

Jacht "Polonez" to jednostka wyjątkowa i wiele znacząca dla historii polskiego żeglarstwa, a nawet historii Polski, a jej pierwszy kapitan - Krzysztof Baranowski - to znany, utytułowany żeglarz, który swoje życie poświęcił upowszechnianiu żeglarstwa, przede wszystkim wśród młodych ludzi (inicjator powstania m.in. "Pogorii" i "Fryderyka Chopina" - żaglowców szkoleniowych Szkoły Pod Żaglami). Akcja "Polonez na Wodzie" powstała po to, by po blisko trzech dekadach przywrócić "Poloneza" na morskie szlaki i wskrzesić jego misję służenia polskiej młodzieży. Ze względu na burzliwą historię "Polonez" przez ponad 20 lat niszczał w hangarze, a jego osprzęt sukcesywnie rozkradano. Dzięki kilku żeglarzom, którym los tego historycznego jachtu nie jest obojętny, udało się uratować jednostkę, postawić na wodzie i znów zaprosić na pokład młodych adeptów sztuki żeglarskiej.

W 2014 roku, kiedy akcja została zainicjowana, udało się zorganizować kilkanaście rejsów morskich, wziąć udział w zlocie i regatach The Tall Ships Races (impreza skierowana do osób w wieku 16-25 lat), oraz zaprosić kpt. Baranowskiego do ponownego objęcia komendy nad "Polonezem", po ponad trzech dekadach przerwy. Pierwszy raz od 40 lat Krzysztof pojawił się ponownie na "Polonezie", na starcie "Bałtyckich Regat Samotników o Puchar Poloneza" (nazwanych tak na cześć jachtu i jego okołoziemskiego samotniczego rejsu 1972-73). Potem był Gościem Honorowym podczas drugiej edycji tych prestiżowych regat, w 1974 roku, kiedy sentymentalna podróż "Poloneza" zakończyła się w Szczecinie, który ponownie - po latach - stał się portem macierzystym jachtu. Z tej okazji odbył się na Wałach Chrobrego koncert Chopinowski "Polonez na Wodzie przy Chopinie", gdzie spotkały się szczecińskie jachty, żaglowiec "Fryderyk Chopin", szczecińscy żeglarze, władze miasta, mieszkańcy i turyści. Akcja "Polonez na Wodzie" została wyróżniona przez ZOZZ, m.in. za wkład w promocję żeglarstwa i działanie na chwałę polskiej bandery.

Obecnie po raz kolejny "Polonez" weźmie udział w międzynarodowych imprezach i regatach, wpisując się w chlubną historię polskiego i szczecińskiego żeglarstwa. Dla młodych uczestników rejsów będzie to też forma integracji z tysiącami żeglarzy z całego świata.

Więcej informacji na stronie internetowej www.poloneznawodzie.pl.

Tagi: polonez na wodzie, impreza,
TYP: a3
0 0
Komentarze