TYP: a1

Shanties 2012 - koncert finałowy

poniedziałek, 27 lutego 2012
WM
Koncert finałowy XXXI Festiwalu Shanties 2012 pt. “Polskie żaglowce” odbył się w niedzielę, 26.02 w krakowskiej Rotundzie. Organizatorzy zapowiadali, że będzie to cały Festiwal w pigułce i nie było w tym przesady. Przed publicznością wystąpiły takie sławy jak: Atlantyda, Stare Dzwonnice, Cris Rickett, Brasy z Patem Sheridanem, Stare Dzwony z Dominiką Żukowską, Cztery Refy, Chór Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, Orkiestra Samanta i Les Dieses. Koncert poprowadził Waldemar Mieczkowski.

Atmosfera koncertu finałowego była, jak co roku, niesamowita. Wykonawcy wciągali publiczność do wspólnej zabawy, śpiewania, klaskania. Cris Rickett namówił słuchaczy, aby śpiewali “North West Passage” po polsku, podczas gdy on śpiewał utwór po angielsku. Pat Sheridan testował zespół Brasy oraz towarzyszącego im Marka Szurawskiego śpiewając piosenki bez wcześniejszego uzgodnienia, a zadaniem pozostałych wykonawców było rozpoznanie utworu i dołączenie do śpiewu. Publiczność świetnie się bawiła odpowiadając na każde wypowiedziane po angielsku stwierdzenie Pata chóralnym “oczywiście!”.

Mnóstwo dobrej zabawy dostarczył jak zwykle zespół Stare Dzwony w składzie: Marek Szurawski, Jerzy Porębski, Ryszard Muzaj i Andrzej Korycki, z towarzyszącą im Dominiką Żukowską. Zaśpiewali z pomocą publiczności kilka znanych utworów, a na koniec Jerzy Porębski żartował, że wykona zupełnie nową, nieznaną nikomu piosenkę, którą okazała się... “Gdzie ta keja”. Do wspólnego śpiewania nie trzeba było nikogo zachęcać. Duże wrażenie wywarł występ debiutującego na Shanties Chóru Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Chór, prowadzony przez sympatyczną panią dyrygent, otrzymał owacje na stojąco.

Relacja z koncertu nie oddaje nawet w połowie atmosfery na nim panującej. Tam po prostu trzeba być, a zatem do zobaczenia za rok!

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001