TYP: a1

Shanties 2012 - koncert finałowy

poniedziałek, 27 lutego 2012
WM
Koncert finałowy XXXI Festiwalu Shanties 2012 pt. “Polskie żaglowce” odbył się w niedzielę, 26.02 w krakowskiej Rotundzie. Organizatorzy zapowiadali, że będzie to cały Festiwal w pigułce i nie było w tym przesady. Przed publicznością wystąpiły takie sławy jak: Atlantyda, Stare Dzwonnice, Cris Rickett, Brasy z Patem Sheridanem, Stare Dzwony z Dominiką Żukowską, Cztery Refy, Chór Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, Orkiestra Samanta i Les Dieses. Koncert poprowadził Waldemar Mieczkowski.

Atmosfera koncertu finałowego była, jak co roku, niesamowita. Wykonawcy wciągali publiczność do wspólnej zabawy, śpiewania, klaskania. Cris Rickett namówił słuchaczy, aby śpiewali “North West Passage” po polsku, podczas gdy on śpiewał utwór po angielsku. Pat Sheridan testował zespół Brasy oraz towarzyszącego im Marka Szurawskiego śpiewając piosenki bez wcześniejszego uzgodnienia, a zadaniem pozostałych wykonawców było rozpoznanie utworu i dołączenie do śpiewu. Publiczność świetnie się bawiła odpowiadając na każde wypowiedziane po angielsku stwierdzenie Pata chóralnym “oczywiście!”.

Mnóstwo dobrej zabawy dostarczył jak zwykle zespół Stare Dzwony w składzie: Marek Szurawski, Jerzy Porębski, Ryszard Muzaj i Andrzej Korycki, z towarzyszącą im Dominiką Żukowską. Zaśpiewali z pomocą publiczności kilka znanych utworów, a na koniec Jerzy Porębski żartował, że wykona zupełnie nową, nieznaną nikomu piosenkę, którą okazała się... “Gdzie ta keja”. Do wspólnego śpiewania nie trzeba było nikogo zachęcać. Duże wrażenie wywarł występ debiutującego na Shanties Chóru Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Chór, prowadzony przez sympatyczną panią dyrygent, otrzymał owacje na stojąco.

Relacja z koncertu nie oddaje nawet w połowie atmosfery na nim panującej. Tam po prostu trzeba być, a zatem do zobaczenia za rok!

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942