TYP: a1

"Rzeki to idące drogi" - Shanties 2012

niedziela, 26 lutego 2012
MB
Początkowo mogło by się wydawać, że koncert piosenki turystycznej dla dość konserwatywnej branżowej publiczności Shanties jest pomysłem nieco kosmicznym. Miejsce tego koncertu też odbiegało od normy, ponieważ pierwszy raz część koncertów Shanties przeniosła się do klubu Studio na miasteczku studenckim AGH.

Okazało się, że obie te koncepcje sprawdziły się. Klub jako miejsce koncertu był nieco bardziej obszerny niż Rotunda, natomiast publiczność stawiła się licznie, potwierdzając, że piosenka żeglarska oraz turystyczna są ze sobą mocno związane.

Koncert rozpoczął zespół EKT Gdynia, dalej przeplatały się zespoły śpiewające piosenkę turystyczną i żeglarską. Podczas występu śląskiej grupy Siudma Góra entuzjazm publiczności wzbudziła trębaczka, krakowianka Aleksandra Guguła. Dalej wystąpił Klang ze składanką piosenek wodniackich, przypominając harcerską przeszłość członków zespołu, później Oj tam spowodował, że część publiczności zatańczyła pod sceną.

Ostatnim wykonawcą była gwiazda wieczoru, czyli kultowy dla piosenki turystycznej zespół "Wolna grupa Bukowina". Publiczność przyjęła zespół gorąco, większość piosenek śpiewając razem z artystami. W połowie występu na scenie zaprezentował się Irlandczyk, Tony Milner, poznany przez członków grupy w jednym z irlandzkich pubów, który razem z publicznością zaśpiewał m.in. Fiddler's Green. Po jego występie nastąpiły najbardziej znane piosenki "Wolnej grupy", pojawił się też ponownie Mirek Koval Kowalewski, który dołączył do zespołu w piosence "Rzeka". Koncert zakończyły dwa bisy oraz owacja na stojąco. Mamy nadzieję na ponowny taki koncert za rok.

Koncert piosenki żeglarskiej i turystycznej "Rzeki to idące drogi"
reżyseria i prowadzenie: Krzysztof Jurkiewicz

Fot. Tomasz Jastrzębski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932