TYP: a1

"Od Petersburga do Nowego Orleanu", czyli pierwszy dzień Festiwalu Shanties 2012

czwartek, 23 lutego 2012
MB

.
"Od Petersburga do Nowego Orleanu" to pierwszy koncert na tegorocznych XXXI Festiwalu Shanties. Organizatorzy wyjaśnili w zapowiedziach koncertu, co było wyborem akurat tych dwóch miast.


Petersburg jest jednym z największych portów Rosji, o długiej tradycji sięgającej czasów Wielkich Żaglowców. Znanym jest fakt, szkoda że tylko z opowieści, istnienia pięknych pieśni o morzu śpiewanych na tych statkach przez rosyjskich żeglarzy. Ponadto Petersburg jest miastem partnerskim Krakowa, czym szczycą się oba miasta. Jest wielce prawdopodobnym, że rosyjskie statki niejednokrotnie zawijały do Nowego Orleanu - miasta jazzu i tańca, które w XIX wieku było jednym z wiodących portów Ameryki - możemy przeczytać na stronie Festiwalu shanties.pl.

Koncert rozpoczął duet Andrzeja Koryckiego z Dominiką Żukowską. Rosyjskie ballady w ich wykonaniu przeplatane były piosenkami żeglarskimi. Publiczność aktywnie pomagała w wykonaniu bardziej znanych piosenek, szczególnie przy utworze Włodzimierza Wysockiego o wędrówce dusz, gdzie dźwięki chrumkających prosiaków wydawane przez publiczność były bardzo realistyczne.

Pod koniec występu razem z Jurkiem Porębskim zaśpiewali "Starego dziadka", który to utwór stanowił łagodne przejście między klimatami Petersburga i Nowego Orleanu. W trakcie śpiewania Jurek zawadzając o kable spowodował dźwięki syren tankowca, co dość mocno rozbawiło zarówno publiczność jak i wykonawców.

Koncert Old Metropolitan Band z towarzyszącym im na trąbce Porębskim rozpoczął utwór łączący oba oceany: "Route 66", który młodszym słuchaczom może kojarzyć się z animowanym przebojem kinowym "Auta" (Cars). Poza standardami jazzowymi i bluesowymi było również kilka zaskakujących aranżacji piosenek Jurka Porębskiego, jak "Gdzie ta keja" czy "Cztery piwka". Koncert zakończyło wspólne wykonanie przez artystów i publiczność jazzowej wersji piosenki "Żegnaj nam dostojny stary porcie".

Klimat koncertu bardzo sympatyczny, może trochę brakowało paru solowych piosenek Jurka Porębskiego z samą gitarą, bo jednak sekcja dęta i perkusja dość mocno zagłuszały Jurka i publiczność przy wykonywaniu piosenek z jego repertuaru.

Koncert "Od Petersburga do Nowego Orleanu"
reżyseria i prowadzenie: Jerzy Porębski
wystąpili: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska oraz Jerzy Porębski i Old Metropolitan Band

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872