TYP: a1

"Od Petersburga do Nowego Orleanu", czyli pierwszy dzień Festiwalu Shanties 2012

czwartek, 23 lutego 2012
MB

.
"Od Petersburga do Nowego Orleanu" to pierwszy koncert na tegorocznych XXXI Festiwalu Shanties. Organizatorzy wyjaśnili w zapowiedziach koncertu, co było wyborem akurat tych dwóch miast.


Petersburg jest jednym z największych portów Rosji, o długiej tradycji sięgającej czasów Wielkich Żaglowców. Znanym jest fakt, szkoda że tylko z opowieści, istnienia pięknych pieśni o morzu śpiewanych na tych statkach przez rosyjskich żeglarzy. Ponadto Petersburg jest miastem partnerskim Krakowa, czym szczycą się oba miasta. Jest wielce prawdopodobnym, że rosyjskie statki niejednokrotnie zawijały do Nowego Orleanu - miasta jazzu i tańca, które w XIX wieku było jednym z wiodących portów Ameryki - możemy przeczytać na stronie Festiwalu shanties.pl.

Koncert rozpoczął duet Andrzeja Koryckiego z Dominiką Żukowską. Rosyjskie ballady w ich wykonaniu przeplatane były piosenkami żeglarskimi. Publiczność aktywnie pomagała w wykonaniu bardziej znanych piosenek, szczególnie przy utworze Włodzimierza Wysockiego o wędrówce dusz, gdzie dźwięki chrumkających prosiaków wydawane przez publiczność były bardzo realistyczne.

Pod koniec występu razem z Jurkiem Porębskim zaśpiewali "Starego dziadka", który to utwór stanowił łagodne przejście między klimatami Petersburga i Nowego Orleanu. W trakcie śpiewania Jurek zawadzając o kable spowodował dźwięki syren tankowca, co dość mocno rozbawiło zarówno publiczność jak i wykonawców.

Koncert Old Metropolitan Band z towarzyszącym im na trąbce Porębskim rozpoczął utwór łączący oba oceany: "Route 66", który młodszym słuchaczom może kojarzyć się z animowanym przebojem kinowym "Auta" (Cars). Poza standardami jazzowymi i bluesowymi było również kilka zaskakujących aranżacji piosenek Jurka Porębskiego, jak "Gdzie ta keja" czy "Cztery piwka". Koncert zakończyło wspólne wykonanie przez artystów i publiczność jazzowej wersji piosenki "Żegnaj nam dostojny stary porcie".

Klimat koncertu bardzo sympatyczny, może trochę brakowało paru solowych piosenek Jurka Porębskiego z samą gitarą, bo jednak sekcja dęta i perkusja dość mocno zagłuszały Jurka i publiczność przy wykonywaniu piosenek z jego repertuaru.

Koncert "Od Petersburga do Nowego Orleanu"
reżyseria i prowadzenie: Jerzy Porębski
wystąpili: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska oraz Jerzy Porębski i Old Metropolitan Band

TYP: a3
0 0
Komentarze