TYP: a1

Selma Expeditions ukończyła 70. regaty Rolex Sydney Hobart 2014

środa, 31 grudnia 2015
Informacja prasowa | J.J. Cieliszak
30.12.2014. 11.34. (01.34 w Polsce), po 94 godz. i 34 min. żeglugi non stop s/y Selma Expeditions jako 94 jacht przekroczyła linię mety na rzece Derwent w Hobart.

Selma Expeditions
Fot. Krzysztof Jasica, SelmaExpeditions.com; Selma 28.12.2014 r.

Za rufą zostało 628 Mil morskich (1170 km). Wg wyników w czasie przeliczeniowym IRC (*), obowiązującym w tych regatach - Selma zajęła 75 miejsce, na 117 jednostek, które wystartowały 26 grudnia w Sydney. Na trasie wycofało się 12 jachtów.

W trakcie regat Selma Expeditions uzyskała też swój "życiowy rekord" najdłuższego dystansu przebytego w czasie 24 godzin: 246 mil (ponad 450 km, porównywalny do odległości Kraków - Gdańsk) i 14,7 kn (27 km/h). Nieźle jak na "pancerny" jacht wyprawowy i jedyną polską jednostkę posiadającą certyfikat IAATO do regularnych rejsów wśród lodów Antarktydy.

Na podejściu do Storm Bay, kilkadziesiąt mil od Hobart, skipper Selmy - kapitan Piotr Kuźniar informował przez satelitę:

Selma mapa"...Pojechaliśmy na genakerze ile się dało. Potem zwrot i na genule podciągnęliśmy się pod brzeg Tasmanii. Jazda w miłym zachodnim wietrze wzdłuż brzegu. Wyprzedzamy kolejny jacht, ale czujemy na plecach "oddech konkurencji". Mijamy przylądek Organów. Teraz halsówka pod wiatr, w szkwałach 30 kn. Do mety coraz bliżej. Znowu balastujemy na burcie. Może nie damy się dogonić i jeszcze kogoś wyprzedzimy. Wszyscy trochę już zmęczeni, ale napieramy do końca. Weszliśmy w zimny prąd, woda pochłodniała, powietrze też. Pojawiły się petrele i albatrosy. Gwiazd dziś nie widać. Za to są przelotne deszcze. Pozdrawiamy z regatowej Selmy..."

Drugi jacht z polską załoga uczestniczący w Regatach, Katharsiss II z kapitanem Mariuszem Koprem, przekroczył metę jako 65. jednostka uzyskując czas: 80 godzin i 24 minuty, co dało mu ostatecznie w przeliczeniu IRC 67 miejsce.

(*) W Regatach Sydney - Hobart przyznawane są trzy zasadnicze nagrody:
  • za zwycięstwo w czasie rzeczywistym,
  • za zwycięstwo w czasie przeliczeniowym,
  • oraz za rekord trasy.

Główne trofeum - puchar Tattersall's Cup otrzymuje najlepsza załoga w klasyfikacji przeliczeniowej IRC. Przeliczanie polega na korekcie czasu uzyskanego przez każdy jacht w oparciu o jego maksymalną teoretyczną prędkość, jaką dana jednostka może rozwinąć, obliczoną jako iloraz długości, powierzchni ożaglowania, masy jachtu i innych cech.

W 70tych Rolex Sydney Hobart Cup wzięło udział ok. 2 tys. żeglarzy z kilkunastu krajów.

Pierwszy na mecie w tym roku (i po raz 8. w historii regat) pojawił się australijski super jacht WILD OATS XI (długość 30,5 m.), uzyskując czas: 50 godzin i 3,5 minuty. Jednak nie udało mu się pobić własnego rekordu prędkości z 2012 roku, wtedy był szybszy o ponad 7 godzin. Drugi pojawił się 50 minut później - jacht COMANCHE pretendujący do tytułu najszybszego jachtu regatowego świata. Te fenomenalne maszyny regatowe, w czasie przeliczeniowym IRC, zajęły kolejno 74 miejsce i 77 miejsce. Wynik Selmy: 75 miejsce IRC, mówi sporo o przygotowaniu i determinacji kapitana i jego załogi. W tym roku 1 mce wg IRC uzyskał jacht WILD ROSE, który minął metę jako 58-my. Kapitan Kuźniar po przybyciu na metę powtórzył słowa kapitana WILD OATS XI - Marka Richardsa: "To nie był łatwy wyścig", ale dodał - "...Było ciężko, ale było warto. Dziękuję całej załodze. Dzięki nim Selma dostała skrzydeł... A za 2 tygodnie nasze następne wyzwanie - Morze Rossa czeka..."

Selma Expeditions
Fot. Krzysztof Jasica, SelmaExpeditions.com; Selma 28.12.2014 r.

Selma Expeditions to bardzo wytrzymały jacht wyprawowy i na ogół nie uczestniczy w regatach. Jego stalowa konstrukcja sprawdza się za to w trudnych warunkach sztormowych oraz wśród lodów Antarktydy i Arktyki. Regaty "Sydney-Hobart" to dla Selma Expeditions - ETAP 3 Wyprawy "Selma-Antarktyda-Wytrwałość": wynoszącej ok. 18,000 Mm (ponad 33,000 km) śladem antarktycznych ekspedycji sprzed 100 lat Sir Ernesta Shackletona. Po odwiedzeniu w ubiegłym roku szlakiem Shackletona - Georgii Południowej i Wyspy Słoniowej, w tym roku Jacht Selma Expeditions po opłynięciu w kwietniu Przylądka Horn (ETAP 1) i remoncie w Chile, pożeglował szlakiem Magellana w poprzek Pacyfiku (ETAP 2) do Australii. W styczniu i lutym 2015 (ETAPY 4 i 5) załoga Selmy planuje dotrzeć na najzimniejsze na Ziemi antarktyczne Morze Rossa. Planowany powrót wzdłuż Antarktydy do Ushuaia (ETAP 6) - przełom marca i kwietnia 2015.

Więcej informacji o załodze, jachcie i wyprawie: www.SelmaAntarktyda.com oraz na stronach ŻAGLI, na antenie radiowej Jedynki oraz w TVP SPORT.
Tagi: Selma Expeditions, Sydney Hobart, wyprawa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001