TYP: a1

Regaty Baltic Sail Nord CUP 2011 już za 28 dni

piątek, 3 czerwca 2011
Michał Korneszczuk

Nord Cup 2010. Fot. K. Maczugowska
Już za 28 dni rozpoczną się szóste regaty Baltic Sail NordCUP. Górki Zachodnie w Gdańsku będą areną rywalizacji żeglarzy w dniach 2-10.07.2011. Przez ten czas odbędą się wyścigi w 13 klasach, a weźmie w nich udział ponad 160 jachtów i około 500 zawodników. W tym roku ponownie regaty są częścią prestiżowego zlotu Baltic Sail Gdańsk, którego honorowym komandorem jest Mateusz Kusznierewicz.


Swój udział w imprezie potwierdziły następujące klasy jachtów: Europa, Hobie 16, Hornet, Jachty morskie ORC, Jachty morskie KWR, Micro, Nautica 450, OK Dinghy, klasa Omega, Snipe, Star, klasy T1, T2, T3 oraz Żagle 500! Dla klas Hobie 16, Hornet oraz Nautica 450 nasze regaty mają rangę Mistrzostw Polski, dla klasy Europa – eliminacji do Mistrzostw Świata!

Aby wyścigi przebiegały sprawnie klasy zostały podzielone na cztery różne akweny regatowe z czterema osobnymi komisjami sędziowskimi. Nad bezpieczeństwem załóg przez 9 dni regat będzie czuwać 18 jachtów zabezpieczenia technicznego, a w obsłudze pracować będzie 26 osób.

Ponownie w tym roku zostanie rozegrany wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym rywalizować mogą wszystkie jednostki pływające. Wyścig będzie przeprowadzony w sobotę 10.07.2010 o g. 12.00 na trasie molo Brzeźno-Sopot-Górki Zachodnie. Bursztynowy Puchar Neptuna jest nagrodą przechodnią dla najszybszej jednostki. W tym roku zostaną przyznane także nagrody w poszczególnych klasach, które zostaną rozdane na scenie na Starym Mieście w Gdańsku.

Jak co roku NordCUP jest nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności na wodzie, sportowej rywalizacji i wymiany doświadczeń, ale, co równie ważne, integracji z innymi pasjonatami żeglarstwa. Dlatego organizatorzy szczególną wagę przywiązują do „lądowej” części regat. Wśród planowanych atrakcji są w tym roku między innymi żeglarski grill, sponsorowany przez organizatora regat, firmę Pantaenius oraz integracyjne „crew party” na Starym Mieście w Gdańsku, gdzie odbędą się organizowane w ramach cyklu Baltic Sail Szanty pod Żurawiem.

W tym roku regaty wspierają: PGE Energia Odnawialna S.A., Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomostkiego, firma kosmetyczna Ziaja, Argo Card SA, zegarki Nautica, Brands Polska, Eljacht, żaglownie Ocean Sails, North Sails, Vector Sails, sklep żeglarski Sail-ho!.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786