TYP: a1

Puchar Ameryki w Mieście Mgły

środa, 5 stycznia 2011
Weronika Morys
San Francisco
Fot. Daniel di Palma
Gospodarzem 34. zawodów z cyklu Pucharu Ameryki zostało San Francisco. Finał Pucharu będzie miał miejsce w 2013 roku na Zatoce San Francisco, a wcześniej odbędą się na tym akwenie eliminacje Challengerów oraz nowy typ imprez przygotowawczych, America’s Cup World Series.


Regaty o Puchar Ameryki rozgrywane są od 1851 roku. Ostatnią edycję, w lutym 2010 roku u wybrzeży Walencji, wygrał zespół BMW Oracle. Decyzja o wyborze miejsca kolejnych regat nikogo nie dziwi, gdyż akwen i zasady rywalizacji ustala obrońca trofeum, a klub macierzysty ubiegłorocznych zwycięzców mieści się właśnie w San Francisco.

Organizacja imprezy może przynieść miastu wiele korzyści. Puchar Ameryki to trzecie sportowe wydarzenie świata pod względem wpływu na ekonomię organizującego je państwa, po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej. Zawody tej rangi przyciągają do miasta kibiców z całego świata. Szacuje się, że dzięki regatom region San Francisco może wzbogacić się aż o 1,4 mld USD.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953