TYP: a1

Puchar Ameryki w Mieście Mgły

środa, 5 stycznia 2011
Weronika Morys
San Francisco
Fot. Daniel di Palma
Gospodarzem 34. zawodów z cyklu Pucharu Ameryki zostało San Francisco. Finał Pucharu będzie miał miejsce w 2013 roku na Zatoce San Francisco, a wcześniej odbędą się na tym akwenie eliminacje Challengerów oraz nowy typ imprez przygotowawczych, America’s Cup World Series.


Regaty o Puchar Ameryki rozgrywane są od 1851 roku. Ostatnią edycję, w lutym 2010 roku u wybrzeży Walencji, wygrał zespół BMW Oracle. Decyzja o wyborze miejsca kolejnych regat nikogo nie dziwi, gdyż akwen i zasady rywalizacji ustala obrońca trofeum, a klub macierzysty ubiegłorocznych zwycięzców mieści się właśnie w San Francisco.

Organizacja imprezy może przynieść miastu wiele korzyści. Puchar Ameryki to trzecie sportowe wydarzenie świata pod względem wpływu na ekonomię organizującego je państwa, po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej. Zawody tej rangi przyciągają do miasta kibiców z całego świata. Szacuje się, że dzięki regatom region San Francisco może wzbogacić się aż o 1,4 mld USD.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 July

Szwajcarska "Allinghi" ponownie wygrała najbardziej prestiżowe regaty żeglarskie i zdobyła Puchar Ameryki. W finale pokonała "Team New Zealand". W gronie pretendentów do tytułu walczył hiszpański zespół "Desafio" ze skipperem Karolem Jabłońskim.
wtorek, 3 lipca 2007
Na Atlantyku "Orange 2" przepłynął w ciągu doby 766 Mm.
poniedziałek, 3 lipca 2006
Wyruszyła z Gdańska wyprawa jachtu "Gedania" z zamiarem opłynięcia obu Ameryk. Wyprawą dowodził Kpt. Dariusz Bogucki.
czwartek, 3 lipca 1975
W regatach Bermudy-Europa po raz pierwszy wystartował polski jacht "Komodor" z Kpt. Tadeuszem Siwcem.
środa, 3 lipca 1963