TYP: a1

Puchar Ameryki w Mieście Mgły

środa, 5 stycznia 2011
Weronika Morys
San Francisco
Fot. Daniel di Palma
Gospodarzem 34. zawodów z cyklu Pucharu Ameryki zostało San Francisco. Finał Pucharu będzie miał miejsce w 2013 roku na Zatoce San Francisco, a wcześniej odbędą się na tym akwenie eliminacje Challengerów oraz nowy typ imprez przygotowawczych, America’s Cup World Series.


Regaty o Puchar Ameryki rozgrywane są od 1851 roku. Ostatnią edycję, w lutym 2010 roku u wybrzeży Walencji, wygrał zespół BMW Oracle. Decyzja o wyborze miejsca kolejnych regat nikogo nie dziwi, gdyż akwen i zasady rywalizacji ustala obrońca trofeum, a klub macierzysty ubiegłorocznych zwycięzców mieści się właśnie w San Francisco.

Organizacja imprezy może przynieść miastu wiele korzyści. Puchar Ameryki to trzecie sportowe wydarzenie świata pod względem wpływu na ekonomię organizującego je państwa, po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej. Zawody tej rangi przyciągają do miasta kibiców z całego świata. Szacuje się, że dzięki regatom region San Francisco może wzbogacić się aż o 1,4 mld USD.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786