TYP: a1

Prace Janusza Wosika na wystawie w Muzeum Bursztynu

czwartek, 21 marca 2019
Informacja prasowa

Muzeum Bursztynu zaprezentuje prace kolejnego gdańskiego artysty. Ponad 30 prac śp. Janusza Wosika i jego uczniów będzie można zobaczyć przy okazji otwarcia 26. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2019. Wystawę będzie można zobaczyć od 22 marca do 29 września 2019 r.

[t][/t] [s]Fot. Ze zbiorów Muzeum Gdańska,  M.K. Szczerek[/s]

– W środowisku gdańskich artystów-jubilerów Janusz Wosik był artystą cenionym, choć paradoksalnie jego prace były bardziej rozpoznawalne był na Zachodzie niż w rodzimym mieście. Jedno jest pewne. Bohater naszej wystawy był twórcą znakomitym. We wszystkich pracach, do których dotarliśmy uderza ogromny profesjonalizm w podejściu do każdego wyrobu, przejawiający się w pieczołowitym dopracowaniu najmniejszych, często niewidocznych miejsc. Zarówno drobne precjoza, zdecydowanie przeznaczone na sprzedaż, jak i małe formy rzeźbiarskie przeznaczone na witryny sklepowe były perfekcyjnie zaprojektowane i po mistrzowsku, precyzyjnie wykonane – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy w Muzeum Bursztynu.

Janusz Wosik urodził się w 1953 r. w Gdańsku i tu zmarł nagle w czerwcu 2018 r., tuż przed swoimi 65. urodzinami. Zawodu złotnika uczył się w początkach lat 70. XX w. w pracowni Giedymina Jabłońskiego rozwijając pasję do biżuterii i bursztynu. Tajniki złotnictwa pogłębiał w Warszawie. W gdańskiej Izbie Rzemieślniczej otrzymał uprawnienia czeladnika, a w latach 80. XX w. w Ministerstwie Kultury zyskał tytuł artysty. Własną działalność artystyczną rozpoczął najpierw w pracowni w Gdańsku, na ul. Matejki, następnie na przełomie lat 70. i 80. XX w. w Sopocie.

 

Bursztynowe Słowiki, broszkowisiorki i twarzoczaszka

To właśnie w Sopocie, razem z Giedyminem Jabłońskim wykonywali pierwsze ,,Bursztynowe Słowiki”, nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Piosenki. Uznanie przyniosły jednakże praktyczne wyroby jubilerskie – połączenie broszki i wisiora. Projektował także pierścionki. Dwa z nich zostały przekazane do zbiorów Muzeum Gdańska przez Ewę Rachoń, organizatorkę targów jubilerskich Amberif i Ambermart.

– W wystawach i konkursach brał udział z rzadka i niechętnie. Zdobył Bursztynowy Medal w Konkursie Mercurius Gedanensis 2002 towarzyszący Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku za broszki, które były jego znakiem rozpoznawczym. Najczęściej kwadratowe, srebrne ramy wypełniał doskonale zaprojektowanymi, świetnymi w formie i kompozycji odpowiednio dobranymi i opracowanymi bursztynami, amonity, itp. Był arcymistrzem w tworzeniu ich niezliczonych wariantów, wszystkie o doskonałych proporcjach i rytmie zamkniętym w małych formach – mówi Ewa Rachoń z Międzynarodowych Targów Gdańskich, dyrektor projektów Amberif i Ambermart.

Janusz Wosik to także pierwszy artysta doceniony przez zachodnie Muzea. Jego broszka o kształcie twarzoczaszki z amonitem jako pierwsza praca z Polski została zakupiona do zbiorów Muzeum Złotnictwa w Phorzheim, które przez specjalistów jest uznane za najważniejsze miejsce prezentujące historię biżuterii. Muzeum Bursztynu posiada w zbiorach trzy rzeźbo-wisiory z cyklu ,,Wernisaż” oraz pierścionki artysty.

– W tych narracyjnych ,,obrazkach z wystawy” ujawnia się niezwykły talent Janusza Wosika do opowiadania dowcipnych historii za pomocą srebra i bursztynu – dodaje Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska.

Pozostałe, prezentowane na wystawie prace wypożyczyło Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Muzeum Bursztynu w Krakowie prywatnych właścicieli, przyjaciół, znajomych i uczniów. Na wystawie zobaczymy także prace uczniów Janusza Wosika: Piotra Reszczyńskiego, Norberta Wawrzyniaka, Ewy Mroczkowskiej i Danuty Malon.

 

Wernisaż wystawy

Kiedy: 21 marca 2019 r. (czwartek), godz. 19:00-20:00

Gdzie: Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26

Wstęp: bezpłatny

 

Zwiedzanie wystawy

Sezon zimowy 22 marca – 26 kwietnia 2019 r.

pn. nieczynne

wt. 10:00-13:00

śr. 10:00-16:00

pt.-so. 10:00-16:00

czw. 10:00-18:00

nd. 11:00-16:00

 

Sezon letni

27 kwietnia – 29 września 2019 r.

pn. 10:00-13:00

wt.-so. 10:00-18:00

nd. 11:00-18:00

 

Ceny biletów:

W cenie biletu wstępu do Muzeum Bursztynu (12 / 6 zł za os. i 20 zł rodzinny), albo jednokrotne, bezpłatne wejście za okazaniem Karty Mieszkańca (o ile nie wykorzystano możliwości wcześniej), w dni wolnego wstępu (pn. sezon zimowy, wt. sezon letni – bezpłatnie)  

 

Tagi: bursztyn, wystawa, Muzeum Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922