TYP: a1

Polak wystartuje w indywidualnych regatach okołoziemskich

piątek, 1 października 2010
Weronika Morys
Velux5OceansZbigniew “Gutek” Gutkowski wystartuje 17 października w indywidualnym wyścigu dookoła świata. 29 września o 7:00 rano polski żeglarz wrócił do La Rochelle we Francji, po pomyślnym ukończeniu rejsu kwalifikacyjnego przed startem w Okołoziemskich Regatach Samotników Velux 5 Oceans. Gutek będzie pierwszym Polakiem, który weźmie udział w tych regatach.

W kwalifikacjach Gutkowski musiał przepłynąć 2 500 mil z La Rochelle we Francji do Azorów i z powrotem. Zdaniem dyrektora Velux 5 Oceans, Davida Adamsa, Gutkowski udowodnił, że jest gotowy do startu w regatach. Rejs kwalifikacyjny pokazał, że Polak posiada umiejętności żeglarskie, pozwalające na radzenie sobie w każdych warunkach. Gutek ma również duże doświadczenie w żeglowaniu - przepłynął około 100 tysięcy mil morskich - co dodatkowo wpłynęło na pozytywny wynik kwalifikacji.

Zbigniew Gutkowski jest jednym z najbardziej doświadczonych żeglarzy w Polsce. Brał udział w wielu imprezach żeglarskich o randze światowej, a w 2004 podjął próbę ustanowienia nowego rekordu opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portu na pokładzie Volvo 60 Bank BPH. Niestety uszkodzenia zmusiły go do zawinięcia do portu w Cape Town po przepłynięciu 9 500 mil.

Velux 5 Oceans to najstarsze na świecie indywidualne regaty okołoziemskie. Rozgrywane są one co 4 lata od 1982 roku. Wyścig jest najdłuższą i najtrudniejszą indywidualną konkurencją sportową na świecie. W trakcie regat skipperzy pokonują samotnie trasę o długości 300 tysięcy mil morskich. Od pierwszej edycji Velux 5 Oceans wzięło w nich udział 123 żeglarzy, ale tylko 73 ukończyło regaty.

Trasa tegorocznego wyścigu:
Velux5Oceans

Zdjęcia z poprzednich edycji regat:

Velux5Oceans Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
Źródło zdjęć: www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 April

Yves Parlier na katamaranie "Medias Region Aquitaine" bije rekord załogowej żeglugi 24. godzinnej w klasie 60. stopowej wynikiem 597,8 Mm, 24,95 węzłów.
czwartek, 13 kwietnia 2006
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem wyszedł w rejs na Spitsbergen; był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe.
czwartek, 13 kwietnia 1967