TYP: a1

Polacy o krok od medalu

poniedziałek, 27 czerwca 2016
Rafał Czepułkowski
Doskonale zaprezentowali się polscy żeglarze startujący na Mistrzostwach Świata A-Class w holenderskim Medemblik. Po pięciu dniach rywalizacji i ośmiu zaciętych wyścigach dwóch Polaków uplasowało się tuż za podium.


Fot. UKS Navigo Sopot


Do Medemblik zjechali się najlepsi specjaliści od żeglugi na jednoosobowych katamaranach A-Class. Wśród nich medaliści olimpijscy, wielokrotni mistrzowie świata w różnych klasach katamaranowych. W tym utytułowanym towarzystwie bardzo dobrze radzili sobie Polacy z klubu żeglarskiego UKS Navigo. Choć początek regat nie należał do łatwych, bardzo słabe wiatry nie sprzyjały naszym reprezentantom, to zajmowane miejsca rokowały walkę o podium. Flota od początku podzielona została na dwie grupy. Pierwsza z nich rywalizowała w bardzo słabych wiatrach, gdzie latanie na hydrofoilach graniczyło z cudem. Tutaj doskonale żeglował Jacek Noetzel, który dwukrotnie mijał linię mety jako czwarty. W każdym z biegów był w czołówce, nawet prowadził wyścigi, ale zmienny wiatr, strasznie kręcący, utrudniał dowiezienie czołowej lokaty do mety. Druga grupa walczyła w warunkach ślizgowych. Najlepiej z Polaków żeglował Tymek Bendyk, który finiszował 4. i 3. Po dwóch wyścigach prowadził główny faworyt, wicemistrz świata Holender Mischa Heemskerk.

W kolejnym dniu zmagań wiatru również było jak na lekarstwo, szczególnie w drugiej części dnia. Pierwsza grupa rywalizowała w warunkach ślizgowych, a klasą dla siebie ponownie był Mischa Heemskerk, dwukrotnie wygrywając. Doskonale żeglował również Tymek Bendyk, który dwukrotnie mijał linię mety jako drugi. Tym samym żeglarz z UKS Navigo potwierdził swoje duże aspiracje do medalu na tym czempionacie. Znacznie lepszą w stosunku do dnia wczorajszego żeglugę pokazał Kuba Surowiec. Mistrz Polski kończył wyścigi 5. i 7., umacniając się na pozycji lidera wśród juniorów. Druga grupa miał dzisiaj pecha, bo wiatru było bardzo mało, praktycznie nikt nie latał. Nie były to wymarzone warunki dla Jacka Noetzel, który w ten sposób stracił sporo punktów do lidera mistrzostw. Nasz najbardziej utytułowany żeglarz A-Class w pierwszym biegu był 5., a w drugim po kolizji z rywalami 23., co na szczęście poszło na odrzutkę.

Problemy z wiatrem nie zraziły Jacka, który w końcówce światowego czempionatu pokazał doskonałą formę. Nieco silniejsze wiatry pozwoliły mu pokazać olbrzymie możliwości nowego katamaranu eXploder AD3. W czwartek dwukrotnie mijał linię mety na trzecim miejscu, a w piątek żeglował jeszcze lepiej i dwa razy był drugi. Choć te wyniki dawały mu spory awans w klasyfikacji generalnej, to do pełni szczęścia zabrakło niewiele. Jacek przegrał brązowy medal tylko jednym punktem z byłym mistrzem świata Australijczykiem Stevenem Brewinem. Drugie miejsce w Medemblik wywalczył Darren Bundock. Warto dodać, że Australijczyk bezpośrednie przygotowania do Mistrzostw Świata spędził w Sopocie w klubie UKS Navigo. Mistrzem Świata został Mischa Heemskerk, który był najszybszy we wszystkich wyścigach w jakich wystartował. Regaty w Medemblik potwierdziły też olbrzymie możliwości drugiego z naszych reprezentantów - Tymoteusza Bendyka. Do niedawna jeszcze junior całe regaty żeglował w czołówce, na półmetku był nawet trzeci, a ostatecznie zajął 5. pozycję.

Ze złotym medalem wróci do kraju Jakub Surowiec, który w klasyfikacji Open był 11., ale w gronie juniorów nie miał sobie równych. Podobny sukces zrobił Marcin Badzio, który w juniorach wywalczył srebro, ale został Mistrzem Świata wśród katamaranów Classic (katamarany nielatające).

Strona regat: http://www.acatworlds2016.nl/

Wyniki:


1 NED 7 - Mischa Heemskerk, 7,0
2 AUS 888 - Darren Bundock, 16,0
3 AUS 4 - Steven Norman Brewin, 22,0
4 POL 1 - Jacek Noetzel, UKS Navigo Sopot, 23,0
5 POL 15 - Tymoteusz Bendyk, UKS Navigo Sopot, 27,0
6 USA 311 - Bruce Mahoney, 34,0
7 NED 95 - Roeland Wentholt, 36,0
8 GER 14 - Bob Baier, Foiling, 46,0
9 AUS 14 - Adam Beattie, 48,0
10 DEN 1 - Thomas Paasch, 59,0
...
11 POL 41 - Jakub Surowiec, UKS Navigo Sopot, 64,0
23 POL 11 - Marcin Badzio, UKS Navigo Sopot, 115,0
27 POL 17 - Maciej Żarnowski, UKS Navigo Sopot, 136,0
31 POL 7 - Marcin Kamiński, UKS Navigo Sopot, 161,0

Grupa srebrna
1 POL 200 - Stefan Schleifer, UKS Navigo Sopot, 92,0
3 POL 31 - Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki), 100,0
16 POL 3 - Jarosław Bętkowski (RJK Poznań), 142,0Tagi: regaty, A-class, katamaran
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999