TYP: a1

Polacy o krok od medalu

poniedziałek, 27 czerwca 2016
Rafał Czepułkowski
Doskonale zaprezentowali się polscy żeglarze startujący na Mistrzostwach Świata A-Class w holenderskim Medemblik. Po pięciu dniach rywalizacji i ośmiu zaciętych wyścigach dwóch Polaków uplasowało się tuż za podium.


Fot. UKS Navigo Sopot


Do Medemblik zjechali się najlepsi specjaliści od żeglugi na jednoosobowych katamaranach A-Class. Wśród nich medaliści olimpijscy, wielokrotni mistrzowie świata w różnych klasach katamaranowych. W tym utytułowanym towarzystwie bardzo dobrze radzili sobie Polacy z klubu żeglarskiego UKS Navigo. Choć początek regat nie należał do łatwych, bardzo słabe wiatry nie sprzyjały naszym reprezentantom, to zajmowane miejsca rokowały walkę o podium. Flota od początku podzielona została na dwie grupy. Pierwsza z nich rywalizowała w bardzo słabych wiatrach, gdzie latanie na hydrofoilach graniczyło z cudem. Tutaj doskonale żeglował Jacek Noetzel, który dwukrotnie mijał linię mety jako czwarty. W każdym z biegów był w czołówce, nawet prowadził wyścigi, ale zmienny wiatr, strasznie kręcący, utrudniał dowiezienie czołowej lokaty do mety. Druga grupa walczyła w warunkach ślizgowych. Najlepiej z Polaków żeglował Tymek Bendyk, który finiszował 4. i 3. Po dwóch wyścigach prowadził główny faworyt, wicemistrz świata Holender Mischa Heemskerk.

W kolejnym dniu zmagań wiatru również było jak na lekarstwo, szczególnie w drugiej części dnia. Pierwsza grupa rywalizowała w warunkach ślizgowych, a klasą dla siebie ponownie był Mischa Heemskerk, dwukrotnie wygrywając. Doskonale żeglował również Tymek Bendyk, który dwukrotnie mijał linię mety jako drugi. Tym samym żeglarz z UKS Navigo potwierdził swoje duże aspiracje do medalu na tym czempionacie. Znacznie lepszą w stosunku do dnia wczorajszego żeglugę pokazał Kuba Surowiec. Mistrz Polski kończył wyścigi 5. i 7., umacniając się na pozycji lidera wśród juniorów. Druga grupa miał dzisiaj pecha, bo wiatru było bardzo mało, praktycznie nikt nie latał. Nie były to wymarzone warunki dla Jacka Noetzel, który w ten sposób stracił sporo punktów do lidera mistrzostw. Nasz najbardziej utytułowany żeglarz A-Class w pierwszym biegu był 5., a w drugim po kolizji z rywalami 23., co na szczęście poszło na odrzutkę.

Problemy z wiatrem nie zraziły Jacka, który w końcówce światowego czempionatu pokazał doskonałą formę. Nieco silniejsze wiatry pozwoliły mu pokazać olbrzymie możliwości nowego katamaranu eXploder AD3. W czwartek dwukrotnie mijał linię mety na trzecim miejscu, a w piątek żeglował jeszcze lepiej i dwa razy był drugi. Choć te wyniki dawały mu spory awans w klasyfikacji generalnej, to do pełni szczęścia zabrakło niewiele. Jacek przegrał brązowy medal tylko jednym punktem z byłym mistrzem świata Australijczykiem Stevenem Brewinem. Drugie miejsce w Medemblik wywalczył Darren Bundock. Warto dodać, że Australijczyk bezpośrednie przygotowania do Mistrzostw Świata spędził w Sopocie w klubie UKS Navigo. Mistrzem Świata został Mischa Heemskerk, który był najszybszy we wszystkich wyścigach w jakich wystartował. Regaty w Medemblik potwierdziły też olbrzymie możliwości drugiego z naszych reprezentantów - Tymoteusza Bendyka. Do niedawna jeszcze junior całe regaty żeglował w czołówce, na półmetku był nawet trzeci, a ostatecznie zajął 5. pozycję.

Ze złotym medalem wróci do kraju Jakub Surowiec, który w klasyfikacji Open był 11., ale w gronie juniorów nie miał sobie równych. Podobny sukces zrobił Marcin Badzio, który w juniorach wywalczył srebro, ale został Mistrzem Świata wśród katamaranów Classic (katamarany nielatające).

Strona regat: http://www.acatworlds2016.nl/

Wyniki:


1 NED 7 - Mischa Heemskerk, 7,0
2 AUS 888 - Darren Bundock, 16,0
3 AUS 4 - Steven Norman Brewin, 22,0
4 POL 1 - Jacek Noetzel, UKS Navigo Sopot, 23,0
5 POL 15 - Tymoteusz Bendyk, UKS Navigo Sopot, 27,0
6 USA 311 - Bruce Mahoney, 34,0
7 NED 95 - Roeland Wentholt, 36,0
8 GER 14 - Bob Baier, Foiling, 46,0
9 AUS 14 - Adam Beattie, 48,0
10 DEN 1 - Thomas Paasch, 59,0
...
11 POL 41 - Jakub Surowiec, UKS Navigo Sopot, 64,0
23 POL 11 - Marcin Badzio, UKS Navigo Sopot, 115,0
27 POL 17 - Maciej Żarnowski, UKS Navigo Sopot, 136,0
31 POL 7 - Marcin Kamiński, UKS Navigo Sopot, 161,0

Grupa srebrna
1 POL 200 - Stefan Schleifer, UKS Navigo Sopot, 92,0
3 POL 31 - Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki), 100,0
16 POL 3 - Jarosław Bętkowski (RJK Poznań), 142,0Tagi: regaty, A-class, katamaran
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 October

Odbyło się wodowanie pierwszego polskiej konstrukcji jachtu pełnomorskiego Konik Morski nazwanego "Eksperyment"; konstruktor Lech Tumiłowicz; jego późniejsza wersja to "Opty" Leonida Teligi, słynnego z rejsu dookoła świata.
poniedziałek, 25 października 1937