TYP: a1

Jacht Klub Kamień Pomorski triumfuje w Świnoujściu!

poniedziałek, 27 czerwca 2016
Informacja prasowa
Załoga Amica JKKP pod wodzą Patryka Zbroi wygrała drugą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZZ . Regaty odbyły się w dniach 25-26.06.2016 w Świnoujściu na Zatoce Pomorskiej.


Foto: Marek Wilczek


Na starcie stanęło 12 zespołów z klubów z całej Polski, w tym wielu utytułowanych zawodników jak Zbroja, Stańczyk czy Szymik. To między nimi miała rozegrać się walka o zwycięstwo w 2 eliminacji Klubowych Mistrzostw Polski i objęcie prowadzenia w tabeli ligi.
Od pierwszego biegu zdecydowanie najlepiej radził sobie zespół Amica JK Kamień Pomorski pod wodzą znanego regat meczowych Patryka Zbroi który wygrał 4 wyścigi. Równie dobrze żeglowały zespoły DTP PMT Szczecin Szymona Szymika oraz niespodziewanie dobry początek zanotowały załogi HRM JKW Poznań (Piotr Harasimowicz) i KZ Sztorm Warszawa (Szymon Jabłkowski). W końcówce jednak dobry rytm odzyskał faworyt i lider klasyfikacji generalnej Marek Stańczyk z Rainmaker MBSW Giżycko awansując z wyścigu na wyścig tak aby finalnie zakończyć regaty na 3 miejscu. Doskonałym finiszem popisała się również młoda załoga AWF Katowice z Wiktorem Kobryniem za sterem, która wygrywając ostatni wyścig awansowała na wysokie 6 miejsce. Zważywszy na fakt że w pierwszych majowych regatach zakończyli regaty na 13 miejscu, awans jest sensacyjny.

Słabszy występ zaliczyły załogi z Yacht Klub Sopot (obrońcy tytułu z sezonu 2015) oraz Dżygit z Białegostoku, które w poprzednich regatach zajęły odpowiednio 3 i 4 miejsce !

Pełne wyniki 2 rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Świnoujście:

1. Amica JKKP Kamień Pomorski – 11 pkt
2. DTP Polish Match Tour TŻR Szczecin – 13 pkt
3. Rainmaker Racing Team MBSW Giżycko – 14 pkt
4. KŻ Sztorm Regatta Team Warszawa – 14 pkt
5. HRM Racing Team JKW Poznań – 16 pkt
6. Yacht Club Sztag AWF Katowice – 17 pkt
7. PG Racing AZS Politechnika Gdańska – 18 pkt
8. Podlaski Żeglarski Klub Sportowy Dżygit Białystok – 19 pkt
9. Windward Szkoła Żeglarstwa JKM Gryf Gdynia – 22 pkt
10. Yacht Club Sopot – 25 pkt
11. Baltic Trans YC Rewa – 27 pkt
12. Procad Racing Team GKŻ Gdańsk – 27 pkt

W klasyfikacji generalnej na czele pozostał zespół MBSW Rainmaker Giżycko minimalnie wyprzedzając DTP PMT TZR Szczecin i Amica JKKP Kamień Pomorski.

Ranking Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej po 2 rundach:

Pozycja/Klub/pkt
1 MBSW Rainmaker Giżycko 25
2 DTP PMT TŻR Szczecin 24
3 Amica Jacht Klub Kamień Pomorski 22
4 PŻKS DŻYGIT Białystok 16
5 Yacht Club Sopot 15
6 PG Racing AZS Politechnika Gdańska 14
7 HRM Racing JKW Poznań 14
8 KŻ Sztorm Grupa Warszawa 14
9 Procad GKŻ Gdańsk 11
10 Yacht Club Sztag AWF Katowice 9
11 Windward JKM Gryf Gdynia 8
12 Sailing Event MOS Iława 6
13 Baltic Trans YC Rewa 5

Regaty w Świnoujściu odbyły się z pomocą partnerów: Miasto Świnoujście, TT-Line, Subaru, Pomorze Zachodnie oraz Harken, Vavuud, wodoaktywni.com, Wiatr i Woda oraz Hampton by Hilton.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2016:

14-15.05.2016 – Szczecin
25-26.06.2016 – Świnoujście
23-24.07.2016 – Gdynia
13-14.08.2016 – Sopot


Pierwsze trzy kluby Ligi, poza medalami Mistrzostw Polski, otrzymają szansę startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już nawet dwie ligi, Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy organizują podobne projekty od zeszłego roku.

W tym roku zaplanowane są dwie imprezy Sailing Champions League. Pod koniec sierpnia w rosyjskim St. Petersburgu rozegrane zostaną eliminacje w których wystąpią załogi z miejsc 2 i 3 Polskiej Ekstraklasy. Mistrz Polski kwalifikuje się bezpośrednio do Finału Champions League w drugiej połowie września w Porto Cervo na Sardynii, gdzie poznamy klubowego mistrza świata.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Tagi: Ekstraklasa, regaty,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920