TYP: a1

Pierwsze regaty RS Tera Trophy za nami

środa, 20 października 2010
Anna Karczewska
RS TeraPierwsze regaty w klasie RS Tera odbyły się 17 października na wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Frekwencja dopisała i na starcie stanęło aż 31 sterników, pływających na co dzień w innych klasach żeglarskich. Wszyscy chcieli sprawdzić, jak ściga się na nowych łódkach.

W sobotę 16 października, od rana, w Porcie Nieporęt zawodnicy z klubów żeglarskich trenowali na RS Terze i przygotowywali się do niedzielnych regat. Na wodzie zobaczyliśmy reprezentantów Spójni, WTW, YKP, Fir Warszawa, czyli całą śmietankę warszawskiego żeglarstwa. Harmonogram dnia był szczelnie wypełniony, bo każdy chciał dobrze wystartować w pierwszych regatach klasy. Następnego dnia pogoda była cudowna, świeciło słońce i mimo, że na wodzie po nocy pojawiła się warstewka lodu, to młodzi zawodnicy nie dali się przestraszyć i dzielnie walczyli o pierwsze RS Tera Trophy.

Warunki wiatrowe były idealne dla trochę cięższych zawodników: rano regularnie przychodziły mocne szkwały, ale z biegiem czasu wiatr się stabilizował i słabł. Oczywiście nie obyło się bez wywrotek, jednak dzieci szybko uczyły się, jak pływać na nowej łódce i widać było, że sprawia im to wielką radość. Nad ich postępami stale czuwali trenerzy, udzielający im rad i instrukcji żeglarskich. Między wyścigami młodzi żeglarze pokrzepiali się gorącą grochówką, herbatą i ciastem.

Startowało 31 dzieci w podziale na dwie floty. Spośród nich wyłoniono 10 zawodników, którzy wystartowali z finale. Zostały rozegrane trzy wyścigi finałowe w których wygrał Antoni Banach, zaraz za nim uplasował się Max Jabłecki, a na 3 miejscu podium stanął Matys Kuder. W finale wystartowała jedna dziewczyna - Wiktoria Wróblewska, która w rezultacie zajęła 8 pozycję w klasyfikacji.

Tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć jeszcze RS Tera w akcji, już teraz zapraszamy na poznańskie Targi Boatshow w listopadzie, podczas których odbędzie się oficjalna prezentacja nowej klasy.

RS Tera, to jednoosobowa, nowoczesna łódka z angielskiej stoczni RS Sailing. Jest wygodna, niewielka i lekka, co sprawia, że jest idealną jednostką do szkolenia młodej kadry żeglarskiej i świetną propozycją dla osób, które chcą kontynuować żeglowanie po Optymiście. Stowarzyszenie klasy RS Tera, we współpracy z Mateuszem Kusznierewiczem i przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego, zamierza wprowadzić klasę RS Tera, do ogólnopolskiego programu szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce.

RS Tera
RS Tera
 RS Tera

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898