TYP: a1

Pięć razy w Pucku

piątek, 7 listopada 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
5 listopada odbył się ostatni seans w puckiej edycji „Kina pod żaglami”. Gościło tam przez pięć tygodni i w tym czasie pokazaliśmy najlepsze zagraniczne filmy żeglarskie.

Kino pod żaglami w Pucku
Fot. Tadeusz Lademann

„Kino pod żaglami” to jedyny taki w skali Polski projekt (realizowany przez Pomorski Związek Żeglarski we współpracy z Andrzejem Minkiewiczem), którego celem jest popularyzacja szeroko rozumianego żeglarstwa, szczególnie morskiego, poprzez film dokumentalny.

Do tej pory odbyły się dwie edycje projektu – w Gdyni (od października 2013 r. do stycznia 2014 r.) w siedzibie PoZŻ oraz w Gdańsku w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego (zaczęła się w lutym 2014 r., zakończyła w maju 2014 r.). Polegały one na cotygodniowych seansach filmów żeglarskich, które połączone były ze spotkaniami z ich twórcami albo bohaterami.

Na pucką edycję „Kina pod żaglami” (współfinansowaną przez władze tego miasta) złożyło się pięć seansów. W ich trakcie pokazaliśmy najlepsze zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce żeglarskiej:
  • 8 października - „O łodziach i braciach”,
  • 15 października - „Szukając domu”,
  • 22 października - „Bersek w Antarktyce”,
  • 29 października - „Kruzenshtern”,
  • 5 listopada - „Nieugięci”.

Wszystkie projekcje odbyły się o godz. 18 w sali konferencyjnej w budynku MOKSiR w Porcie Rybackim przy ul. Żeglarzy 1. Podczas spotkań liczyć można było na coś słodkiego i losowanie drobnych upominków wśród uczestników. Każdy seans gromadził od 40 do 50 osób.

Podczas ostatniego seansu prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, jednocześnie wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wręczył pamiątkowe medale z okazji 90-lecia PZŻ burmistrzowi Pucka Markowi Rintzowi, wiceburmistrzowi Zenonowi Dettlaffowi, dyrektorowi MOKSiR Januszowi Klimczukowi oraz Janowi Matzkenowi.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883