TYP: a1

Pięć razy w Pucku

piątek, 7 listopada 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
5 listopada odbył się ostatni seans w puckiej edycji „Kina pod żaglami”. Gościło tam przez pięć tygodni i w tym czasie pokazaliśmy najlepsze zagraniczne filmy żeglarskie.

Kino pod żaglami w Pucku
Fot. Tadeusz Lademann

„Kino pod żaglami” to jedyny taki w skali Polski projekt (realizowany przez Pomorski Związek Żeglarski we współpracy z Andrzejem Minkiewiczem), którego celem jest popularyzacja szeroko rozumianego żeglarstwa, szczególnie morskiego, poprzez film dokumentalny.

Do tej pory odbyły się dwie edycje projektu – w Gdyni (od października 2013 r. do stycznia 2014 r.) w siedzibie PoZŻ oraz w Gdańsku w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego (zaczęła się w lutym 2014 r., zakończyła w maju 2014 r.). Polegały one na cotygodniowych seansach filmów żeglarskich, które połączone były ze spotkaniami z ich twórcami albo bohaterami.

Na pucką edycję „Kina pod żaglami” (współfinansowaną przez władze tego miasta) złożyło się pięć seansów. W ich trakcie pokazaliśmy najlepsze zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce żeglarskiej:
  • 8 października - „O łodziach i braciach”,
  • 15 października - „Szukając domu”,
  • 22 października - „Bersek w Antarktyce”,
  • 29 października - „Kruzenshtern”,
  • 5 listopada - „Nieugięci”.

Wszystkie projekcje odbyły się o godz. 18 w sali konferencyjnej w budynku MOKSiR w Porcie Rybackim przy ul. Żeglarzy 1. Podczas spotkań liczyć można było na coś słodkiego i losowanie drobnych upominków wśród uczestników. Każdy seans gromadził od 40 do 50 osób.

Podczas ostatniego seansu prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, jednocześnie wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wręczył pamiątkowe medale z okazji 90-lecia PZŻ burmistrzowi Pucka Markowi Rintzowi, wiceburmistrzowi Zenonowi Dettlaffowi, dyrektorowi MOKSiR Januszowi Klimczukowi oraz Janowi Matzkenowi.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920