TYP: a1

Perth 2011: Myszka wicemistrzem, Miarczyński czwarty

poniedziałek, 19 grudnia 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: www.rsxteam.eu
Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk wywalczył w australijskim Perth srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Złoto zdobył Holender Dorian van Rijsselberghe, a brąz pochodzący z Izraela Nimrod Mashich.


30-letniemu Polakowi nie udało się obronić wywalczonego we wrześniu ubiegłego roku w Danii tytułu mistrza i pozycji lidera po dziesięciu wyścigach w Perth. W podwójnie punktowanym wyścigu medalowym zajął ósme miejsce, tym samym utorował Holendrowi drogę do zwycięstwa, który zajmując czwarte miejsce, odrobił stratę do Myszki.

W mistrzostwach świata w klasie RS:X mężczyzn startowało 91 zawodników. Rozliczając Polaków: Przemek Miarczyński (SKŻ ERGO Hestia Sopot) w klasyfikacji generalnej zajął czwarte miejsce, miejsce 18 Michał Majewski (YKP Warszawa), na miejscu 32 uplasował się Maksymilian Wójcik (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Myszka, choć zadowolony z osiągniętego wyniku, nie ukrywał niedosytu, nie spełniło się bowiem jego główne marzenie, start w regatach olimpijskich. Dodał, że nie ma pretensji i żalu do Przemka Miarczyńskiego, który wygrał krajową klasyfikację na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Wprawdzie na wodzie są rywalami, ale na lądzie - przyjaciółmi.

Tomasz Chamera - dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego tłumaczył, że owa sytuacja jest jednocześnie splotem szczęścia i pechu. Zarówno Myszka, jak i Miarczyński są wysokiej klasy zawodnikami, ale w regatach olimpijskich wystąpić może tylko jeden reprezentant danego państwa.

Polacy w Australii wywalczyli w sumie dwa medale. Wcześniej, 11 grudnia srebrny medal w tej samej klasie zdobyła Zofia Noceti–Klepacka (YKP Warszawa), która pozyskała dla Polski miejsce w olimpijskich regatach Londyn 2012 i wygrała krajową kwalifikację do igrzysk. Dla przypomnienia, do Londynu pojadą także Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa), którzy w mistrzostwach świata w klasie Star zdobyli czwarte miejsce.

Źródło: www.rsxteam.eu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932