TYP: a1

Olimpijczycy na Nord CUP’ie

piątek, 24 czerwca 2016
Informacja prasowa
Startują regaty Nord CUP Gdańsk 2016 (24.06-3.07.2016). Atmosfera, która towarzyszy regatom Nord CUP oraz poziom sportowych zmagań rokrocznie przyciągają do Górek Zachodnich największe osobistości polskiego żeglarstwa. W tym roku jednym z zawodników będzie Henryk Blaszka, wielokrotny Mistrz Polski, wicemistrz Europy, olimpijczyk. W piątek 1 lipca o g. 19:00 w bazie regat odbędzie się też jego benefis.


Fot. Bartosz Modelski


Jego wyniki miały wpływ na to, że kolejne żeglarskie pokolenie zaczęło interesować się klasą Finn. Chcieli „być jak Henryk Blaszka”. Kto wie, może właśnie jemu zawdzięczamy późniejsze Mistrzostwo Olimpijskie wywalczone przez Mateusza Kusznierewicza?
Henryk Blaszka urodził się 25 lutego 1958 roku w Poznaniu. Żeglarstwo było dla niego czymś równie naturalnym jak oddychanie. Żeglowała cała rodzina - brat Sławomir, stryjowie Zenon, Lucjan i Mirosław, stryjeczni bracia Mariusz, Grzegorz i Ryszard (późniejszy olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski) oraz oczywiście ojciec pana Henryka, Eugeniusz, pod którego okiem Henryk, jako 11 latek rozpoczął treningi na Cadetach.

Treningi te przynoszą późniejsze sukcesy - trzecie i czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w tej klasie (lata 1974, 1975). Rok później nasz bohater przesiada się na Finna. Pływanie w tej kategorii to już pasmo osiągnięć: Mistrzostwo Polski Juniorów w 1977 r., pięciokrotne Mistrzostwo Polski Seniorów (1979,1980,1981,1982, 1986), czołowe pozycje w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy aż do srebrnego medalu Mistrzostw Świata w 1982 roku i występu na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w roku 1988. Obecnie Pływa w klasie Flying Dutchman, w której jest wielokrotnym Mistrzem Polski:

- jako załogant Andrzeja Iwińskiego: (AZS-AWF Warszawa), 1990, 1991, 1992

- jako sternik: 1999 (z Marcinem Kledzikiem - JKW Poznań), 2001, 2003, 2004, 2005, 2006 i 2007 (z Tomaszem Kledzikiem - JKW Poznań).

Podczas tegorocznych regat Nord CUP będzie się starał ponownie zdobyć ten tytuł. Klasa Flying Dutchman startuje 1-3 lipca.

Specjalnie dla Nord CUP, Henryk Blaszka udzielił krótkiego wywiadu.

Nord Cup: Jak to jest mieć dwóch olimpijczyków w rodzinie?
Henryk Blaszka: (śmiech) Nawet się nad tym nie zastanawiałem a przecież mój kuzyn Ryszard Blaszka jest dwukrotnym Mistrzem i Wicemistrzem Polski, startował w klasie OK Dinghy i Finn. NC: Żeby mieć wyniki, trzeba dużo trenować.

NC: Jak Pana żona znosiła długie rozstania?
HB: Kiedyś to policzyłem i wyszło mi, że spędzałem średnio 200-250 dni w roku poza domem. Na szczęście moja żona była bardzo ugodowa: zdawała sobie sprawę z tego, że jest to moja pasja i po prostu godziła się na wszystko.

NC: Żeglarstwo to dla mnie…
HB: ...pasja. W tym jednym słowie zawiera się całość.

NC: Dlaczego klasa Flying Dutchman? Co takiego Pana w niej urzekło?
HB: Gdy zacząłem pływać na Finnie zostałem zaproszony do współpracy przez Andrzeja Iwińskiego (żeglarza i olimpijczyka z Meksyku i Moskwy), który pływał na Latającym Holendrze. To on stwierdził, że razem przygotujemy się do Olimpiady w Barcelonie. I wtedy bardzo spodobała mi się ta klasa: jest bardzo fajna, dwuosobowa, szybka i trudna. I to jest wyzwanie! (śmiech)

NC: To niewielka klasa w Polsce, wszyscy się znacie. Czy pływał Pan również z kolejnym pasjonatem klasy Flying Dutchman, aktorem Adamem Szyszkowskim?
HB: Nie pływaliśmy jeszcze na jednej łódce, ale zdarzało nam się wielokrotnie brać udział w tych samych regatach, więc ścigaliśmy się ze sobą wielokrotnie.

NC: Gdybym nie żeglował, to bym...
HB: Ojej, to bardzo trudne pytanie. Kiedyś polowałem ale przestałem. Coś mi w tym nie odpowiadało. Może gdybym nie pływał to... chodziłbym na grzyby? (śmiech) Trudno powiedzieć.
Tagi: Nord CUP, Henryk Blaszka, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882