TYP: a1

Olimpijczycy na Nord CUP’ie

piątek, 24 czerwca 2016
Informacja prasowa
Startują regaty Nord CUP Gdańsk 2016 (24.06-3.07.2016). Atmosfera, która towarzyszy regatom Nord CUP oraz poziom sportowych zmagań rokrocznie przyciągają do Górek Zachodnich największe osobistości polskiego żeglarstwa. W tym roku jednym z zawodników będzie Henryk Blaszka, wielokrotny Mistrz Polski, wicemistrz Europy, olimpijczyk. W piątek 1 lipca o g. 19:00 w bazie regat odbędzie się też jego benefis.


Fot. Bartosz Modelski


Jego wyniki miały wpływ na to, że kolejne żeglarskie pokolenie zaczęło interesować się klasą Finn. Chcieli „być jak Henryk Blaszka”. Kto wie, może właśnie jemu zawdzięczamy późniejsze Mistrzostwo Olimpijskie wywalczone przez Mateusza Kusznierewicza?
Henryk Blaszka urodził się 25 lutego 1958 roku w Poznaniu. Żeglarstwo było dla niego czymś równie naturalnym jak oddychanie. Żeglowała cała rodzina - brat Sławomir, stryjowie Zenon, Lucjan i Mirosław, stryjeczni bracia Mariusz, Grzegorz i Ryszard (późniejszy olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski) oraz oczywiście ojciec pana Henryka, Eugeniusz, pod którego okiem Henryk, jako 11 latek rozpoczął treningi na Cadetach.

Treningi te przynoszą późniejsze sukcesy - trzecie i czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w tej klasie (lata 1974, 1975). Rok później nasz bohater przesiada się na Finna. Pływanie w tej kategorii to już pasmo osiągnięć: Mistrzostwo Polski Juniorów w 1977 r., pięciokrotne Mistrzostwo Polski Seniorów (1979,1980,1981,1982, 1986), czołowe pozycje w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy aż do srebrnego medalu Mistrzostw Świata w 1982 roku i występu na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w roku 1988. Obecnie Pływa w klasie Flying Dutchman, w której jest wielokrotnym Mistrzem Polski:

- jako załogant Andrzeja Iwińskiego: (AZS-AWF Warszawa), 1990, 1991, 1992

- jako sternik: 1999 (z Marcinem Kledzikiem - JKW Poznań), 2001, 2003, 2004, 2005, 2006 i 2007 (z Tomaszem Kledzikiem - JKW Poznań).

Podczas tegorocznych regat Nord CUP będzie się starał ponownie zdobyć ten tytuł. Klasa Flying Dutchman startuje 1-3 lipca.

Specjalnie dla Nord CUP, Henryk Blaszka udzielił krótkiego wywiadu.

Nord Cup: Jak to jest mieć dwóch olimpijczyków w rodzinie?
Henryk Blaszka: (śmiech) Nawet się nad tym nie zastanawiałem a przecież mój kuzyn Ryszard Blaszka jest dwukrotnym Mistrzem i Wicemistrzem Polski, startował w klasie OK Dinghy i Finn. NC: Żeby mieć wyniki, trzeba dużo trenować.

NC: Jak Pana żona znosiła długie rozstania?
HB: Kiedyś to policzyłem i wyszło mi, że spędzałem średnio 200-250 dni w roku poza domem. Na szczęście moja żona była bardzo ugodowa: zdawała sobie sprawę z tego, że jest to moja pasja i po prostu godziła się na wszystko.

NC: Żeglarstwo to dla mnie…
HB: ...pasja. W tym jednym słowie zawiera się całość.

NC: Dlaczego klasa Flying Dutchman? Co takiego Pana w niej urzekło?
HB: Gdy zacząłem pływać na Finnie zostałem zaproszony do współpracy przez Andrzeja Iwińskiego (żeglarza i olimpijczyka z Meksyku i Moskwy), który pływał na Latającym Holendrze. To on stwierdził, że razem przygotujemy się do Olimpiady w Barcelonie. I wtedy bardzo spodobała mi się ta klasa: jest bardzo fajna, dwuosobowa, szybka i trudna. I to jest wyzwanie! (śmiech)

NC: To niewielka klasa w Polsce, wszyscy się znacie. Czy pływał Pan również z kolejnym pasjonatem klasy Flying Dutchman, aktorem Adamem Szyszkowskim?
HB: Nie pływaliśmy jeszcze na jednej łódce, ale zdarzało nam się wielokrotnie brać udział w tych samych regatach, więc ścigaliśmy się ze sobą wielokrotnie.

NC: Gdybym nie żeglował, to bym...
HB: Ojej, to bardzo trudne pytanie. Kiedyś polowałem ale przestałem. Coś mi w tym nie odpowiadało. Może gdybym nie pływał to... chodziłbym na grzyby? (śmiech) Trudno powiedzieć.
Tagi: Nord CUP, Henryk Blaszka, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920