TYP: a1

Święto Marynarki Wojennej

czwartek, 23 czerwca 2016
Redakcja/MF
W niedzielę, 26 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej. Tradycyjnie już dzień ten jest finałem obchodów Święta Morza.
 
By Antoni Dubowicz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18100835

Tego dnia, o godzinie 8, załogi wszystkich okrętów Marynarki Wojennej podniosą wielką galę banderową. Następnie, o godzinie 9, złożone zostaną wiązanki kwiatów przy pomniku głównym na Cmentarzu MW (Oksywie), a o godzinie 9.30 w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji marynarzy i ich rodzin.

O godzinie 12 rozpoczną się główne uroczystości Święta MW przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni (Skwer Kościuszki). Odegrany zostanie „Hymn Państwowy” z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt, a po odczytaniu rozkazu okolicznościowego Dowódcy Garnizonu Gdynia z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, czyli 21 strzałów armatnich. Uroczystość zakończy odegranie „Hymnu do Bałtyku” oraz defilada Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ostatnim punktem uroczystości centralnych będzie, po raz pierwszy w historii, wspólny pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

W związku z obchodami Święta Marynarki Wojennej, w najbliższy weekend przy nabrzeżu skweru Kościuszki w Gdyni zacumują i zostaną udostępnione bezpłatnie do zwiedzania trzy okręty: okręt podwodny ORP Sęp, okręt rakietowy ORP Grom oraz trałowiec ORP Wdzydze (w sobotę i w niedzielę, w godz. 10:00 – 18:00). Natomiast Okręt – Muzeum ORP Błyskawica będzie można zwiedzić w niedzielę, za symboliczną złotówkę.

W dniu Święta MW (niedziela, w godz. 13:15 – 14:15), na Zatoce Gdańskiej, przy basenie jachtowym, odbędzie się pokaz działania sił nawodnych oraz lotnictwa Marynarki Wojennej (możliwość oglądania z plaży, z falochronu przy basenie jachtowym oraz z końca Skweru Kościuszki), w tym:

godz. 13:15 – dwukrotny przelot grupy 7 samolotów śmigłowych PZL 130 Orlik;
godz. 13:30 – udzielenie pomocy okrętowi ORP Kaszub przez holownik H-8;
godz. 13:45 – dwukrotne podjęcie rozbitka z wody, najpierw przez śmigłowiec ratowniczy W-3RM, a następnie przez łódź motorową S-6200;
godz. 14:00 – poszukiwanie okrętu podwodnego za pomocą stacji hydroakustycznej opuszczonej ze śmigłowca Mi-14Pł;
godz. 14:15 – wejście w szyku wydzielonych do pokazu dynamicznego sił nawodnych do portu wojennego.
Tagi: marynarka wojenna, ORP Błyskawica, Święto Morza, Gdynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 September

Z Gdyni wyruszył w rejs s/y "Nirwana" (Kpt. Wiesław Kłosowski) do Miami i z powrotem (powrót 26.05.1991 r.).
sobota, 29 września 1990