TYP: a1

Zbliża się Święto Latarń Morskich w Ustce

poniedziałek, 10 sierpnia 2015
z mediów
15 sierpnia obchodzić będziemy, już po raz trzynasty, Święto Latarń Morskich. Gospodarzem imprezy jest w tym roku latarnia w Ustce. W mieście dostępne będą w tym dniu liczne atrakcje dla turystów. W nocy będzie zaś można bezpłatnie zwiedzić różne polskie latarnie.

Latarnia morska w Ustce

"Latarnia morska w Ustce - pd" by Zenobia Miszewska - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons.


Organizatorami tegorocznej imprezy są Urząd Morski w Słupsku oraz Stowarzyszenie Latarnik we współpracy z Domem Kultury w Ustce. Święto rozpocznie się o 17 piknikiem latarnika, który odbędzie się obok latarni w Ustce. Podczas obchodów zaplanowano liczne konkursy i szkolenia. Od godziny 20 rozpocznie się V edycja Nocy Muzeów. Dostępne do bezpłatnego zwiedzania będą wtedy obiekty w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich został ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych jeszcze w 1989 roku. W Europie jest on obchodzony od  2002 roku, w trzeci tydzień sierpnia. W przeszłości gospodarzem święta w naszym kraju były między innymi Darłów, Gdańsk czy Świnoujście. W 2010 roku, z inicjatywy Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku organizowana jest w tym czasie w Polsce coroczna Noc Latarń Morskich, na wzór Nocy Muzeów. Latarnie są wtedy otwarte do zwiedzania.
Tagi: Dzień Latarni, Święto Latarń, Ustka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850