TYP: a1

Międzynarodowe Bojerowe Mistrzostwa Polski Klasy DN 2014 - dzień drugi

niedziela, 16 lutego 2014
Informacja prasowa | Jerzy Henke
Mistrzowstwa Polski klasy DNPiękny regatowy dzień, marzenie każdego bojerowca. Słońce, wiatr 7-9 m/s, czarny lód, gładki jak lusterko, dobra widoczność i pięknie świecące słoneczko. Dzięki do dobrym warunkom dziś udało się rozegrać po pięć wyścigów w obu grupach.

Ze względu na dużą ilość startujących zawodników, zostali oni podzieleni na dwie grupy. W bojerach jest zasadą, że nie dopuszcza się do startu więcej niż 50-ciu zawodników na raz. Chodzi głównie o względy bezpieczeństwa. Przy większej ilości zawodników poruszających się na jednym akwenie i na tej samej trasie mogłoby dochodzić do kolizji. Do zawodów zgłosiło się 70-ciu zawodników. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. Do pierwszej grupy weszło 20-tu najlepszych polscy zawodników oraz po dwóch najlepszych obcokrajowców z każdego kraju. Pozostali zawodnicy wystartowali do biegu eliminacyjnego i 9-ciu najlepszych przeszło do pierwszej grupy.

Przy dzisiejszym silnym wietrze polscy czołowi zawodnicy „obudzili się” i wczorajszy najlepszy zawodnik Maciej Żarnowski (GKŻ Gdańsk) nie miał już szans. Zwyciężyła rutyna i wieloletnie przygotowanie. Na pierwsze miejsce przebił się nasz najlepszy zawodnik, Karol Jabłoński (Baza Mrągowo), w pewnej odległości punktowej za nim uplasował się Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn). Za Michałem, z taką samą ilością punktów, znalazł się jeden z najlepszych światowych zawodników, Estończyk, Voremaa Vaiko. Aktualny mistrz świata, Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), znalazł się na czwartej pozycji. Wczorajszy champion, Maciej Żarnowski, uplasował się na piątej pozycji.

Na jutro zapowiadany jest dość silny wiatr i niestety deszcz. To może znów spowodować duże zmiany na czołowych pozycjach.

Jerzy Henke
Komandor
Polska Flota Bojerowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922