TYP: a1

Letnia odsłona akcji Pomorze na Morze już za nami

poniedziałek, 24 czerwca 2019
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak/www.zeglarski.info

260 osób popłynęło w rejs po Zatoce Gdańskiej w ramach tegorocznej akcji „Pomorze na Morze”. Bezpłatne rejsy na jachcie „Baltic Star” odbywały się od 21 do 23 czerwca w czasie obchodów Święta Morza. Akcję zorganizował Pomorski Związek Żeglarski.

W tym roku pogoda dopisała i nie brakowało ani słońca, ani wiatru. W rejsach uczestniczyli m.in. mieszkańcy Gdyni, Gdańska, Sopotu, Redy, Wejherowa, Warszawy, Tychów, Myszkowa. Byli wśród nich przedstawiciele wszystkich pokoleń, od seniorów, po najmłodsze pociechy, które w rejs popłynęły ze swoimi rodzicami. Najmłodszy uczestnik wyprawy nie miał nawet roku.

– Było wspaniale, mam zamiar zapisać się na kurs żeglarski i to był świetny wstęp do nauki pływania na jachcie – mówił po rejsie gdynianin pan Siergiej. – Cieszę się, że namówiłem żonę na tę wyprawę i mogliśmy spędzić niedzielne przedpołudnie na wodzie.

„Baltic Star” wypływał z Gdyni w rejsy po Zatoce Gdańskiej cztery razy dziennie zabierając każdorazowo po 22 osoby. Dwugodzinne wycieczki podobały się wszystkim uczestnikom. Mieli oni okazję nie tylko zobaczyć wybrzeże od strony morza, ale brali też czynny udział w obsłudze żaglowca.

– Było super – zapewnia Anna Zając z Przemyśla. – Pierwszy raz płynęłam takim żaglowcem i chciałabym w przyszłości znowu popłynąć w rejs, może nawet trochę dłuższy.

Korzystając ze sprzyjającego wiatru załoga jednostki, Justyna Szawelska i Robert Smagoń, na morzu podnosiła żagle i wtedy morska przygoda zaczynała się na dobre.

– Z moich rozmów z uczestnikami rejsów wynika, że zainteresowanie żeglarstwem i morzem jest bardzo duże – mówi kpt. Robert Smagoń. – Ludzie chcą dowiedzieć się jak najwięcej. Pytają o obsługę jachtu i jego wyposażenie, o zasady żeglugi na morzu. Chętnie też słuchają naszych morskich opowieści.

Z uczestnikami akcji, którzy płynęli w niedzielny poranek spotkała się na nabrzeżu mariny Yacht Park kpt. Joanna Pajkowska, która zakończyła właśnie samotny rejs non stop dookoła świata. Żeglarkę powitały oklaski, a potem była okazja do wspólnych zdjęć i rozmów nie tylko o samotnym rejsie dookoła świata.

Po raz pierwszy akcja "Pomorze na Morze" została zorganizowana przez PoZŻ w 2013 roku. Tradycyjnie, każdego roku odbywają się dwie jej odsłony. Pierwsza organizowana jest w czerwcu. Biorą w niej udział mieszkańcy Trójmiasta i turyści. Druga, to jesienne rejsy uczniów pomorskich szkół na pokładzie „Zawiszy Czarnego”. Udział w rejsie poświadczany jest specjalnym certyfikatem.

Tagi: Pomorze na Morze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 August

W Cowes rozpoczęto regaty jachtów brytyjskich i jednego amerykańskiego (szkunera "America") wokół wyspy Wight. Długodystansowy wyścig wygrała "America"; od nazwy szkunera wzięły miano Regaty o Puchar Ameryki
sobota, 2 sierpnia 1851
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Urodził się Andrzej Rościszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, laureat nagrody Rejs Roku (1970 r.) za rejs dookoła Irlandii na s/y "Śmiały". Jest jednym z najbardziej znanych żeglarzy, któryrzy prowadzili rejsy w rejony polarne, m.in. na "Generale Z
sobota, 2 sierpnia 1930