TYP: a1

Kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup za nami

wtorek, 20 maja 2014
Informacja prasowa PZŻ
Puchar YKP wyścig
Fot. Sebastian Wójcikowski / YKP
Miniony weekend w Gdyni stał pod znakiem regat najmłodszych żeglarzy. Od piątku do niedzieli na wodach Zatoki Gdańskiej ponad setka zawodników z całej Polski oraz kilkunastu gości z Białorusi, Litwy I Rosji rywalizowało w zawodach o Puchar Yacht Klubu Polski Gdynia w klasie Optimist, które były jednocześnie drugą eliminacją do Mistrzostwa Świata I Europy oraz do cyklu.

W regatach zwyciężył zawodnik z Litwy Jersovas Simonas, który zaprezentował równą formę i nie zaliczył żadnej „wpadki”. Na drugim miejscu uplasowała się Julia Szmit (MBSW/UKŻR „Niegocin” Giżycko), natomiast na trzecim miejscu Mikołaj Staniul (YKP Gdynia).

1 LTU 399 Jersovas Simonas, Male, 20-Jun-1999, Nacionailine Buriavimo Akademi
2 POL 1216 Julia Szmit, Female, 05-Jun-2000, MBSW/UKŻR "Niegocin" Giżycko
3 POL 1830 Mikołaj Staniul, Male, 05-Aug-2000, YKP Gdynia
4 POL 1829 Tytus Butowski, Male, 21-Mar-2001, YKP Gdynia
5 LTU 2000 Raduilas Janulionis, Male, 29-Jun-2000, BANGPUTYS
6 POL 1985 Wiktor Kamiński, Male, 24-Jan-2000, YKP Gdynia
7 POL 1710 Mateusz Kasperowicz, Male, 08-Apr-1999, JK "OPTY" Ustka
8 POL 2007 Piotr Malinowski, Male, 17-Mar-2001, MOS SSW Iława
9 POL 1638 Emila Zygarłowska, Female, 31-Mar-1999, JACHT KLUB WIELKOPOLSKI
10 POL 1709 Krzysztof Bykowski, Male, 24-Sep-2000, MKŻ OPTI Kamień Pomorski

Pełne wyniki dostępne na oficjalnej stronie regat http://ykp.gdynia.pl/files/Po-6.htm

Podczas ceremonii zakończenia regat nagrodzono najlepszych zawodników. Okazałe puchary i nagrody wręczali: Komandor YKP Gdynia Adam Selonke, Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski i Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist Tomasz Figlerowicz.

Dodatkowo na zakończeniu wręczone zostały puchary specjalne ufundowane z okazji obchodów 90-lecia YKP Gdynia dla najlepszych zawodników w pierwszym wyścigu regat. Z rąk Komandora YKP Gdynia Adama Selonke nagrody odebrali dwaj zawodnicy z Litwy Jersovas Simonas i Raduilas Janulionis.

Gdyńskie regaty to drugie zawody z cyklu Energa Sailing Cup. Wcześniej odbyła się już rywalizacja w Pucku. Zawodnicy, którzy biorą udział w regatach gromadzą punkty do łącznej klasyfikacji końcowej. Czterdziestu najlepszych żeglarzy cyklu weźmie udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie, pod koniec sierpnia. Nagrodą dla zwycięzców będzie dołączenie, na kolejny sezon, do specjalnie utworzonego programy stypendialnego ENERGA Sailing Development Program. Łącznie, aż trzynastu żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Organizatorem regat był Yacht Klub Polski Gdynia przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego i Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Regaty dofinansowane były ze środków gminy Gdynia. Partnerem regat był Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni.

ENERGA Sailing Cup to cykl najważniejszych regat klasy Optimist grupy A odbywających się w całej Polsce. Startujący w nich zawodnicy gromadzą punkty do łącznej klasyfikacji końcowej cyklu, która będzie podstawa wyłonienia najlepszych czterdziestu żeglarzy, którzy wezmą udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie. Nagrodą dla zwycięzców będzie włączenie na kolejny sezon do specjalnie utworzonego Funduszu Rozwoju Młodych Talentów ENERGA Sailing. Łącznie, aż 14 żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924