TYP: a1

Jubileuszowa wystawa w Galerii Prezydenckiej w Szczecinie

czwartek, 19 listopada 2015
Wiesław Seidler
Dobrym kursem na morze „płyną” już 20 lat, co właśnie obrazuje jubileuszowa wystawa fotograficzna w Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta Szczecin. Wystawę uroczyście otworzył – we wtorek 17 bm. - Prezydent Miasta Piotr Krzystek, w towarzystwie dyrektor Pałacu Młodzieży Małgorzaty Pokorskiej, oraz dużej grupy dzieci i młodzieży, od przedszkolaków po uczniów szkół średnich, z których większość mogła odnaleźć siebie lub swoich kolegów na nastrojowych fotogramach, składających się na całość wystawy. Na kolejnych 24 planszach tematycznych można na zdjęciach, z krótkim komentarzem, prześledzić cele i dokonania Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.



Ten wyjątkowy miejski program edukacyjny był i jest jedynym w skali kraju tak dużym „morskim” przedsięwzięciem edukacyjno-wychowawczym, prowadzonym pod merytorycznym i finansowym patronatem Wydziału Oświaty UM, a realizowanym przez Pałac Młodzieży, przy praktyczno-szkoleniowym wsparciu Centrum Żeglarskiego, co podkreślił Prezydent Miasta, a także Grzegorz Janowski, inspektor Wydz. Oświaty, .i Wiesław Seidler, wieloletni koordynator Programu.



Beneficjentami programu są dzieci i młodzież z ok. 50 Szkolnych Kół Edukacji Morskiej, ze wszystkich typów szczecińskich placówek oświatowych, od przedszkoli i szkół podstawowych, poprzez gimnazja i szkoły średnie, po placówki specjalne. Tak właśnie wszyscy razem „płyną” dobrym kursem na morze, od lądowych konkursów, festiwali szant, itp., po szkolenia żeglarskie i pełnomorskie rejsy, na jachtach Centrum Żeglarskiego i na żaglowcach, w tym m.in. z udziałem w młodzieżowe reprezentacji Szczecina w słynnych międzynarodowych regatach The Tall Ships Races. Płyną „od przedszkolaka, do studenta AM”, a wszystkie te bogate działania – na lądzie i na wodzie – wyróżnione m.in. prestiżową ogólnopolską Nagrodą im. Leonia Teligi – prezentuje teraz jubileuszowa wystawa. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na „pokład” Programu, a zachętą i początkiem współpracy może być wizyta w Galerii Prezydenckiej, gdzie wystawa pozostanie do końca listopada…



Najbliższym kolejnym wydarzeniem 20-lecia Programu będzie jeszcze sesja „Nasze rejsy – przygoda pod żaglami”, która odbędzie się już w piątek 20 bm., w auli Pałacu Młodzieży, al. Piastów 7 – początek o godz. 13.00. Rocznicowe obchody zamknie Jubileuszowa Gala – 15 grudnia br., dla odmiany w Starej Rzeźni, na terenie symbolicznej dla morskiego Szczecina historycznej Łasztowni. Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej dzieci i młodzieży też wpisał się już na stałe – swoim 20-leciem - w panoramę i historię morskiego Szczecina…
Tagi: Program Edukacji Morskiej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

24 czerwca 2015 wodowanie statku naukowo-badawczego Oceanograf. To nowoczesny, specjalistyczny katamaran, będący własnością Uniwersytetu Gdańskiego. Budową statku zajęły się stocznie Nauta i Crist. Katamaran jest jedną z najlepiej wyposażonych jednostek t
środa, 24 czerwca 2015
W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797