TYP: a1

Jubileuszowa wystawa w Galerii Prezydenckiej w Szczecinie

czwartek, 19 listopada 2015
Wiesław Seidler
Dobrym kursem na morze „płyną” już 20 lat, co właśnie obrazuje jubileuszowa wystawa fotograficzna w Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta Szczecin. Wystawę uroczyście otworzył – we wtorek 17 bm. - Prezydent Miasta Piotr Krzystek, w towarzystwie dyrektor Pałacu Młodzieży Małgorzaty Pokorskiej, oraz dużej grupy dzieci i młodzieży, od przedszkolaków po uczniów szkół średnich, z których większość mogła odnaleźć siebie lub swoich kolegów na nastrojowych fotogramach, składających się na całość wystawy. Na kolejnych 24 planszach tematycznych można na zdjęciach, z krótkim komentarzem, prześledzić cele i dokonania Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.Ten wyjątkowy miejski program edukacyjny był i jest jedynym w skali kraju tak dużym „morskim” przedsięwzięciem edukacyjno-wychowawczym, prowadzonym pod merytorycznym i finansowym patronatem Wydziału Oświaty UM, a realizowanym przez Pałac Młodzieży, przy praktyczno-szkoleniowym wsparciu Centrum Żeglarskiego, co podkreślił Prezydent Miasta, a także Grzegorz Janowski, inspektor Wydz. Oświaty, .i Wiesław Seidler, wieloletni koordynator Programu.Beneficjentami programu są dzieci i młodzież z ok. 50 Szkolnych Kół Edukacji Morskiej, ze wszystkich typów szczecińskich placówek oświatowych, od przedszkoli i szkół podstawowych, poprzez gimnazja i szkoły średnie, po placówki specjalne. Tak właśnie wszyscy razem „płyną” dobrym kursem na morze, od lądowych konkursów, festiwali szant, itp., po szkolenia żeglarskie i pełnomorskie rejsy, na jachtach Centrum Żeglarskiego i na żaglowcach, w tym m.in. z udziałem w młodzieżowe reprezentacji Szczecina w słynnych międzynarodowych regatach The Tall Ships Races. Płyną „od przedszkolaka, do studenta AM”, a wszystkie te bogate działania – na lądzie i na wodzie – wyróżnione m.in. prestiżową ogólnopolską Nagrodą im. Leonia Teligi – prezentuje teraz jubileuszowa wystawa. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na „pokład” Programu, a zachętą i początkiem współpracy może być wizyta w Galerii Prezydenckiej, gdzie wystawa pozostanie do końca listopada…Najbliższym kolejnym wydarzeniem 20-lecia Programu będzie jeszcze sesja „Nasze rejsy – przygoda pod żaglami”, która odbędzie się już w piątek 20 bm., w auli Pałacu Młodzieży, al. Piastów 7 – początek o godz. 13.00. Rocznicowe obchody zamknie Jubileuszowa Gala – 15 grudnia br., dla odmiany w Starej Rzeźni, na terenie symbolicznej dla morskiego Szczecina historycznej Łasztowni. Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej dzieci i młodzieży też wpisał się już na stałe – swoim 20-leciem - w panoramę i historię morskiego Szczecina…
Tagi: Program Edukacji Morskiej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956