TYP: a1

Jacht Film zaprasza do Katowic i do Gdańska

środa, 22 stycznia 2014
Informacja prasowa
W dniach 15-16 lutego w Katowicach odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich na dwa wieczory do Kinoteatru Rialto.


Tydzień później, w dniach 22-23 lutego filmy żeglarskie będzie można oglądać w Gdańsku.

Kilka słów o niektórych z prezentowanych filmów. „W kilwaterze szkunera Zaca" to historia pięknego jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Dzieje jachtu splatają się jak ludzkie losy. Jest on świadkiem sukcesów i porażek, czasów pięknych i trudnych. O historii łodzi opowiadają kapitanowie, załoganci i kolejni właściciele, między innymi hollywoodzki aktor Errol Flynn.

Unikalną okazją będzie projekcja filmu 1973 roku zrealizowanego podczas rejsu na Ocean Południowy i do Antarktyki dwóch młodych Francuzów na jachcie „Damien”. Kamerę i zapas taśm Gérard Janichon i Jérome Poncet otrzymali przed podróżą w podarunku od Bernarda Moitessiera, słynnego francuskiego żeglarza i autora książek. Ich podróż trwała kilka lat, a film jest relacją z jednego z etapów.
 
100-lecie słynnej trans antarktycznej wyprawy Sir Ernesta Shackletona będzie okazją do przypomnienia historii jednej z najbardziej nieprawdopodobnych akcji ratunkowych na odległych wodach Oceanu Południowego.

Historia polskiego żeglarstwa będzie pokazana w kilku filmach. „Jachtem donikąd” to film o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

Warto też wspomnieć o nowym polskim filmie „Optimista” w reżyserii Kryspina Pluty. Autor przez dwa lata towarzyszył młodym żeglarzom stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist. Dokumentuje ich pierwsze spotkania z jachtem i osprzętem oraz pierwsze samodzielne pływania. Jest z nimi podczas wywrotek, w słońcu i w deszczu, widzi ich pierwsze łzy spowodowane strachem, pierwsze chwile zwątpienia, a także radość. Mateusz, na którym skupia się oko kamery, jeszcze nie wie czy żeglarstwo to jest właśnie to...

Pełna lista prezentowanych filmów, szczegółowy program pokazów w Katowicach i w Gdańsku na stronie www.jachtfilm.pl

Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy gości. Będą konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami.

Współorganizatorami Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm są: Kinoteatr Rialto w Katowicach, oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego ALTERNATOR w Gdańsku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934