TYP: a1

Filmy żeglarskie w Warszawie

czwartek, 13 października 2011
JachtFilm
Zapraszamy sympatyków żeglarstwa oraz miłośników filmowego dokumentu na spotkanie z filmami o tematyce marynistycznej. Przegląd Filmów Żeglarskich "JachtFilm" odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 listopada 2011 roku. Zapraszamy na dwa jesienne, wyjątkowe dni, podczas których będziecie mieli Państwo okazję obejrzenia unikalnych filmów z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i światowego żeglarstwa.

Większość filmów składających się na program Przeglądu to dokumentalne filmy zrealizowane przez Telewizję Polską i od bardzo dawna nie pokazywane w mediach. Przegląd Filmów Żeglarskich "JachtFilm" będzie okazją m.in. do obejrzenia filmu o samotnym rejsie Leonida Teligi, o słynnych bałtyckich rejsach jachtu Generał Zaruski, o nieistniejącym już jachcie Zew Morza, czy posłuchania opowieści o legendarnym komendancie Daru Pomorza – Kpt. Kazimierzu Jurkiewiczu.

Oprócz tego zostanie pokazanych kilka filmów zrealizowanych w ostatnich latach przez młodych twórców filmowych - m.in. znany już i nagradzany film "W poszukiwaniu legendy" z rejsu młodych śląskich żeglarzy na jachcie „Stary” przez Przejście Północno-Zachodnie, czy film Lecha Mikulskiego "Morze Twoimi oczami".

Podczas Przeglądu odbędzie się premierowy pokaz nakręconego w 2009 roku filmu o jednym z największych żaglowców na świecie pt. "Kruzenshtern". Niewątpliwą gratką będą pokazy mało znanych, i dopiero niedawno wydanych w Polsce filmów pt. "Kon-tiki: wyprawa przez Pacyfik" oraz "Na głęboką wodę". Pierwszy z nich to dokumentalny zapis z 1947 roku legendarnej podróży norweskiego odkrywcy i badacza Thora Hayerdahla na drewnianej tratwie przez Ocean Spokojny. Drugi - opowieść o tragicznym epizodzie w trakcie największych regat oceanicznych Golden Globe z 1968 roku.

Projekcjom filmów będą towarzyszyć zapowiedzi i opowieści Gości Przeglądu. Są to twórcy prezentowanych filmów, uczestnicy lub bohaterowie wydarzeń w filmach. Wprowadzą widzów w klimat filmów, opowiedzą o okolicznościach i czasach w jakich powstawały. Będzie to także okazja do rozmów na żeglarskie oraz filmowe tematy.

Jest to pierwsza od wielu lat impreza tego typu w Warszawie. Jednym z założeń Przeglądu jest cykliczność tej imprezy, czyli wpisanie jej w ramy wydarzeń kulturalnych w kolejnych latach. Kinematografia światowa jest bogata w filmy o szeroko pojmowanej tematyce marynistycznej, dlatego w kolejnych edycjach imprezy planowane jest oparcie repertuaru także na zagranicznych produkcjach.

Impreza zyskała oficjalne słowa wsparcia Kpt. Janusza Zbierajewskiego, Kpt. Krzysztofa Baranowskiego, Stowarzyszenia Żeglarskiego "Samoster". Dzięki nim starania i wszelkie działania związane z organizacją Przeglądu były dużo łatwiejsze. Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu Przeglądu oraz wszystkie słowa otuchy i gesty poparcia.

Więcej informacji: www.jachtfilm.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924