TYP: a1

ISAF Sailing World Cup wystartowały w Melbourne

poniedziałek, 14 listopada 2011
Anna Maria Bułeczka
Pierwsza edycja zawodów w ramach ISAF Sailing World Cup odbyła się w dniach 6-12 listopada w Melbourne. Załogi olimpijskie walczą o pozycję w rankingu olimpijskim.


Nowością w tego typu zawodach był fakt, że złoty medal przypadł w udziale wszystkim trzem łodziom, które jako pierwsze pojawiły się na mecie wyścigu w kategorii 49er. Nathan Outteridge i Iain Jensen, mistrzowie z 2009 roku, rozpoczynali wyścig z czteropunktową przewagą nad lokalnymi żeglarzami: Samem i Willem Phillips, oraz z siedmioma punktami przewagi nad Peterem Burling i Blairem Tuke z Nowej Zelandii.

Trzej liderzy szli dziób w dziób, gdy zostali wyprzedzeni przez Australijczyków z zachodniego wybrzeża: Stevena Thomasa i Jaspera Warrena, którzy spokojnie odchodząc od pozostałych zapewnili sobie zwycięstwo w wyścigu. Outteridge i Jensen dopłynęli na metę jako drudzy, mimo wszystko zdobywając medal, dzięki wypracowanej wcześniej ośmiopunktowej przewadze. Burling i Tuke zajęli zajęli trzecie miejsce.

W kategorii 470 Australijki powtórzyły dokonania rodaków i również zdominowały wyścig, od startu do mety wyznaczając szlak wiodący do zwycięstwa swojej łodzi, z tą tylko różnicą, że Elise Rechichi i Belinda Stowell posiadały już na starcie w finale siedmiopunktową nadwyżkę i świetna forma ich nie zawiodła do końca.

W pogoń za srebrnym i brązowym medalem ruszyły łodzie Amerykańskich zawodniczek: Erin Maxwell i Isabelle Farrar oraz Amandy Clark i Sary Lihan, jednak szyki pokrzyżowała im drużyna Ai Kondo i Wakako Tabata, które wyprzedziły Amerykanki, zdobywając srebro przed Clark i Lihan.

W wielu wyścigach wyniki na były bardzo zbliżone, a walka przed metą zażarta. Kolejna edycja ISAF Sailing World Cup rusza już w styczniu w Miami.


Źródło zdjęć: sailmelbourne.com.au
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946