TYP: a1

I Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Baltic Polonez Cup Race 2016

piątek, 5 sierpnia 2016
Informacja prasowa
Polonez Cup Race 2016 to pełnomorska prestiżowa impreza żeglarska w rejonie Bałtyku. Skupia najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Od 2015 roku wydarzenie towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Sztucznych Ogni Pyromagic.


Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race 2016, czyli Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych organizowane są przez Fundację Sailportal.pl we współpracy z Komisją Morską Żeglarstwa PZŻ. W tym roku regaty organizowane są zgodnie z przepisami ISAF.

Inicjatorami samotnego ścigania się na Bałtyku byli kapitanowie Jerzy Siudy i Kazimierz Jaworski, którzy 1 czerwca 1973 roku urządzili „prywatne" samotne regaty na trasie Zatoka Pomorska - Christianso - Zatoka Pomorska. Wypłynęli na jachtach tego samego typu Taurus dla uczczenia rejsu dookoła świata kapitana Krzysztofa Baranowskiego jachtem Polonez. Była to pierwsza edycja kontynuowanych w latach kolejnych Regat Samotników o Puchar Poloneza. Kapitan Krzysztof Baranowski na jachcie „Polonez" był honorowym uczestnikiem II Regat w roku 1974. W roku 1977 regaty odbyły się po raz pierwszy w obsadzie międzynarodowej.

Nagrodą główną, o którą walczą samotnicy, jest wieczysty, przechodni „PUCHAR POLONEZA" ufundowany przez dyrektora Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi. Puchar otrzymuje kapitan jachtu, który w najkrótszym czasie przeliczeniowym pokonał trasę regat. W 2010 roku, podczas reaktywacji Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza (po 27 latach przerwy w organizacji tych regat), historyczny Puchar Poloneza został przekazany organizatorowi przez żonę ostatniego trzykrotnego zwycięzcy Jerzego Madei - Panią Ewę Madeję. Wręczany jest do dziś. W roku 2016 zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymają tytuły, medale, Puchary Mistrzów Polski.

W tym roku żeglarze rywalizować będą w 5 wyścigach, które będą zaliczane do Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych. Trasa wyścigu długodystansowego pozostaje od lat nie zmieniona: Start Świnoujście - minięcie lewą burtą grupy wysp Christiansø - Meta Świnoujście, wyścig na tej trasie odbywa się w formule non stop.

Obecnie uczestnicy regat zapraszani są dodatkowo do udziału w Festiwalu Fajerwerków Pyromagic w Szczecinie. Przy tej okazji, podczas żeglarze wezmą udział w krótkich wyścigach - Prestart Pyromagic Szczecin 2016, a potem w wyścigach średnich Świnoujście Cup które poprzedzą wyścig długi.

Edycja 2016 odbędzie się w dniach 12 - 19 sierpnia.

Do wyścigu zgłosili się m.in.:
Znany niemiecki żeglarz oceaniczny Uwe Roetgerring, który wystartuje razem z Joanną Pajkowską na jachcie Class 40 (Planują wspólny start w regatach TwoStar przez Atlantyk w 2017 r), Sławomir Turniak, który posiada najdłuższy staż w całej historii imprezy - 6 ukończonych edycji, pierwsza w historii podwójna damska załoga dwuosobowa - Dorota Dajkowska wystartuje razem z Małgorzatą Podwysocką, najmłodszy skipper w historii Aleksander Wertmann (18 l w 2015r) , który wystartuje po raz drugi.

Dodatkową „atrakcją" edycji 2016 będzie ślub jednego z uczestników Baltic Polonez Cup Race podczas Festiwalu Pyromagic.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

13 sierpnia 2016 (sobota), NorthEast Marina Szczecin i CKE Stara Rzeźnia w Szczecinie


08:00 - 10:00 - zgłoszenia osobiste (wszyscy uczestnicy)
11:00 - ceremonia otwarcia regat, odprawa skiperów CKE Stara Rzeźnia ul. T. Wendy
13:00 - start do wyścigów krótkich Prestart Pyromagic Szczecin 2016 - start w okolicach południowego krańca Wyspy Grodzkiej, pława zwrotna w okolicach kapitanatu Urzędu Morskiego na północ
16:00 - spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim "Droga na ocean kuchennymi drzwiami", projekcja filmu "Sztorm", prezentacja nowej książki kpt. Baranowskiego "Uczucia oceaniczne" o psychologii długich rejsów, możliwość zakupu 12 pozycji książkowych z dedykacją znanego kapitana - CKE Stara Rzeźnia ul. T. Wendy w Szczecinie
20:00 - wręczenie nagród wyścigów krótkich na scenie głównej Festiwalu Pyromagic 2016
21:00 - udział w drugim dniu Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic 2016

14 sierpnia 2016 (niedziela) Wypłynięcie jachtów do Świnoujścia na wyścigi pełnomorskie.


15 sierpnia 2016 (poniedziałek) Świnoujście

10:00 odprawa skipperów do wyścigów średnich
14:00 start do wyścigów średnich na Zatoce Pomorskiej
20:00 Odprawa skipperów przed wyścigiem długim i wręczenie nagród po wyścigach średnich

16 sierpnia 2016 (wtorek) Świnoujście - 14:00 Start do wyścigu długiego

19 sierpnia 2016 (piątek) Świnoujście

14:00 zamknięcie mety
20:00 Impreza integracyjna dla uczestników, koncert zespołu „Majtki Bosmana” Tawerna w Marinie Świnoujście

12 listopad 2016 (piątek) Targi Żeglarstwa i sportów wodnych Boatshow Poland Łódź

14:00 uroczyste zakończenie, wręczenie i losowanie nagród, poczęstunek
Tagi: regaty, Baltic Polonez Cup, samotnicy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June