TYP: a1

Drugi dzień Mistrzostw Polski - Miarczyński wchodzi do gry

piątek, 28 września 2012
Informacja prasowa
Drugiego dnia Mistrzostw Polski w klasach olimpijskich, w doskonałych warunkach, acz trudnych dla mniej wprawionych w żeglarskim rzemiośle startujących, udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi. Do rywalizacji włączył się brązowy medalista olimpijski z Londynu, Przemysław Miarczyński. Klasą dla siebie były Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, które na łódce typu 470 wygrywały także z męskimi załogami oraz Piotr Kula, nadal niepokonany na Finnie. W sobotę kolejne starty w Górkach Zachodnich, w pobliżu Centrum Galion planowane są od godziny 11.00.

Przemysław Miarczyński w piątek nie zawiódł. Brązowy medalista olimpijski włączył się do regat o Mistrzostwo Polski, choć absencja pierwszego dnia sporo go kosztowała. - Na desce tej klasy nie żeglowałem od igrzysk. Jestem też osłabiony po zatruciu pokarmowym. Walczyłem na tyle, na ile się dało. W pierwszym wyścigu wystartowałem zbyt "nisko" i już w połowie pierwszej halsówki byłem daleko. Potem szło mi dużo lepiej, ale nie wiem, czy uda mi się jeszcze włączyć do walki o medale. Decydujący będzie jutrzejszy dzień - ocenia Miarczyński, który metę mijał kolejno na: 3, 1 i 2 miejscu.

Sopocianin w kolekcji ma już jedenaście tytułów mistrza Polski w klasach olimpijskich, ale z uwagi na odpuszczenie dwóch pierwszych wyścigów w klasyfikacji generalnej jest dopiero siódmy, a do lidera traci aż 20 punktów. Wiadomo już, że złota sprzed roku nie obroni Piotr Myszka, który i dzisiaj nie stawił się na regatach, gdyż przypomnijmy, że w poniedziałek po raz drugi został ojcem. Wedrzeć się na opuszczony tron ochotę ma Paweł Tarnowski, który przed igrzyskami był sparingpartnerem... Zofii Klepackiej-Noceti. Po powrocie z igrzysk również nie zaprzestał treningów, bo najważniejsze regaty sezonu jeszcze przed 18-latkiem. W Górkach Zachodnich sopocianin żegluje bardzo równo, plasując się we wszystkich wyścigach na miejsca 1-3. - Forma Pawła cieszy, gdyż w październiku mamy mistrzostwa świata juniorów na Tajwanie - mówi Maciej Dziemiańczuk, trener sopockiego klubu i reprezentacji Polski w tej kategorii wiekowej.

W desce żeńskiej nadal dominują Chinki, choć ich przewaga w piątek nie była już tak duża jak w inauguracyjnym dniu zmagań, gdy zajęły cztery pierwsze miejsca. - To są czołowe zawodniczki swojego kraju. Wywodzą się z prowincji Guangdong. Na igrzyskach co prawda żadna z nich nie startowała, ale wkrótce mają mistrzostwa Chin, gdzie liczą na medale. Dlatego od miesiąca trenowaliśmy dzień w dzień w Sopocie. W tym czasie Polki albo odpoczywały, albo startowały na innym sprzęcie niż RS:X. Dlatego liczę, że moje podopieczne zajmą tutaj cztery pierwsze miejsca. To ich ostatni sprawdzian w Polsce, gdyż już w poniedziałek wracają do kraju - mówi Paweł Hlavaty, który z tymi zawodniczki trenuje po raz drugi. Na początku roku przez miesiąc pracował z nimi w Chinach.

Dzisiaj Polki przekonały się, że i z Chinkami w Górkach Zachodnich mogą zwyciężać. Po jednym starcie wygrały Hanna Zembrzuska i Agnieszka Bilska, ale w klasyfikacji generalnej nadal Azjatki otwierają klasyfikacje, a najlepsza z Polek – Maja Dziarnowska jest piąta.

Jedyną klasą, w której w Górkach Zachodnich wspólnie startują panowie i panie jest łódka typu 470. - Postulujemy już od dawna, aby przyznawać medale i w kategorii open i z podziałem na płeć, ale na razie nie zostałyśmy wysłuchane. A szkoda, bo już dwa złote medale miałybyśmy dwa lata temu, gdy wygrywałyśmy w Łebie - podkreśla Jolanta Ogar, która żegluje wspólnie z Agnieszką Skrzypulec. Dzisiaj olimpijki z Londynu wygrały wszystkie trzy starty, pozostawiając w pokonanym polu wszystkie męskie załogi. - Po wygranych nie żartujemy sobie z panów, bo to nasi koledzy. Z załogą Piotrków Ogrodnika i Choroby wspólnie przygotowywałyśmy się do igrzysk, ale po Barcelonie, gdy my walczyłyśmy kwalifikacje olimpijską, a oni nie, nasze drogi się rozeszły. Widać, że my później mocniej pracowałyśmy i właśnie tym opływaniem, tysiącami godzin, które w tym roku spędziłyśmy na treningach i na zawodach wygrywałyśmy dzisiaj, tym bardziej, że warunki do żeglowania były dosyć trudne - wyjaśnia Agnieszka.

Najlepsi w mistrzostwach Polski po drugim dniu regat:


49er po 7 wyścigach
1. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) 8 punków
2. Tomasz Januszewski/Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) 12
3. Marcin Czajkowski/Marcin Rymer (YKP Gdynia) 13

RS:X kobiet po 5 wyścigach
1. Na Pei Chen (Chiny) 5
2. Yue Huang (Chiny) 12
3. Jia Ma Zeng (Chiny) 15
----
5. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 19

RS:X mężczyzn po 5 wyścigach
1. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia) 8
2. Juozas Bernotas (Litwa) 10
3. Michał Przybytek (AZS AWFiS Gdańsk) 15
----
7. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia) 28

470 kobiety po 5 wyścigach
1. Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar (Sejk Pogoń Szczecin/AZS AWFiS Gdańsk) 5
2. Julia Rokosz/Karolina Kowalewska (Spójnia Warszawa) 27
3. ZIELIŃSKA Madeleine Zielińska/Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) 48

470 mężczyzn po 5 wyścigach
1. Piotr Ogrodnik/Piotr Choroba (Horn Kraków) 8
2. Jakub Antoniak/Wiktor Czałbowski (Baza Mrągowo) 10
3. Karol Jączkowski/Artur Baranowski (Marina Łeba) 14

Laser Radial po 2 wyścigach
1. Anna Weizieher (AZS UW Warszawa) 4
2. Natalia Szymczyk (Arka Gdynia) 7
3. Paulina Czubachowska (Zatoka Puck) 11

Laser po 5 wyścigach
1. Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń) 7
2. Jakub Marciniak (MOS Iława) 13
3. Aleksander Arian (Cyfrowy Polsat Team Rzeszów) 14

Finn po 5 wyścigach
1. Piotr Kula (BTŻ Biskupiec) 4
2. Rafał Szukiel (AKS OSW Olsztyn) 10
3. Miłosz Wojewski (Sejk Pogoń) 12
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933