TYP: a1

Medaliści żeglarskich Mistrzostw Polski w klasach olimpijskich wyłonieni!

niedziela, 30 września 2012
Informacja prasowa
Tylko w trzech z ośmiu konkurencji żeglarskich mistrzom Polski w klasach olimpijskich zwycięzcom z ubiegłego roku udało się pozostać na tronie. Złote medal obronili żeńskiej oraz męskie załogi 470 oraz Piotr Kula. Finnista dokonał rzadkiej sztuki. W tej rangi imprezie wygrał 20 wyścigów z rzędu! Do historii przeszedł również Maciej Grabowski, który krajowym mistrzem seniorów został po raz 15! Doskonale organizacyjny egzamin zdało Centrum Galion w gdańskich Górkach Zachodnich, które debiutowało jako gospodarz tak prestiżowych regat.

Przez cztery dni 177 zawodniczek i zawodników w doskonałych warunkach wietrznych rozegrano około 70 biegów. W niedzielę trasa została wytyczona około 200 metrów od brzegu i cały przebieg walki, która rozegrała się w tzw. wyścigach medalowych była doskonale widoczna z nabrzeża oraz tarasów Hotelu Galion. Ostatni dzień zmagań dla pięciu uczestników regat rozpoczął się wcześniej niż dla innych, gdyż zostali wylosowani do kontroli antydopingowej.

- Zaskoczyła nas pozytywnie frekwencja. Innych niespodzianek nie było. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu regat. Zaprocentowało doświadczenie, które wynieśliśmy z organizacji innych regat. Za każdą kolejną imprezą żeglarską czujemy się coraz pewniej jako organizatorzy. Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania. W przyszłym roku chcemy nadal rozwijać Nord Cup, który w tym roku na starcie zgromadził około 700 uczestników, a także startować w konkursach na organizację regat pod egidą PZŻ w klasach tak olimpijskich jak i nieolimpijskich. Jesteśmy otwarci również na klasy turystyczne oraz inne przedsięwzięcia żeglarskie - podkreśla Maciej Olszewski, wicedyrektor AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego Galion.

Ostatniego dnia w sześciu konkurencjach walczono w podwójnie punktowanych wyścigach, w których start dla dziesięciu najlepszych był obowiązkowy. Bieg był krótki, maksymalnie półgodzinny, a trasa góra dół, czyli z kursami pod i na wiatr.

- To była "dyskoteka" - zacierał ręce Paweł Tarnowski, który pierwszy raz w seniorskiej karierze został mistrzem Polski. - Start i pełny gaz. Ot i cała polityka na taki wyścig - dodawał jeden z trenerów. Sopockiemu 18-latkowi udało się w pokonanym polu pozostawić brązowego medalistę igrzysk olimpijskich. Co prawda Przemysław Miarczyński wygrał wyścig medalowy, ale do 12 tytułu w karierze w klasie olimpijskiej zabrakło mu punktów, które stracił przez zatrucie pokarmowe i opuszczenie dwóch pierwszych startów w Górkach Zachodnich.

Obrona tytułu mistrza Polski wcale nie jest łatwa. Ta sztuka udała się tylko Agnieszce Skrzypulec i Jolancie Ogar (wspólnie wygrały po raz czwarty z rzędu) oraz Piotrowi Ogrodnikowi i Piotrowi Chorobie w klasie 470, a także Piotrowi Kuli. Jednak finnista do końca nie był zadowolony, gdyż miał szanse skończyć drugie z rzędu mistrzostwa z kompletem zwycięstw, a w ostatnim starcie uległ Tomaszowi Kośmickiemu, który dzięki temu został niespodziewanym wicemistrzem Polski.

- Ta seria rozpoczęła się w ostatnim biegu mistrzostw Polski 2010 roku. Potem udało mi się wygrać wszystkie wyścigi w ubiegłym roku oraz wszystkie w tych regatach. Porażka przyszła dopiero w wyścigu medalowym, a zatem zwycięska seria została zakończona na 20 starcie. Ale i tak to mój najlepszy sezon w karierze. Zająłem 6. miejsce na mistrzostwach świata i startowałem na igrzyskach - przypomina Kula, który mistrzem seniorów w klasie Finn został po raz trzeci.

Rzadkiej sztuki dokonał Łukasz Przybytek. Żeglarz AZS AWFiS wrócił na najwyższy stopień podium, złoto odebrał w klasie 49er po raz trzeci w karierze, ale za każdym razem startował z innym partnerem. - Pierwszy tytuł był z Krzyśkiem Kierkowskim, drugi z Kamilem Zwolakiem, a teraz jesteśmy najlepsi wraz z Pawłem Kołodzińskim - wyliczał sternik olimpijskiego skiffa.

Rekordzistą pod względem liczy tytułów, z tych którzy startowali w tegorocznych mistrzostwach był Maciej Grabowski. Początkowo nic nie zapowiadało jego sukcesu, gdyż po drugim dniu regat 34-latek był dopiero szósty. Ale jednak gdyński żeglarz dokonał rzadkiej sztuki, gdyż w jednym roku został mistrzem w dwóch klasach olimpijskich. W lipcu wraz z Arkadiuszem Ornowski triumfował na Starze, a dzisiaj, ostatniego dnia regat pokonał olimpijczyka z Londynu - Kacpra Ziemińskiego, który prowadził do początku regat. W wyścigu medalowy "Grab" był pierwszy, a zawodnik Sejk Pogoń Szczecin dopiero szósty. - To mój czternasty seniorski tytuł na Laserze, a łącznie w tej klasie, razem z juniorami i młodzieżowcami mam 23 złote medale! Na najwyższy stopień podium w tej specjalności wracam po czterech latach. Kluczem do sukcesu była spokojna i rozważna żegluga. Nie liczyłem, nie kalkulowałem tylko, gdy były ciężkie warunki starałem się minimalizować straty, a w tych dla mnie odpowiednich walczyć o jak najlepszą lokatę - podkreśla Grabowski, który w klasie Laser był m.in. czterokrotnym medalistą mistrzostw Europy i trzykrotnie w tej specjalności startował w igrzyskach olimpijskich. - W przyszłym roku spróbuje żeglować i na Starze i na Laserze, choć już wkracza w wiek mastersa - dodaje Maciek.

Najlepszych seniorów i młodzieżowców w mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich dekorowali m.in. w imieniu miasta Gdańsk, Adam Maksim oraz Piotr Hlavaty, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Medaliści żeglarskich mistrzostwach Polski – Centrum Galion 2012:

470 kobiety po 9 wyścigach
Seniorki
1. Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar (Sejk Pogoń Szczecin/AZS AWFiS Gdańsk) 29 punktów
2. Julia Rokosz/Karolina Kowalewska (Spójnia Warszawa) 60
3. Madeleine Zielińska/Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) 100

Kategoria młodzieżowa
1. Julia Rokosz/Karolina Kowalewska (Spójnia Warszawa) 60
2. Ewa Bartosiewicz/Jagoda Reszka (Spójnia/YKP Warszawa) 96
3. Justyna Kalinowska/Marta Jackowska (Dwójka Warszawa/Baza Mrągowo) 127

470 mężczyzn po 9 wyścigach
Seniorzy
1. Piotr Ogrodnik/Piotr Choroba (Horn Kraków) 22
2. Karol Jączkowski/Artur Baranowski (Marina Łeba) 25
3. Jakub Antoniak/Wiktor Czałbowski (Baza Mrągowo) 35

Kategoria młodzieżowa
1. Piotr Ogrodnik/Piotr Choroba (Horn Kraków) 22
2. Jakub Antoniak/Wiktor Czałbowski (Baza Mrągowo) 35
3. Jakub Surowiec/Marcin Gontarz (AZS AWFiS/Baza) 65

Finn po 9 wyścigach
Seniorzy
1. Piotr Kula (BTŻ Biskupiec) 11
2. Tomasz Kośmicki (WKŻ Wolsztyn) 24
3. Rafał Szukiel (AKS OSW Olsztyn) 26

Kategoria młodzieżowa
1. Miłosz Wojewski (Sejk Pogoń) 32
2. Maciej Maląg (Fir Warszawa) 54
3. Michał Jodłowski (Fir Warszawa) 56

Laser po 9 wyścigach
Seniorzy
1. Maciej Grabowski (Stal Gdynia) 28
2. Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń) 30
3. Patryk Piasecki (AKS OSW Olsztyn) 34

Kategoria młodzieżowa
1. Jakub Marciniak (MOS Iława) 41
2. Aleksander Arian (Cyfrowy Polsat Rzeszów) 53
3. Filip Kobielski (AZS UW Warszawa) 56

RS:X kobiet po 9 wyścigach
Seniorki
1. Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 41
2. Kamila Smektała (YKP Warszawa) 45
3. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) 50

Kategoria młodzieżowa
1. Kamila Smektała (YKP Warszawa) 45
2. Hanna Zembrzuska (CŻ Szczecin) 68
3. Natalia Wójcik (SKŻ Ergo Hestia) 69

Klasyfikacja open
1. Na Pei Chen (Chiny) 24
2. Yue Huang (Chiny) 28
3. Jia Man Zhang (Chiny) 37

RS:X mężczyzn po 9 wyścigach
Seniorzy
1. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia) 22
2. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia) 39
3. Michał Przybytek (AZS AWFiS Gdańsk) 50

Kategoria młodzieżowa
1. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia) 22
2. Piotr Nowicki (SKŻ Ergo Hestia) 52
3. Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia) 65

Klasyfikacja open
1. Juozas Bernotas (Litwa) 22
2. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 22
3. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia) 39

Laser Radial po 9 wyścigach
Seniorki
1. Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa) 12
2. Natalia Szymczyk (Arka Gdynia) 17
3. Paulina Czubachowska (Zatoka Puck) 17

Kategoria młodzieżowa
1. Paulina Czubachowska (Zatoka Puck) 17
2. Agata Barwińska (MOS SSW Iława) 30
3. Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin) 40

49er po 11 wyścigach
Seniorzy
1. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) 14
2. Tomasz Januszewski/Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) 19
3. Marcin Czajkowski/Marcin Rymer (YKP Gdynia) 24

Komplet wyników jest dostępny na stronie: sport.sailingnet.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956