TYP: a1

Bitwa o Gotland - start już za 10 dni!

czwartek, 3 września 2015
Informacja prasowa | Milka Jung
Dokładnie za 10 dni, 13 września, rozpoczną się po raz czwarty wyjątkowe regaty samotnych żeglarzy na Bałtyku – Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2015. Partnerem strategicznym tegorocznej edycji jest firma Delphia Yachts, obchodząca w tym roku swoje dwudziestopięciolecie.


Puchar Bitwy o Gotland. Fot. K. Szypka

Na starcie regat będących rywalizacją samotnych żeglarzy w trybie non-stop na trasie Gdańsk – Gotland – Gdańsk stanie dwudziestu dwóch zawodników. To rekord dotychczasowych zgłoszeń, świadczący o rosnącej randze imprezy oraz ambicjach polskich żeglarzy. Ukończenie tego ponad 500-milowego wyścigu daje bowiem kwalifikację do startu w międzynarodowych regatach oceanicznych samotników i jest uznawane m.in. przez Royal Western Yacht Club of England.

Swój udział zadeklarowali i potwierdzili m.in. Kuba Strzyczkowski, znany żeglujący redaktor radiowej Trójki oraz Bartek Czarciński, przygotowujący się do samotnego rejsu dookoła świata i testujący samodzielnie zbudowany jacht. Po raz pierwszy w historii Bitwy o Gotland wystartuje też kobieta – będzie to Aleksandra Emche-Wojciechowska, doświadczona żeglarka, która była m.in. pierwszym „damskim” kapitanem Zawiszy Czarnego. Na liście startowej nie mogło również zabraknąć weteranów poprzednich edycji Bitwy – popłyną Jacek Zieliński, Ryszard Drzymalski, Maciej Ziemba, Krzysztof Kołakowski i Michał Weselak.

Organizator i pomysłodawca regat, Krystian Szypka, w tym roku zrezygnował z osobistego udziału w Bitwie, aby czuwać nad bezpieczeństwem zawodników i koordynować przepływ informacji pomiędzy jachtami płynącymi w regatach, jednostkami asystującymi i zespołem brzegowym.

„Mamy dwudziestu dwóch zawodników, najwięcej w historii naszych regat. Bardzo się z tego cieszę, ale mam też świadomość wiążącej się z tym odpowiedzialności. Ze względów bezpieczeństwa muszę mieć kontakt z zawodnikami w trakcie regat, muszę być dostępny przez cały czas dla nich oraz dla ekipy brzegowej i przez cały czas gotowy do podejmowania wszystkich decyzji” – tłumaczy swoją decyzję Szypka.

„W tym roku razem z zawodnikami popłyną dwie jednostki asystujące, Fujimo pod komendą Mariusza Kowalskiego i Delphia 47 dowodzona przeze mnie. Oba jachty są wyposażone w łączność satelitarną i UKF. Nasi zawodnicy to bardzo doświadczeni żeglarze, ale jesteśmy gotowi zapewnić im wszelką niezbędną pomoc, gdyby zaszła taka konieczność” – dodaje organizator.

W tym roku w Bitwie nie wystartuje Radek Kowalczyk, również jeden z pomysłodawców i współorganizatorów poprzednich edycji. Tego samego dnia we francuskim Douarnenez weźmie udział w regatach prologu przed startem Mini Transat.
Tagi: Bitwa o Gotland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 July

Zmarł Zbigniew Milewski, konstruktor jachtów, m.in. takich jak Ametyst, King's Ametyst, Topaz, Beryl, Zośka, Miś. Autor znaczącej książki "Projektowanie i budowa jachtów żaglowych"
piątek, 29 lipca 2005
Powróciła do Gdańska s/y "Panorama", jacht klubu AZS we Wrocławiu, kończąc tym samym trwający 11 miesięcy rejs Orvaldi Antarctica; w czasie rejsu odwiedzono porty Brazylii, Urugwaju, Argentyny, Chile, Peru, Ekwadoru, fiordy Patagonii, Galapagos, Wyspy
piątek, 29 lipca 2005
Ze Szczecina wypłynął s/y "Śmiały" pod Kapitanem Bolesławem Kowalskim w rejs do Ameryki Południowej z bogato rozbudowanym programem badawczym
czwartek, 29 lipca 1965
W hamburskiej stoczni zwodowano czteromasztowy bark "Pamir"; statek był przeznaczony dla niemieckiego armatora Fryderyka Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej
sobota, 29 lipca 1905