TYP: a1

Bitwa o Gotland - start już za 10 dni!

czwartek, 3 września 2015
Informacja prasowa | Milka Jung
Dokładnie za 10 dni, 13 września, rozpoczną się po raz czwarty wyjątkowe regaty samotnych żeglarzy na Bałtyku – Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2015. Partnerem strategicznym tegorocznej edycji jest firma Delphia Yachts, obchodząca w tym roku swoje dwudziestopięciolecie.


Puchar Bitwy o Gotland. Fot. K. Szypka

Na starcie regat będących rywalizacją samotnych żeglarzy w trybie non-stop na trasie Gdańsk – Gotland – Gdańsk stanie dwudziestu dwóch zawodników. To rekord dotychczasowych zgłoszeń, świadczący o rosnącej randze imprezy oraz ambicjach polskich żeglarzy. Ukończenie tego ponad 500-milowego wyścigu daje bowiem kwalifikację do startu w międzynarodowych regatach oceanicznych samotników i jest uznawane m.in. przez Royal Western Yacht Club of England.

Swój udział zadeklarowali i potwierdzili m.in. Kuba Strzyczkowski, znany żeglujący redaktor radiowej Trójki oraz Bartek Czarciński, przygotowujący się do samotnego rejsu dookoła świata i testujący samodzielnie zbudowany jacht. Po raz pierwszy w historii Bitwy o Gotland wystartuje też kobieta – będzie to Aleksandra Emche-Wojciechowska, doświadczona żeglarka, która była m.in. pierwszym „damskim” kapitanem Zawiszy Czarnego. Na liście startowej nie mogło również zabraknąć weteranów poprzednich edycji Bitwy – popłyną Jacek Zieliński, Ryszard Drzymalski, Maciej Ziemba, Krzysztof Kołakowski i Michał Weselak.

Organizator i pomysłodawca regat, Krystian Szypka, w tym roku zrezygnował z osobistego udziału w Bitwie, aby czuwać nad bezpieczeństwem zawodników i koordynować przepływ informacji pomiędzy jachtami płynącymi w regatach, jednostkami asystującymi i zespołem brzegowym.

„Mamy dwudziestu dwóch zawodników, najwięcej w historii naszych regat. Bardzo się z tego cieszę, ale mam też świadomość wiążącej się z tym odpowiedzialności. Ze względów bezpieczeństwa muszę mieć kontakt z zawodnikami w trakcie regat, muszę być dostępny przez cały czas dla nich oraz dla ekipy brzegowej i przez cały czas gotowy do podejmowania wszystkich decyzji” – tłumaczy swoją decyzję Szypka.

„W tym roku razem z zawodnikami popłyną dwie jednostki asystujące, Fujimo pod komendą Mariusza Kowalskiego i Delphia 47 dowodzona przeze mnie. Oba jachty są wyposażone w łączność satelitarną i UKF. Nasi zawodnicy to bardzo doświadczeni żeglarze, ale jesteśmy gotowi zapewnić im wszelką niezbędną pomoc, gdyby zaszła taka konieczność” – dodaje organizator.

W tym roku w Bitwie nie wystartuje Radek Kowalczyk, również jeden z pomysłodawców i współorganizatorów poprzednich edycji. Tego samego dnia we francuskim Douarnenez weźmie udział w regatach prologu przed startem Mini Transat.
Tagi: Bitwa o Gotland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935