TYP: a1

Bitwa o Gotland - start już za 10 dni!

czwartek, 3 września 2015
Informacja prasowa | Milka Jung
Dokładnie za 10 dni, 13 września, rozpoczną się po raz czwarty wyjątkowe regaty samotnych żeglarzy na Bałtyku – Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2015. Partnerem strategicznym tegorocznej edycji jest firma Delphia Yachts, obchodząca w tym roku swoje dwudziestopięciolecie.


Puchar Bitwy o Gotland. Fot. K. Szypka

Na starcie regat będących rywalizacją samotnych żeglarzy w trybie non-stop na trasie Gdańsk – Gotland – Gdańsk stanie dwudziestu dwóch zawodników. To rekord dotychczasowych zgłoszeń, świadczący o rosnącej randze imprezy oraz ambicjach polskich żeglarzy. Ukończenie tego ponad 500-milowego wyścigu daje bowiem kwalifikację do startu w międzynarodowych regatach oceanicznych samotników i jest uznawane m.in. przez Royal Western Yacht Club of England.

Swój udział zadeklarowali i potwierdzili m.in. Kuba Strzyczkowski, znany żeglujący redaktor radiowej Trójki oraz Bartek Czarciński, przygotowujący się do samotnego rejsu dookoła świata i testujący samodzielnie zbudowany jacht. Po raz pierwszy w historii Bitwy o Gotland wystartuje też kobieta – będzie to Aleksandra Emche-Wojciechowska, doświadczona żeglarka, która była m.in. pierwszym „damskim” kapitanem Zawiszy Czarnego. Na liście startowej nie mogło również zabraknąć weteranów poprzednich edycji Bitwy – popłyną Jacek Zieliński, Ryszard Drzymalski, Maciej Ziemba, Krzysztof Kołakowski i Michał Weselak.

Organizator i pomysłodawca regat, Krystian Szypka, w tym roku zrezygnował z osobistego udziału w Bitwie, aby czuwać nad bezpieczeństwem zawodników i koordynować przepływ informacji pomiędzy jachtami płynącymi w regatach, jednostkami asystującymi i zespołem brzegowym.

„Mamy dwudziestu dwóch zawodników, najwięcej w historii naszych regat. Bardzo się z tego cieszę, ale mam też świadomość wiążącej się z tym odpowiedzialności. Ze względów bezpieczeństwa muszę mieć kontakt z zawodnikami w trakcie regat, muszę być dostępny przez cały czas dla nich oraz dla ekipy brzegowej i przez cały czas gotowy do podejmowania wszystkich decyzji” – tłumaczy swoją decyzję Szypka.

„W tym roku razem z zawodnikami popłyną dwie jednostki asystujące, Fujimo pod komendą Mariusza Kowalskiego i Delphia 47 dowodzona przeze mnie. Oba jachty są wyposażone w łączność satelitarną i UKF. Nasi zawodnicy to bardzo doświadczeni żeglarze, ale jesteśmy gotowi zapewnić im wszelką niezbędną pomoc, gdyby zaszła taka konieczność” – dodaje organizator.

W tym roku w Bitwie nie wystartuje Radek Kowalczyk, również jeden z pomysłodawców i współorganizatorów poprzednich edycji. Tego samego dnia we francuskim Douarnenez weźmie udział w regatach prologu przed startem Mini Transat.
Tagi: Bitwa o Gotland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940