TYP: a1

7 lat i zmiana

piątek, 26 maja 2017
Informacja prasowa

Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team w najbliższy weekend (26-28 maja) wystartuje w regatach Alcatel J/70 CUP odbywających się we Włoszech. To jego drugi start w tym sezonie w ramach Pucharu Włoch. Blisko 70 załóg zmierzy się w wyścigu flotowym na jachtach klasy J70, które rozegrane zostaną na największym jeziorze tego kraju – Jeziorze Garda.
Żeglarz ostatnie lata kojarzony głównie z łódką klasy Delphia24, w tym sezonie swoich sił będzie próbował na innej jednostce – J70. To kolejne wyzwanie w jego karierze na wodzie w regatach flotowych, gdzie jednocześnie ściga się kilkadziesiąt jednostek. Jak sam zauważa przyszedł czas na zmiany.

- Widzę po sobie, że zmieniam klasy mniej więcej co 7 lat. Najpierw 7 lat pływałem na Omedze sportowej – tam już pod koniec zdobywałem 4 krotnie Puchar Polski, później pływałem 6 lat na Skippi650, po 6 latach przesiadłem się na Delphie. Zauważam, że te cykle opanowania łódki i zdobywania zadowalających wyników właśnie tyle trwają – mówi Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team.

Sternik wyrusza na podbój Włoch na nowej łódce. To już kolejny start jego załogi we włoskim pucharze, tym razem jednak w okrojonym składzie. Wśród załogantów Tarnowskiego na najbliższy start znajdą się Łukasz Kiwer i Tomasz Bączkowski. Takie podejście do tego startu, to swego rodzaju taktyka, a tę dla nieznanej jeszcze do końca łódki trzeba stworzyć od początku. J70 w tego typu regatach dopuszcza od 3 do 6 załogantów.

- Postanowiliśmy okroić nasz skład o jedną osobę. Mimo iż nie ma limitu wagi, to cała nasza 4 osobowa załoga ważyła 440 kg, a to już dużo. Przy takim obciążeniu jachtu nie uzyskuje on odpowiedniej prędkości, jest dużo bardziej zanurzony, szczególnie przy małym wietrze ciężko go rozpędzić – dodaje Tarnowski.

Mimo iż na pokładzie będą 2 ręce mniej do pracy, to względy taktyczne polegające na zmniejszeniu wagi zdaniem sternika są ważniejsze. Łódka nie jest skomplikowana w obsłudze, załoga jest pewna, że w trzy osoby bez problemu sobie z nią poradzą, o czym będzie można się przekonać już w najbliższy weekend w trakcie Alcatel J70 Cup. A to dopiero początek sezonu dla załogi polskiego J70. Tarnowski doświadczenie na nowym jachcie zamierza zdobywać właśnie w Pucharze Włoskim, do zbliżających się regat zgłosiło się 67 załóg.

- Klasa J70 podzieliła się na 2 najprężniejsze frakcje – Puchar Włoski i Puchar Niemiecki. W tym roku wybraliśmy Włochy, żeby przetestować te regaty, tutaj startuje więcej załóg jak u naszych sąsiadów. Mamy wstępny plan żeby w przyszłym roku spróbować się w Pucharze Niemieckim.

Tarnowski nie żegna się ostatecznie z klasą Delphia24. W pełnym składzie załoga planuje starty w trwającym sezonie w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Klasy Delphia (14-16.07), Auto Podlasie CUP (29-30.07) oraz Mistrzostwa Polski Klasy DELPHIA 24 OD, Star Telekom, Delphia Yachts Kot  CUP 2017 (11-14.08). Za nimi zwycięski start w Cellfast CUP (06-07.05).

Tagi: Paweł Tarnowski, regaty, Alcatel J/70 CUP
TYP: a3
0 0
Komentarze