TYP: a1

7 lat i zmiana

piątek, 26 maja 2017
Informacja prasowa

Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team w najbliższy weekend (26-28 maja) wystartuje w regatach Alcatel J/70 CUP odbywających się we Włoszech. To jego drugi start w tym sezonie w ramach Pucharu Włoch. Blisko 70 załóg zmierzy się w wyścigu flotowym na jachtach klasy J70, które rozegrane zostaną na największym jeziorze tego kraju – Jeziorze Garda.
Żeglarz ostatnie lata kojarzony głównie z łódką klasy Delphia24, w tym sezonie swoich sił będzie próbował na innej jednostce – J70. To kolejne wyzwanie w jego karierze na wodzie w regatach flotowych, gdzie jednocześnie ściga się kilkadziesiąt jednostek. Jak sam zauważa przyszedł czas na zmiany.

- Widzę po sobie, że zmieniam klasy mniej więcej co 7 lat. Najpierw 7 lat pływałem na Omedze sportowej – tam już pod koniec zdobywałem 4 krotnie Puchar Polski, później pływałem 6 lat na Skippi650, po 6 latach przesiadłem się na Delphie. Zauważam, że te cykle opanowania łódki i zdobywania zadowalających wyników właśnie tyle trwają – mówi Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team.

Sternik wyrusza na podbój Włoch na nowej łódce. To już kolejny start jego załogi we włoskim pucharze, tym razem jednak w okrojonym składzie. Wśród załogantów Tarnowskiego na najbliższy start znajdą się Łukasz Kiwer i Tomasz Bączkowski. Takie podejście do tego startu, to swego rodzaju taktyka, a tę dla nieznanej jeszcze do końca łódki trzeba stworzyć od początku. J70 w tego typu regatach dopuszcza od 3 do 6 załogantów.

- Postanowiliśmy okroić nasz skład o jedną osobę. Mimo iż nie ma limitu wagi, to cała nasza 4 osobowa załoga ważyła 440 kg, a to już dużo. Przy takim obciążeniu jachtu nie uzyskuje on odpowiedniej prędkości, jest dużo bardziej zanurzony, szczególnie przy małym wietrze ciężko go rozpędzić – dodaje Tarnowski.

Mimo iż na pokładzie będą 2 ręce mniej do pracy, to względy taktyczne polegające na zmniejszeniu wagi zdaniem sternika są ważniejsze. Łódka nie jest skomplikowana w obsłudze, załoga jest pewna, że w trzy osoby bez problemu sobie z nią poradzą, o czym będzie można się przekonać już w najbliższy weekend w trakcie Alcatel J70 Cup. A to dopiero początek sezonu dla załogi polskiego J70. Tarnowski doświadczenie na nowym jachcie zamierza zdobywać właśnie w Pucharze Włoskim, do zbliżających się regat zgłosiło się 67 załóg.

- Klasa J70 podzieliła się na 2 najprężniejsze frakcje – Puchar Włoski i Puchar Niemiecki. W tym roku wybraliśmy Włochy, żeby przetestować te regaty, tutaj startuje więcej załóg jak u naszych sąsiadów. Mamy wstępny plan żeby w przyszłym roku spróbować się w Pucharze Niemieckim.

Tarnowski nie żegna się ostatecznie z klasą Delphia24. W pełnym składzie załoga planuje starty w trwającym sezonie w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Klasy Delphia (14-16.07), Auto Podlasie CUP (29-30.07) oraz Mistrzostwa Polski Klasy DELPHIA 24 OD, Star Telekom, Delphia Yachts Kot  CUP 2017 (11-14.08). Za nimi zwycięski start w Cellfast CUP (06-07.05).

Tagi: Paweł Tarnowski, regaty, Alcatel J/70 CUP
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001