TYP: a1

6 Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

środa, 2 lipca 2014
Informacja prasowa
Nautica 450
Fot. Bartosz Modelski
Na IX regatach Nord CUP zakończyły się właśnie Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450. Mimo kapryśnej pogody udało się rozegrać wszystkie 9 wyścigów. Zwyciężyła załoga POL50 – Paweł Nawrocki i Michał Leszko. Drugie miejsce wywalczyła żeńska załoga w składzie Anna Szmul i Gabriela Murach (POL, dla których był to pierwszy start w zawodach tej rangi. Trzecie miejsce na podium zajęli Witold Małecki i Maciej Odważny.

W ciągu trzech dni startów pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie – wiało raz silniej, raz słabiej, albo wcale. Właśnie te starty z silniejszym wiatrem przypadły do gustu zwycięskiej drużynie, Pawłowi Nawrockiemu i Mateuszowi Leszko. Obaj żeglarze pływali wcześniej na Nautice 450. Paweł Nawrocki, który jest aktualnym liderem klasyfikacji Pucharu Polski w tej klasie, startuje na niej od 2 lat. Podczas pierwszego startu na Nord CUPie, wywalczył pierwszą lokatę, jednak w ubiegłym roku nie udało mu się jej obronić, zatem jest to jego powrót na najwyższe miejsce.

- Silny wiatr był dla nas bardzo dobry – podkreślał po wyścigach Paweł Nawrocki. – Decydowało wówczas doświadczenie i znajomość łódki. Mimo dużej fali i silnego wiatru dobrze radziliśmy sobie z łodzią, a dzięki temu nasza przewaga na mecie była dużo większa, zdarzało się nam wpłynąć na metę i czekać na pozostałe załogi. Natomiast w poniedziałek, kiedy wiatr osłabł, stawka się wyrównała. W trakcie startów lider się zmieniał i na metę wszyscy wchodzili w bardzo niewielkich odstępach czasu – powiedział Paweł po zakończeniu zawodów.
Nautica 450
Fot. Bartosz Modelski


Mistrzowie Polski na co dzień nie pływają razem, choć wcześniej zdarzyło im się pływać jako team na innym jachcie. Okoliczności sprawiły, że postanowili wystartować wspólnie w regatach Nord CUP. Jak widać z bardzo dobrym skutkiem, gdyż w zasadzie nie dali szans rywalom, wygrywając 7 z 9 wyścigów. Obaj panowie są bardzo zadowoleni ze startów, choć podkreślają, że nadal są jakieś błędy, które wymagają korekty. Obaj podkreślają świetną żeglarską atmosferę Nord CUPu i obaj zamierzają tam wrócić w przyszłym roku. Być może za rok będą ze sobą rywalizować, gdyż Paweł Nawrocki ma innego stałego załoganta, zaś Mateusz Leszko planuje wystartować na X Nord CUPie w charakterze sternika.

Drugie miejsce zajął żeński team, Anna Szmul i Gabriela Murach. Obie zawodniczki również startowały wspólnie po raz pierwszy i po raz pierwszy w regatach Nord CUP. Już wcześniej startowały w regatach, m.in. na 470-ach, więc miały już doświadczenie, ale nigdy nie ścigały się jako team.

- Zdecydowałyśmy się wystartować razem i bardzo nam się podobało. Jesteśmy zadowolone z naszych startów. Nautica 450 jest bardzo przyjemną łódką, ale przy tym też wymagającą. Bardzo dobrze się na niej pływa. W trakcie regat zastanawiałyśmy się jak by to było startować na Nautice RACE zamiast FUN i niewykluczone, że spróbujemy – opowiadała po zakończeniu Mistrzostw Gabriela Murach. – Na pewno chcemy wystartować na Nautice 450 na zbliżających się regatach w Gdyni. A jeśli warunki na to pozwolą, chętnie wystartujemy także w kolejnych klasowych zawodach – dodała. Obie zawodniczki bardzo chwaliły świetną atmosferę zarówno w klasie Nautica 450 jak i na samych regatach Nord CUP, na które zamierzają wrócić w przyszłym roku. Team Szmul/Murach zajął jednocześnie pierwsze miejsce w podkategorii Nautica 450 FUN.

Kolejny start w klasie Nautica 450 zaplanowany jest na połowę lipca. Załogi rywalizować będą w Mistrzostwach Wielkopolski na Jeziorze Kierskim od 11 do 13 lipca. W ograniczonej ilości dostępne są jachty Nautica 450, które można wyczarterować na czas regat. Jest to świetna okazja, aby się sprawdzić podczas wspaniałej żeglarskiej imprezy. Kontakt – Nautica Boats: info@nauticaboats.pl lub telefonicznie +48 58 352 37 13.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876