TYP: a1

40 edycja Pucharu Prezydenta Sopotu za nami

poniedziałek, 10 czerwca 2019
Ewa Górska/www.zeglarski.info

W dniach 7 – 9 czerwca w Sopocie odbyła się kolejna edycja regat Puchar Prezydenta Sopotu, najstarszej windsurfingowej imprezy rozgrywanej na akwenie morskim.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk[/s]

Wyścigi zaplanowane były na trzy dni, jednak w piątek nie udało się nic rozegrać. Z planowanych 9 wyścigów przeprowadzono 6, dla klas na foilach miało odbyć się 27 wyścigów, jednak warunki pozwoliły tylko na 7 dla Kitefoil i 4 dla Windfoil.

 

W regatach wzięło udział 178 zawodników z sześciu krajów (Polska, Litwa, Łotwa, Rosja, Białoruś i Oman), którzy rywalizowali w klasach RS:X, RS:X Juniorzy, Techno293, Raceboard, UKS BT 4.0, Windfoil Open i Kitefoil Open.

 

W RS:X seniorów mężczyzn najlepszy był Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) z przewagą pięciu punków nad Przemysławem  Szybkowskim i dziewięciu punktów nad zawodnikiem z Omanu Abdulmajeed Al-Hadrami. W RS:X 8.5 seniorek różnice punktowe w czołówce nie były takie duże i na podium stanęły dwie zawodniczki sopockiego klubu. Na najwyższym  -  Weronika Marciniak z dwoma punktami przewagi nad koleżanką klubową Lidią Sulikowską.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk[/s]

- Ścigałyśmy się razem z chłopakami. Po pierwszym dniu byłam trzecia, a dzisiaj spadłam na czwarte ogólnie, ale utrzymałam prowadzenie wśród kobiet. Podczas pierwszych trzech wyścigów wiatr był stabilny, ale w niedzielę warunki były bardzo zróżnicowane, bardzo kręciło, wiatr raz od brzegu, raz od morza, loteria. Fajna impreza, jak co roku. - podsumowuje regaty Weronika Marciniak, najlepsza seniorka RS:X.

 

W  klasyfikacji RS:X juniorów dziewcząt na najwyższym podium stanęła Karina Filip (GKŻ Gdańsk), niżej Julia Dawidowicz (YKP Warszawa) i na trzecim miejscu Maja Kuchta ( SKŻ Ergo Hestia Sopot). W klasie RS:X juniorów mężczyzn zwyciężył Kamil Manowiecki z SKŻ Ergo Hestia Sopot, który wygrał pięć z sześciu wyścigów. Drugie miejsce z 9 punktową stratą zajął Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk) i trzeci był Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo).

 

- Były to dla mnie bardzo ważne regaty, ponieważ była to druga eliminacja do mistrzostw świata World Sailing, które odbędą się w lipcu w Gdyni. Pierwsze regaty eliminacyjne wygrałem (Puchar PZŻ) i od wyniku w Sopocie zależało czy pojadę. Te też wygrałem, co daje mi kwalifikację. Na mistrzostwach świata będzie po jednym zawodniku z każdego kraju, jest to bardzo prestiżowa impreza. Z dziewcząt Polskę będzie reprezentowała Karina Filip z GKŻ Gdańsk.  - opowiada Kamil Manowiecki. - Dla mnie warunki podczas wyścigów były OK. Wiem, że strona może nie wydać, ale wtedy mogę się „wypompować”, co bardzo lubię. W tych regatach ścigałem się z konkurentem z GKŻ. Gdyby wygrał te regaty, to on by pojechał na mistrzostwa świata. I dlatego cały czas go kryłem, nie zależało mi, żeby wygrać wyścig, ale żeby być przed nim. W jednym wyścigu wiedziałem, że wybrał złą stronę, ale nie ryzykowałem stracenia go z oka i musiałem pojechać tak jak on. Ważne było, żeby być przed nim, nie mogłem się dać wyprzedzić. Na pierwszym znaku byłem 15, ale potem „strony wydały” i pompą nadrobiłem stratę i byłem pierwszy na mecie.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk[/s]

W Techno293 7.8 mężczyzn wygrał Krzysztof Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), drugi był Michał Lis (KS Baza Mrągowo) i trzeci Filip Dmochowski (GKŻ Gdańsk). Wśród kobiet najlepsza była Nadia Kulik (KS Baza Mrągowo), za nią Pola Wawrzyniak (AZS Poznań) i Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

 

- Warunki były ciężkie, zmienny wiatr, dzisiaj było najtrudniej. Wiatr przyszedł od brzegu, potem  siadło i odkręcił o 180 stopni. W sobotę byłem trzeci na remisie z drugim miejscem, a pierwszy był jeden punkt przed nami i w ostatnich wyścigach wywalczyłem zwycięstwo. Trzeba było ciężko pracować, bo mało wiało. Staram się, żeby mnie warunki nie zaskoczyły, przyjmuję to co jest i płynę jak najlepiej. Atmosfera na regatach bardzo fajna, wszyscy prawie znajomi, bo często się na wielu regatach spotykamy - skomentował swój start w regatach Krzysztof Żarnowski.

 

W klasie Techno293 6.8 mężczyzn na pierwszym miejscu był Maciej Popłonyk (AZS Poznań), za nim Olaf Grodzicki (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Igor Lewiński (GKŻ Gdańsk). Wśród kobiet – pierwsza Linda Falkiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), druga Oksana Skoczypiec  i trzecia Lidia Chyrek, obie zawodniczki z GKŻ Gdańsk.

 

W klasyfikacji Techno293 5.8 chłopców zwycięzcą został Amadeusz Stobiński (AZS Poznań), przed Tymonem Cajderem (UJKS Szturwał Kalisz) i Maciejem Dębkiem (AZS Poznań). Wśród dziewcząt zwyciężyła Maja Cituk (Giżycka Grupa Regatowa), przed zawodniczkami z GKŻ Gdańsk  - Marią Gushchiną i Julią Dawicką.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk[/s]

Najmłodsi ścigali się w klasie Techno293 4.0. Wśród dziewcząt zwyciężyła Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), przed Mają Pomierską (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Alicją Koczorowską (AZS Poznań). Wśród chłopców najlepszy okazał się Jakub Guźlecki (KS Centrum Żeglarskie Szczecin), drugie miejsce zajął Leon Jankowski (AZS Poznań) i trzecie Ryszard Zemfler (GKŻ Gdańsk).

 

W klasie Raceboard mężczyzn regaty w Sopocie wygrał Paweł Gardasiewicz z YKP Warszawa przed Arturem Manelskim i Maciejem Sińczakiem. Wśród kobiet najlepsza była Maria Jopyk-Misiak przed Grażyną Marciniak (KW OXYO Grudziądz).

 

- Warunki podczas regat były specyficzne i trudne, wiatr nas nie rozpieszczał. Wiele godzin na wodzie czekając na stabilniejszy wiatr i kierunek, żeby ustawić trasę. Mieliśmy dwa razy przerwany wyścig, bo wiatr robił psikusy. Ciężko się napracowaliśmy. Niekwestionowanym liderem w tej konkurencji jest Maks Wójcik. Ale Maks miał zobowiązania rodzinne w niedzielę i nie mógł starować i dzięki temu jestem pierwszy :) - cieszy się Paweł Gardasiewicz.

 

Z planowanych  27 wyścigów dla klas na foilach odbyły się tylko 4 wyścigi dla Windfoil  i 7 dla Kitefoil. W klasie Windfoil najlepszy był Juozas Bernotas z Litwy, przed Paweł Dittrichem (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który miał taką samą ilość punktów co Litwin i trzeci był Jan Klimaszyk (ŻLKS Poznań). W klasie Kitefoil w klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Jakub Jurkowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) przed Arkadiuszem Kusalewiczem i Jakubem Watorowskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wśród kobiet najlepsza była Julia Damasiewicz, za nią Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz – wszystkie reprezentują SKŻ Ergo Hestia Sopot.

 

Dodatkowo podczas Pucharu Prezydenta Sopotu zostały rozegrane klubowe regaty w klasie Finn. Zwyciężył Borys Michniewicz, za nim Marek Kubat i Wojciech Nadolski.

 

Regaty rozgrywane są od „zawsze” i są najstarszą cykliczną imprezą windsurfingową w kraju. Skład klas rywalizujących w regatach powiększał się przez lata, na początku była to tylko „jakaś” deska z żaglem. Organizatorem zawodów jest Sopocki Klub Żeglarski.

- To tradycyjna impreza, która organizowana jest już 40 raz. Zbliża całe pokolenia deskarzy. Mamy tu dzieci ścigające się na małych żagielkach, klasę olimpijską, jak i nowoczesny foil. Z nami jest też pierwszy zwycięstwa regat  Ryszard Cybulski. - podsumował regaty Piotr Hlavaty, komandor klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot.

 

Partnerami regat są miasto Sopot, Ergo Hestia oraz Pomorski Związek Żeglarski. 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922