TYP: a1

Rekordowa kradzież złota

poniedziałek, 20 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

My tu gadu-gadu, najpierw majówka, potem długi czerwcowy weekend, grille... a tymczasem istnieją ludzie, którzy spędzili ten czas dużo bardziej produktywnie. W jednym z meksykańskich portów miała bowiem miejsce rekordowo duża kradzież złota – i nie tylko. Co więcej, panowie mocno się napracowali i wiele wskazuje na to, że złodziejska akcja była przygotowywana od dawna.

Ile tego było?

Jak donosi MEF (Mexican Employers Federation) – całkiem sporo. Złodzieje ukradli z portu w Manzanillo aż 20 kontenerów zawierających złoto, rudę srebra i na dodatek telewizory. Mimo iż do zdarzenia doszło na początku czerwca, meksykańskie służby celne dopiero niedawno podały ten fakt do publicznej wiadomości. Być może same musiały się oswoić z myślą, że taka ilość towaru może zostać skradziona tuż pod ich nosem, i to w całkiem przyjemnym regionie Colima.

Na swoje usprawiedliwienie szef lokalnych celników Horacio Duarte powiedział w wywiadzie, że kradzież w żadnym wypadku nie była spontaniczna. Jego zdaniem była to zakrojona na szeroką skalę akcja zorganizowanej grupy przestępczej.

Kto za tym stoi?

Jak to piszą w memach: „nie wiem, ale się domyślam”. Colima przy całym swoim uroku, bajecznych plażach i innych atrakcjach jest też regionem kontrolowanym przez kartel Jalisco, a na jego czele stoi gość doskonale znany lokalnym władzom, i to nie tylko dlatego, że nosi sławne nazwisko. 

Szefem grupy jest pan Nemesio Oseguera Cervantes – handlarz narkotyków i człowiek poszukiwany w Meksyku (tam zajmuje pierwsze miejsce na liście) oraz w Stanach Zjednoczonych (tu również plasuje się bardzo wysoko). Oczywiście nikt mu niczego nie udowodnił, więc być może jest niewinny. Można jednak podejrzewać, że w Colimie nic nie dzieje się bez jego wiedzy, a zapewne również błogosławieństwa. Ale to tylko domysły.

Jak ukraść 20 kontenerów?

Doskonałe pytanie. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiedni sprzęt – i potrafić go obsłużyć. O ile posługiwanie się bronią palną jest zapewne dla członków kartelu podstawowym warunkiem zyskania szacunku na dzielni, o tyle umiejętność sprawnego operowania dźwigiem portowym już niekoniecznie. Panowie byli jednak dobrze przygotowani do swojej roli.

Jak podaje lokalna gazeta "El Pais", złodzieje włamali się do prywatnego składu towarowego położonego w sąsiedztwie portu, sprawnie obezwładnili i zakneblowali strażników, po czym przez kolejnych osiem godzin metodycznie przenosili kontenery. Posłużyli się przy tym żurawiami portowymi, z pomocą których załadowali towar na ciężarówki i wywieźli go na nowe miejsce przeznaczenia. Nikt nie zauważył niczego podejrzanego. W zasadzie możemy to zrozumieć.

Tagi: Meksyk, kradzież, złoto, kontenery, port
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898