TYP: a1

Tajemnicze białe plamy w oceanie

czwartek, 26 stycznia 2023
Hanka Ciężadło

Bahamy kojarzą się raczej z plażingiem i wiecznymi wakacjami, niż z nauką. Tym niemniej właśnie ten rejon świata nie pozwala naukowcom spać spokojnie. I bynajmniej nie dlatego, że sami marzą, by zalegnąć pod palmą z drinkiem w ręce. Rzecz w tym, iż w okolicy pojawiają się na oceanie tajemnicze białe plamy — i nikt nie wie, czym tak naprawdę są ani skąd się biorą. 

 

Zagadka sprzed stu lat

OK, bądźmy precyzyjni – sprzed dziewięćdziesięciu paru. Już w 1930 roku świat nauki zaintrygowały dziwne białe plamy w oceanie, pojawiające się w okolicy Bahamów. Z wyglądu przypominały chmury unoszące się w wodzie, ich genezy ani natury nie potrafiono jednak wyjaśnić. I w zasadzie dzisiaj sytuacje wygląda niewiele lepiej. Hipotezy owszem, są. Z tym że żadna z nich nie jest tak do końca przekonująca.

Na razie ustalono, że dziwne białe plamy nie są domeną jedynie Bahamów – zaobserwowano je również w innych akwenach (nawet słodkowodnych). Po przeanalizowaniu próbek wody udało się również odkryć, że zawiera ona wysokie stężenia węglanów. Co z tego wynika?

No właśnie…

Węglany sugerują organiczne pochodzenie tajemniczych plam. Co więcej, ponieważ akurat obszar Bahamów w dużej mierze zbudowane jest z osadów węglanowych, wysnuto tezę, że w jakiś sposób są one wprawiane w ruch i kierowane ku powierzchni, jednak mechanizmu tego zjawiska nie udało się wyjaśnić.

Alternatywna teoria głosi z kolei, że unoszące się w toni morskiej białe ślady nie mają nic wspólnego z tym, co zalega na dnie, ale powstają wskutek zakwitów fitoplanktonu. Jeszcze inna hipoteza zakłada, że powstanie „chmur w wodzie” jest efektem jakiejś bliżej niesprecyzowanej działalności człowieka.

„Biały wieloryb”

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy zajmujący się tym dziwnym zjawiskiem przezwali dziwne plamy „białym wielorybem”. Tak w krajach anglosaskich określa się coś, do czego dąży się długo i uporczywie, ale bez większych szans na powodzenie.

Być może właśnie dlatego uczeni postanowili zaprząc do pomocy sztuczną inteligencję. Dzięki temu zaobserwowano, że pojawianie się białych plam ma charakter cykliczny i w pewnym sensie zależy od pór roku. Zjawisko jest najbardziej intensywne w okresach marzec-maj i październik-grudzień, a zmętnienie wody może trwać od kilku dni do trzech miesięcy. Udało się również ustalić, że plamy pojawiają się w cyklu dziesięcioletnim i mają pewien związek z pH, wiatrami oraz zasoleniem wody. Nadal jednak nie wiadomo, skąd i dlaczego się biorą. Czeżby maczał w tym swe macki jakiś Cthulhu?

 

Tagi: białe plamy, Bahama, nauka, tajemnica, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872