TYP: a1

Znamy już zwycięzców Przeglądu Konkursowego XLII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023

niedziela, 29 stycznia 2023
Shanties2023

Jury w składzie: Jolanta Gacka, Elżbieta Klęsk, Piotr Zadrożny wysłuchało występu zgłoszonych do konkursu zespołów: Kapitan Thorn, Szkutnicy Dźwięków, Stare Wraki, Załoga Szklanego Jasia, Zrefowani oraz solistów: Andrzej Czyż, Tomasz Motyka i postanowiło nominować do udziału w XLII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023 zespół Kapitan Thorn oraz zespół Zrefowani.

 

Ponadto Jury postanowiło wyróżnić Olafa Rzeczkowskiego - multiinstrumentalistę z zespołu Załoga Szklanego Jasia za profesjonalizm w symultanicznej grze na perkusji i flażolecie.

 

Jury podkreśliło wysoki poziom tegorocznego konkursu, doceniając też mnogość autorskich tekstów oraz inspiracji muzyką świata. Jednocześnie zachęciło wszystkie zespoły konkursowe i solistów do poszukiwania własnej drogi muzycznej i eksplorowania możliwości aranżacyjnych. Jurorzy też nieśmiało przypominają, że język polski posiada swoją naturalną melodię zakładającą akcentację w odpowiednich miejscach, o czym warto pamiętać również śpiewając.

 

Przeglądowi konkursowemu towarzyszył pewien ciekawy wniosek – otóż co prawda  na scenie piosenki żeglarskiej nie brakuje młodych duchem, ale średnia wieku z każdym rokiem wzrasta. Na starych żaglowcach pływali wyłącznie mężczyźni, a baba na pokładzie ponoć przynosiła pecha. Czasy te jednak dawno minęły, co nie do końca odzwierciedla skład zespołów na tegorocznym konkursie. Tegoroczni jurorzy postulują zatem większą obecność kobiet na scenie piosenki żeglarskiej.

 

TYP: a3
0 0
Komentarze