TYP: a1

Mrówka na Maderze

środa, 28 grudnia 2022
Z mediów

Skamieniałą mrówkę sprzed 1,3 mln lat znaleziono na portugalskiej wyspie Madera. To najstarsza skamielina owada z wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim.

Zespół naukowców z Portugalii i Francji wskazał, że skamielina jest najstarszym dotychczas znalezionym owadem na wyspach Oceanu Atlantyckiego, z rejonu zwanego Makaronezją. Rejon obejmuje archipelagi Madery, Azorów, Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka i Wysp Selvagens.

 

Naukowcom udało się ustalić, że znaleziona skamielina to fragment owada pochodzącego z rodziny mrówkowatych (Formicidae). Niestety  wciąż nie wiadomo, w jaki sposób mrówkom udało się dostać z kontynentu na wyspę na oceanie, choć jak podkreślają badacze, żyjące w plejstocenie mrówki miały duże zdolności do migrowania poprzez wodę. Cecha ta należy do rzadkości w rodzinie Formicidae, a mrówki owszem, pojawiły się na niektórych archipelagach, np. na Hawajach, ale głównie za sprawą człowieka.

 

Tagi: archeologia, Madera
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971