TYP: a1

Mrówka na Maderze

środa, 28 grudnia 2022
Z mediów

Skamieniałą mrówkę sprzed 1,3 mln lat znaleziono na portugalskiej wyspie Madera. To najstarsza skamielina owada z wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim.

Zespół naukowców z Portugalii i Francji wskazał, że skamielina jest najstarszym dotychczas znalezionym owadem na wyspach Oceanu Atlantyckiego, z rejonu zwanego Makaronezją. Rejon obejmuje archipelagi Madery, Azorów, Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka i Wysp Selvagens.

 

Naukowcom udało się ustalić, że znaleziona skamielina to fragment owada pochodzącego z rodziny mrówkowatych (Formicidae). Niestety  wciąż nie wiadomo, w jaki sposób mrówkom udało się dostać z kontynentu na wyspę na oceanie, choć jak podkreślają badacze, żyjące w plejstocenie mrówki miały duże zdolności do migrowania poprzez wodę. Cecha ta należy do rzadkości w rodzinie Formicidae, a mrówki owszem, pojawiły się na niektórych archipelagach, np. na Hawajach, ale głównie za sprawą człowieka.

 

Tagi: archeologia, Madera
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786