TYP: a1

STS "Fryderyk Chopin" obchodzi urodziny

poniedziałek, 29 lutego 2016
Redakcja/MF
29 lutego przypadają urodziny STS „Fryderyk Chopin”. Tego dnia 24 lata temu, w 1992 roku na żaglowcu po raz pierwszy podniesiono banderę.Impreza urodzinowa odbędzie się dzisiaj, 29 lutego o godz. 18.30 w warszawskiej Tawernie Korsarz. Spodziewać należy się specjalnych gości, w tym konstruktora „Chopina”, Zygmunta Chorenia. O żaglowcu opowiedzą także jego kapitanowie i załoga, a towarzyszyć temu będzie pokaz slajdów z historycznych rejsów.

Aktualnie żaglowiec jest jeszcze na Karaibach, z kolejną załogą „Niebieskiej Szkoły”, tam kalendarzowe urodziny rozpoczną się kilka godzin później, niż w Polsce, do której STS „Fryderyk Chopin” wróci dopiero w maju.

STS Fryderyk Chopin to statek o oryginalnym ożaglowaniu typu bryg. Jego portem macierzystym jest Szczecin. Zaprojektował go znany polski konstruktor żaglowców Zygmunta Choreń, a sama konstrukcja jest przedłużeniem eksperymentów w budownictwie okrętowym zapoczątkowanych w końcu lat 70-tych projektem „Pogorii”.

Fryderyk Chopin oddany do eksploatacji w roku 1992r. Zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus, gdzie uplasował się na trzeciej pozycji. Od tego czasu spotyka się z innymi żaglowcami na Operacji Żagiel walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata.
Wypróbowany też został w ekstremalnych warunkach opływając zimą 1999/2000 Amerykę Południową z groźnym Przylądkiem Horn.
Znany jako jednostka krzewiąca ideę wychowania morskiego oraz realizująca program edukacji morskiej podczas Szkół Pod Żaglami. Podczas The Culture Tall Ships Regatta 2011, STS Fryderyk Chopin uplasował się w czołówce - komisja Sail Training International nagrodziła go dwukrotnie - za zajęcie trzeciego miejsca w swojej klasie oraz za najlepszą komunikację z komisją regatową.

W 2012 roku STS Fryderyk Chopin zwyciężył w regatach The Tall Ships Races, a w 2013 zajął trzecie miejsce umacniając swoją pozycję w czołówce największych żaglowców świata.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920