TYP: a1

Le Quy Don dotarł do portu

poniedziałek, 1 lutego 2016
Z mediów/MF
Żaglowiec Le Quy Don, wybudowany dla Wietnamskiej Akademii Marynarki Wojennej przez Marine Project w Gdańsku dotarł do portu w Nha Trang.


Fot. Marine Project


Umowa dotycząca budowy żaglowca została podpisana w 2013 roku między Wietnamską Ludową Marynarką Wojenną i Polskim Holdingiem Obronnym, a kontrakt obejmował także szkolenie załogi. Projekt żaglowca opracowało Biuro Projektowe Choreń Design&Consulting. Trzymasztowy bark szkolny został wybudowany przez stocznię Marine Projects Ltd. Ma długość całkowitą 67 m, długość kadłuba - 58,3 m, szerokość - 10 m i zanurzenie - 4 m. Załoga stała składać się będzie z kadry dowódczej liczącej 30 osób i 80 kadetów. Powierzchnia żagli wynosić ma 1,4 tys. mkw. Wysokość grotmasztu od linii wodnej, najwyższego, środkowego, wynosi niemal 40 m. Napęd pomocniczy barku stanowi silnik o mocy 880 kW, zapewniający mu prędkość do 12 węzłów. Żaglowiec jest uzbrojony. Żaglowiec będzie także uzbrojony – wynika to z tego, że oprócz celów szkoleniowych będzie także wykorzystywany do patrolowania wód przybrzeżnych.

W swoją podróż do Wietnamu Le Quy Don wyruszył jeszcze w ubiegłym roku, do portu dotarł po 125 dniach podróży.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911