TYP: a1

Le Quy Don dotarł do portu

poniedziałek, 1 lutego 2016
Z mediów/MF
Żaglowiec Le Quy Don, wybudowany dla Wietnamskiej Akademii Marynarki Wojennej przez Marine Project w Gdańsku dotarł do portu w Nha Trang.


Fot. Marine Project


Umowa dotycząca budowy żaglowca została podpisana w 2013 roku między Wietnamską Ludową Marynarką Wojenną i Polskim Holdingiem Obronnym, a kontrakt obejmował także szkolenie załogi. Projekt żaglowca opracowało Biuro Projektowe Choreń Design&Consulting. Trzymasztowy bark szkolny został wybudowany przez stocznię Marine Projects Ltd. Ma długość całkowitą 67 m, długość kadłuba - 58,3 m, szerokość - 10 m i zanurzenie - 4 m. Załoga stała składać się będzie z kadry dowódczej liczącej 30 osób i 80 kadetów. Powierzchnia żagli wynosić ma 1,4 tys. mkw. Wysokość grotmasztu od linii wodnej, najwyższego, środkowego, wynosi niemal 40 m. Napęd pomocniczy barku stanowi silnik o mocy 880 kW, zapewniający mu prędkość do 12 węzłów. Żaglowiec jest uzbrojony. Żaglowiec będzie także uzbrojony – wynika to z tego, że oprócz celów szkoleniowych będzie także wykorzystywany do patrolowania wód przybrzeżnych.

W swoją podróż do Wietnamu Le Quy Don wyruszył jeszcze w ubiegłym roku, do portu dotarł po 125 dniach podróży.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895