TYP: a1

Porty Szczecin i Świnoujście mają nowe jednostki

środa, 2 marca 2016
Redakcja/MF
Dwie nowe jednostki - „Strażak-26” oraz „Hydrograf-4” pojawiły się w Porcie Szczecin-Świnoujście.


Fot. ZPMSiŚ


„Strażak-26” to 33 – metrowy, nowocześnie wyposażony holownik z klasą pożarową FiFi1. Jego szerokość to 12 m a zanurzenie konstrukcyjne wynosi 4,3 m. Statek zbudowano w tureckiej stoczni. Zadaniem jednostki będzie zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego w zespole portów Szczecin-Świnoujście. Portem macierzystym będzie Świnoujście. Zastąpi wysłużonego blisko 40-letniego „Strażaka-25”.

Z kolei „Hydrograf-4” to pierwsza tego rodzaju jednostka w historii Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Jednostka to motorówka hydrograficzno-inspekcyjna o długości ok. 15 m i szerokości 4,7 m. Jej zanurzenie to 1,5 m. Wyposażona jest w dziobowy strumień małogabarytowy. Rozwija prędkość maksymalną nie mniejszą niż 20 węzłów. Mieści 12 osób. Jej załoga liczy dwie osoby plus hydrograf. Zadania „Hydrografu-4” obejmują wykonywanie pomiarów batymetrycznych (czyli sondażowych) oraz pomiarów ukształtowania dna, a także badanie rodzajów gruntu, w tym osadów dna morskiego, jak również trałowanie hydrograficzne, czyli identyfikacja przeszkód zalegających na dnie. Jednostka daje możliwość zbierania danych do lokacji, tj. informacje o obiektach, wykonywania pomiarów geodezyjnych oraz opracowań kartograficznych.

Obie jednostki zakupiono pod koniec 2015 roku w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Zakup sprzętu pomiarowego oraz ratowniczego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA”.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 May

Flotylla 3 tratw ("Balsa Fleet") pod dowództem Vitala Alsara wyruszyła z Guayaquil w kierunku Australii; po 177 dniach żeglugi przez Pacyfik dwie tratwy dotarły do Australii w pobliżu Ballina.
niedziela, 27 maja 1973
W County Heath w Irlandii urodził się sir Francis Beaufort, twórca skali siły wiatru.
piątek, 27 maja 1774