TYP: a1

Radzieccy uczeni...

wtorek, 15 września 2020
Anna Ciężadło

… nieee, to było za poprzedniego systemu. Teraz ich miejsce zajęli słynni amerykańscy naukowcy, zajmujący się dosłownie wszystkim. Nie oznacza to jednak, że na wschodzie nic ciekawego się nie dzieje w świecie nauki; przeciwnie – specjaliści z Petersburga opracowali ostatnio bardzo ciekawy sposób na usuwanie zanieczyszczeń z wody.

[t][/t] [s]Fot. pixabay[/s]

Kierunek – wschód!

Jak informuje rosyjskie Ministerstwo Nauki i Oświaty, uczeni z Wyższej Szkoły Technologii i Energetyki Uniwersytetu Państwowego Technologii i Projektowania w Petersburgu znaleźli doskonały sposób na rozkład substancji ropopochodnych. Co ciekawe, ich metoda jest skuteczna nawet w niskich temperaturach, a to stwarza nieznane dotąd możliwości.

Żeby było weselej, odkrycia tego dokonano w związku z zupełnie innym przedsięwzięciem – specjaliści pracowali bowiem nad stworzeniem nawozów mineralnych na bazie szkła fosforanowego. 

Przy okazji udało się opracować technologię wytwarzania specjalnych, porowatych granulek na bazie fosforu; mogą one być doskonałym nośnikiem dla preparatu, który będzie oczyszczać wodę (albo, co równie istotne, ziemię uprawną) z zanieczyszczeń ropopochodnych.


Jak to działa?

Nie wdając się w zawiłości technologiczne, zasada działania wygląda następująco:

  1. Najpierw tworzy się wspomniane granulki, wykonane ze szkła fosforanowego.

  2. W ich zagłębieniach (porach) umieszcza się specjalny „preparat biologiczny” - czyli bakterie, które rozkładają węglowodory (a więc między innymi ropę, olej itp.).

  3. Po wykonaniu swojego zadania mikroby umierają, a ich komórki stają się pożywką dla tzw. mikroflory pierwotnej, czyli bardzo prymitywnych roślinek.

Proste i piękne, prawda? Nic zatem dziwnego, że szczepy tak skutecznie działających bakterii znalazły swoje miejsce we Wszechrosyjskim Instytucie Badawczym Ochrony Roślin (owszem, istnieje jednostka naukowa o tak skromnej nazwie).

Co prawda, pomysł nie jest taki zupełnie innowacyjny, bo podobne produkty już się wcześniej pojawiały, jednakże — jak podkreśla rosyjskie Ministerstwo Nauki i Oświaty — w tym przypadku stężenie masowe komórek bakterii w produkcie jest 10 do 15 razy wyższe, niż u konkurencji; innymi słowy, preparat ma więcej „mocy”, przez co działa skuteczniej niż wszystkie dotychczasowe rozwiązania.

 

To tylko teoria?

Oczywiście, czym innym są badania laboratoryjne, a czym innym sprawdzenie skuteczności danej metody w praktyce. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym przypadku oba rodzaje testów wypadły pomyślnie. 

Nowy preparat zastosowano bowiem w terenie Surgutnieftiegaz (nad rzeką Ob) oraz w Irkutsk Oil Company (nad Angarą). W obu tych lokalizacjach mamy do czynienia z wielkimi przedsiębiorstwami związanymi z wydobyciem i przetwórstwem ropy, co w znacznej mierze degraduje lokalne środowisko naturalne. 

Tym bardziej cieszy więc wiadomość, że zarówno w Surgucie, jak i w Irkucku preparat okazał się skuteczny. Pozostaje mieć nadzieję, że ta technologia szybko zdobędzie popularność nie tylko w Rosji, ale też na świecie. Rozwiązałoby to wiele problemów, jak choćby ten związany z katastrofą ekologiczną po pęknięciu tankowca u wybrzeży Mauritiusa. Szczerze trzymamy kciuki, by tak właśnie się stało.

 

 

Tagi: woda, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956