TYP: a1

Polski satelita będzie śledził ruch na Bałtyku

czwartek, 24 marca 2016
Ruch statków na Morzu Bałtyckim śledzić będzie pierwszy polski komercyjny satelita. Satelitę buduje na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej konsorcjum firm, któremu przewodzi spółka Creotech Instruments.

satelita, Bałtyk
Fot. By NASA - http://www.navcen.uscg.gov/ftp/gps/ggeninfo/gps-iif.tif[dead link], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=564265



Satelita będzie pracować w systemie AIS (systemie automatycznej identyfikacji), która służy zapobieganiu kolizji i bezpieczeństwu ruchu morskiego.

Ważący ok. 40 kg satelita będzie głównym elementem systemu bezpieczeństwa morskiego, na który będą się także składać: naziemna stacja łączności, centrum kontroli lotu i sterowania oraz terminal danych AIS. Użytkownikami danych z systemu będą przede wszystkim Urzędy Morskie, Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Służby Specjalne oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.

Plan zakłada zbudowanie i wystrzelenie na orbitę gotowego satelity w ciągu najbliższych 7 lat. W ciągu tego roku konsorcjum ( oprócz Creotechu są w nim firmy Hertz Systems, Atos Polska, Śląskie Centrum Naukowo – Technologiczne Przemysłu Lotniczego i instytucje naukowe : Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności i Akademia Morska w Gdyni), przygotuje projekt misji, określi zadania i skonfiguruje urządzenia pokładowe. System obsługi naziemnej ma być zlokalizowany w Polsce.
Koszt całego systemu szacuje się na 30 mln EUR.
Tagi: satelita, śledzenie, Bałtyk, statki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771