TYP: a1

Odkryto statek z ery Wikingów

środa, 17 października 2018
Z mediów/MF

W Norwegii dokonano niezwykłego odkrycia. W Østfold, na głębokości zaledwie 50 cm pod powierzchnią odkryto obiekt, który prawdopodobnie jest statkiem z ery Wikingów.

 

Odkrycia dokonano za pomocą skanów radarowych. Znaleziony obiekt o zarysie statku ma 20 metrów długości i powiedzieć o nim można na razie niewiele. Według spekulacji może być to element tradycyjnego wikińskiego pochówku łodziowego, zarezerwowanego dla ważnych wodzów. 


Na razie naukowcy nie są w stanie ocenić wieku znaleziska. Obiekt zostanie dokładnie przebadany, w miarę możliwości bez odkopywania, przynajmniej na razie, bowiem dostęp powietrza może uszkodzić zachowaną łódź. Ponieważ pochówki łodziowe nie występowały w odosobnieniu, a były częścią cmentarzy budowanych w taki sposób, żeby zamanifestować władzę i wpływy, prawdopodobnie w pobliżu znajdą się jeszcze inne obiekty. Na razie odkryto siedem innych kopców oraz pozostałości pięciu długich domów. 
Do tej pory na terenie Norwegii znaleziono trzy idealnie zachowane statki Wikingów. Są ekspozycją muzeum pod Oslo. Ten odkryty w Østfold jest jednym z większych odkrytych na terenie Norwegii.
.

Tagi: statek, Wikingowie, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922