TYP: a1

Zagadka Trójkąta Bermudzkiego

środa, 17 października 2018
Monika Frenkiel

Trójkąt Bermudzki nieustannie fascynuje – nie tylko żeglarzy, ale i naukowców, którzy wysilają swoje mózgownice, aby wreszcie wyjaśnić, co tam tak naprawdę się dzieje. I dlaczego te cholerne statki znikają? 


Mowa była o obcych, przekleństwie, krakenach… Dwa lata temu świat obiegła hiobowa wieść, że zagadka została rozwiązana, a winny całemu zamieszaniu jest metan. Teoria nie wytrzymała próby czasu i brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Southampton mają już następną. 
Według nich, przyczyna znikania statków i samolotów jest absolutnie naturalna i wytłumaczalna i wiąże się z…falami. A właściwie określonego rodzaju falami, które występują właśnie w tym miejscu. 


Fale, o których mówią, zostały po raz pierwszy odnotowane przez satelity w 1997 roku i trwały zaledwie kilka minut. Niektóre z nich miały mieć nawet 30 metrów wysokości. Dla ich zbadania naukowcy posłużyli się symulacją – za pomocą specjalnych urządzeń odtworzyli ruch wody i poddali jej działaniu specjalnie w tym celu model USS Cyclops, ogromnego statku z ponad 300 pasażerami, który zaginął w 1918 roku. 

Dzięki eksperymentowi udało się ustalić, że w tym rejonie Atlantyku można dostrzec trzy potężne prądy, które zbliżają się do siebie z całkowicie różnych stron. Są to idealne warunki do powstania fal, które doprowadziły do zaginięcia statków czy samolotów. 

Czy jest to prawdziwa teoria, czas pokaże. My jesteśmy w stanie się założyć, że szybko się okaże, że jednak za zaginięcia odpowiedzialne sjest zupełnie inne zjawisko…

 

Tagi: Trójkąt Bermudzki, fale, metan
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940