TYP: a1

Zagadka Trójkąta Bermudzkiego

środa, 17 października 2018
Monika Frenkiel

Trójkąt Bermudzki nieustannie fascynuje – nie tylko żeglarzy, ale i naukowców, którzy wysilają swoje mózgownice, aby wreszcie wyjaśnić, co tam tak naprawdę się dzieje. I dlaczego te cholerne statki znikają? 


Mowa była o obcych, przekleństwie, krakenach… Dwa lata temu świat obiegła hiobowa wieść, że zagadka została rozwiązana, a winny całemu zamieszaniu jest metan. Teoria nie wytrzymała próby czasu i brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Southampton mają już następną. 
Według nich, przyczyna znikania statków i samolotów jest absolutnie naturalna i wytłumaczalna i wiąże się z…falami. A właściwie określonego rodzaju falami, które występują właśnie w tym miejscu. 


Fale, o których mówią, zostały po raz pierwszy odnotowane przez satelity w 1997 roku i trwały zaledwie kilka minut. Niektóre z nich miały mieć nawet 30 metrów wysokości. Dla ich zbadania naukowcy posłużyli się symulacją – za pomocą specjalnych urządzeń odtworzyli ruch wody i poddali jej działaniu specjalnie w tym celu model USS Cyclops, ogromnego statku z ponad 300 pasażerami, który zaginął w 1918 roku. 

Dzięki eksperymentowi udało się ustalić, że w tym rejonie Atlantyku można dostrzec trzy potężne prądy, które zbliżają się do siebie z całkowicie różnych stron. Są to idealne warunki do powstania fal, które doprowadziły do zaginięcia statków czy samolotów. 

Czy jest to prawdziwa teoria, czas pokaże. My jesteśmy w stanie się założyć, że szybko się okaże, że jednak za zaginięcia odpowiedzialne sjest zupełnie inne zjawisko…

 

Tagi: Trójkąt Bermudzki, fale, metan
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871