TYP: a1

Nie 9, tylko 200 tysięcy lat temu - odkrycia na wyspie Naxos

czwartek, 24 października 2019
Z mediów/www.stelida.org

Okazuje się, że na wyspach Morza Śródziemnego ludzie pojawili się znacznie wcześniej, niż do tej pory myślano. Potwierdzili to naukowcy z uniwersytetu w kanadyjskim Ontario.

[t][/t] [s]Fot. Ann Driessen z Pixabay[/s]

A wszystko dzięki wykopaliskom prowadzonym przez międzynarodowy zespół specjalistów na wyspie Naxos. Wcześniej uważano, że na wyspach na Morzu Śródziemnym ludzie zamieszkali jakieś 9 tysięcy lat temu. Wtedy pojawili się tam potomkowie myśliwych z epoki kamienia łupanego i zajęli się rolnictwem. Do tej pory sądzono, że dopiero w czasie tego etapu rozwoju ludzie byli zdolni do zbudowania łodzi, za pomocą których mogli przemieszczać się na dłuższych morskich trasach. Morze Egejskie dla neandertalczyków czy wczesnych Homo sapiens miało więc być przeszkodą nie do pokonania.

Jednak badacze eksplorujący prehistoryczny kamieniołom Stelida na Naxos znaleźli dowody pokazujące, że zarówno Homo sapiens, a nawet neandertalczycy zamieszkali wyspę już 200 tys. lat temu. To znacząca różnica w stosunku do dotychczasowych przekonań. Jak to było możliwe? Ano poziom wody w Morzu Egejskim miał być znacznie niższy w niektórych okresach zlodowaceń – tak niski, że między Turcja a Grecja mogła powstać ścieżka lądowa, którą mogli pokonać nasi przodkowie. 

O odkryciu naukowców czytamy w artykule w "Science Advances". 

Tagi: Naxox, archeologia, Morze Śródziemne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911