TYP: a1

Mała rybka, wielkie odkrycie

czwartek, 7 listopada 2024
Hanka Ciężadło

Danio pręgowany to niewielka rybka z rodziny karpiowatych. Ładna, pasiasta, mająca niewielkie wymagania środowiskowe (poradzi sobie nawet w kanale irygacyjnym albo na polu ryżowym). I to właśnie skromne zwierzątko posłużyło ostatnio naukowcom do poczynienia bardzo ciekawego odkrycia dotyczącego leczenia demencji oraz Alzheimera; na razie u rybek, ale od czegoś trzeba zacząć.

Kiedy komputer centralny się psuje…

Wśród chorób neurodegeneracyjnych (czyli niszczących układ nerwowy) wyróżniamy między innymi tzw. tauopatie. Ich dziwaczna nazwa pochodzi stąd, że powstają one na skutek gromadzenia się w komórkach mózgowych białka tau.

Kiedy zgromadzi się go naprawdę dużo, dochodzi do rozwoju przykrych dolegliwości, z Alzheimerem, przewlekłą encefalopatią i różnymi formami demencji na czele. Uczeni od dawna próbują z tym walczyć, jednak na razie bez spektakularnych sukcesów.

Wśród potencjalnych metod przeciwdziałania skutkom tauopatii specjaliści sięgają też po znane medycynie środki – znane, ale stosowane na inne dolegliwości. W końcu na każdym leku widnieje długa lista potencjalnych skutków ubocznych; nie zawsze negatywnych.

Danio na ratunek

Na kanwie tego pomysłu naukowcy pracujący w brytyjskim oddziale Dementia Research Institute na University of Cambridge przebadali 1437 leków przeznaczonych do terapii rozmaitych dolegliwości. Wszystkie one zostały przetestowane na rybkach z gatunku danio pręgowany.

Zanim jednak wyrazimy święte oburzenie testami na zwierzętach (i to w XXI wieku), zwróćmy uwagę, że były to medykamenty dostępne w aptekach. W tym więc wypadku rybka otrzymała środek sprawdzony na ludziach, tylko stosowane do leczenia chorób innych, niż demencja.  

Danio idealnie nadawał się do badań: szybko się rozmnaża (już po 3 miesiącach od urodzenia), ma liczne potomstwo, a przy tym wiele genów odpowiedzialnych za powstawanie tauopatii u ludzi ma swoje rybie odpowiedniki, więc po niewielkiej modyfikacji można łatwo obserwować efekty podawania różnych leków.

Bingo!

Dzięki danio pręgowanemu okazało się, że metazolamid (składnik popularnych leków na jaskrę) może potencjalnie leczyć choroby neurodegeneracyjne. Po jego podaniu komórki nerwowe sprawnie pozbywają się białek tau, wypychając je na ścianę komórkową, zamiast gromadzić w swoich wnętrzach.

Po sprawdzeniu na rybkach lek przetestowano również na myszach – z doskonałym skutkiem (ale jednak danio były na pierwszej linii – i to im winniśmy wdzięczność). Oczywiście gryzonie i rybki to jednak co innego, niż ludzie; trochę wody zapewne upłynie, zanim terapia będzie stosowana na masową skalę, ale mimo wszystko miło, że pierwszy krok został już uczyniony.

 

Tagi: danio, rybka, nauka, ciekawostki, lek, demencja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940