TYP: a1

Kiedy w sieci znajdziesz skarb

środa, 25 listopada 2020
Z mediów/Blue Life

To brzmi prawie jak z bajki. Rybacy wypłynęli w morze, zarzucili sieci, ciągnęli, ciągnęli, sieci były ciężkie więc spodziewali się masy ryb. Jednak w sieci znajdował się...

 

W tym momencie w bajkach pojawia się syrena, butla z dżinnem albo chociaż złota rybka. W realu jednak pojawił się...skarb. I to prawdziwy, a choć przyjął formę nie złotych sztabek czy dublonów, jest nie mniej cenny. Bo tak się składa, że rybacy zbiorowymi siłami wyciągnęli z Morza Egejskiego posąg. Antyczny, z brązu, przedstawiający postać kobiety i ważący, bagatela, jakieś 300 kilogramów. 

 

Żeby było zabawnie, połowu dokonali rybacy tureccy a wyłowiony posąg jest bliźniaczą rzeźbą figury znanej jako Pani z Kalymnos, co każe przypuszczać, że rybacy w swojej miłości do owoców morza zapuścili się na nielegalne połowy na greckich wodach terytorialnych Morza Egejskiego. 

Do zbadania znaleziska wysłani zostali archeolodzy z Muzeum Marmaris. Na razie wiadomo, że więcej szczegółów dotyczących znaleziska poznamy po przeprowadzeniu badań. 
Co ciekawe, wspomniana „Pani z Kalymnoś” została odnaleziona w podobny sposób – w 1995 r. wyłowiona została przez rybaków zarzucających sieci w wodach między Pserimos i Kalymnos. Obecnie posąg po pracach konserwatorskich, jest wystawiany w Muzeum Kalymnos.

Tagi: posąg, antyk, Morze Egejskie, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007