TYP: a1

Kiedy w sieci znajdziesz skarb

środa, 25 listopada 2020
Z mediów/Blue Life

To brzmi prawie jak z bajki. Rybacy wypłynęli w morze, zarzucili sieci, ciągnęli, ciągnęli, sieci były ciężkie więc spodziewali się masy ryb. Jednak w sieci znajdował się...

 

W tym momencie w bajkach pojawia się syrena, butla z dżinnem albo chociaż złota rybka. W realu jednak pojawił się...skarb. I to prawdziwy, a choć przyjął formę nie złotych sztabek czy dublonów, jest nie mniej cenny. Bo tak się składa, że rybacy zbiorowymi siłami wyciągnęli z Morza Egejskiego posąg. Antyczny, z brązu, przedstawiający postać kobiety i ważący, bagatela, jakieś 300 kilogramów. 

 

Żeby było zabawnie, połowu dokonali rybacy tureccy a wyłowiony posąg jest bliźniaczą rzeźbą figury znanej jako Pani z Kalymnos, co każe przypuszczać, że rybacy w swojej miłości do owoców morza zapuścili się na nielegalne połowy na greckich wodach terytorialnych Morza Egejskiego. 

Do zbadania znaleziska wysłani zostali archeolodzy z Muzeum Marmaris. Na razie wiadomo, że więcej szczegółów dotyczących znaleziska poznamy po przeprowadzeniu badań. 
Co ciekawe, wspomniana „Pani z Kalymnoś” została odnaleziona w podobny sposób – w 1995 r. wyłowiona została przez rybaków zarzucających sieci w wodach między Pserimos i Kalymnos. Obecnie posąg po pracach konserwatorskich, jest wystawiany w Muzeum Kalymnos.

Tagi: posąg, antyk, Morze Egejskie, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940