TYP: a1

62 uratowane foki trafiły do Bałtyku

piątek, 27 listopada 2020
Informacja prasowa

62 foki – tyle zwierząt udało się uratować w tym roku w ośrodku rehabilitacji fok Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. 


Do ośrodka na rehabilitację przyjęto w tym roku 69 fok szarych i 4 foki pospolite. O życie każdej z nich pracownicy walczyli do końca, dzięki czemu zdecydowana większość zwierząt po wyleczeniu trafiła z powrotem do Bałtyku. Udało się to także dzięki osobom, które wspomogły fokarium, które z powodu zamknięcia wywołanego epidemią pozbawione było środków niezbędnych do ratowania zwierząt. Dzięki darowiznom przekazanym za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, która prowadziła zbiórkę udało się zebrać ponad 218 tysięcy złotych. Za przekazane pieniądze kupiono ryby, z których przygotowywano posiłki dla dochodzących do zdrowia fok (a te dochodzące do zdrowia jadły do 8 kilo dziennie!), zaopatrzono ośrodek w dodatkowe przenośne izolatki dla pacjentów oraz w sprzęt niezbędny do ich wyposażenia – maty i lampy grzewcze, materace izolacyjne, baseniki do pierwszych kąpieli czy kosze do transportowania zwierząt na zabiegi. Fokom zapewniono wszystkie konieczne leki, zabiegi, środki medyczne, opatrunkowe i higieniczne, a opiekunom niezbędny sprzęt do przygotowywania posiłków, karmienia, wykonywania zabiegów weterynaryjnych, utrzymania czystości w foczych kojcach oraz regularnej ich dezynfekcji.
Foczy szpital opustoszał, ale jest gotowy na przyjęcie kolejnych potrzebujących pomocy zwierząt. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku, kiedy na plażach będziemy spotykać focze szczenięta, które z różnych powodów napotykają na problemy z rozpoczęciem samodzielnego życia, uda się  je uratować. 

 

Tagi: foka szara, fokarium
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999